Letnje gume

prethodna tema - sledeća tema

kiborggg

S obzirom na temperaturu koja se ovih dana penje na skali termometra odlučio sam da skinem zimske 205/55 R16 tigar wintera i stavim kontinentalke koje su dosle na njemu. Mogu vam reci da se vidi primjetan znak trosenja wintere i to ne samo kao izlizanosta vec se nekako komadici odvaljuju. Kad kažem komadići mislim na milimetarske primjerke. Na kontinentalkama je malo tvrđe i vise osjeti neravnine. Naduvane su na 2.2. Da li bi smetalo da smanjim na 2.0 bara ?

Keka

Naduvaj ih kako pise na vratima.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


Nikolagavijal

Nisam dovoljno upućen u samu tehnologiju protektiranja da bih na osnovu toga dao svoj sud,ali ono u šta duboko verujem je da sama kontrola kvaliteta ni za nove,a kamoli za protektirane pneumatike nije na adekvatnom nivou u Srbiji.
Čak sam sklon da trvdim da i kad se radi o renomiranim proizvođačima kvalitet za naše trzište nije identičan onom za zapad.Imam i lična iskustva u tom smislu,ne samo kada su u pitanju gume.
O zaštiti potrošača i ostvrarivanju njihovih prava da i ne govorimo...

Daniel

Citat: kiborggg poslato 02.04.2011. - 21:32
S obzirom na temperaturu koja se ovih dana penje na skali termometra odlučio sam da skinem zimske 205/55 R16 tigar wintera i stavim kontinentalke koje su dosle na njemu. Mogu vam reci da se vidi primjetan znak trosenja wintere i to ne samo kao izlizanosta vec se nekako komadici odvaljuju. Kad kažem komadići mislim na milimetarske primjerke.

Ne znam gde i kako teras tvoj autica, ali evo, ovo je wintera skinuta pre neki dan, posle pete zime.

Na gumi se ne vidi nista odvaljeno, sitnih pukotina nema, a kao sto mozete videti sare ima jos na pretek. A vozena je ponekad i posle 1 maja.

A sto se tice protektovanih guma, koliko znam, a neko je vec pomenuo, one moraju biti posebno oznacene. Druga je prica svet, a drugo smo mi, gde ovo mozda radi neki Rajko iz Rekorda, koji je steceni know-how preneo u svoju garazu.

A to da se neke strane gume brze trose zavisi od X faktora. Prvi je nasi divni putevi. Poznajem mnogo ljudi u inostranstvu koji kupuju iskljucivo  nove gume, i isto tako neke gume odu brzo, neke sporije. Istu gumu kupis dva put, a izdrzi drasticno manje, ili vise km. Sta tu vec sve moze da bude uzork, to mozemo da filozofiramo do ulaska Srbije u EU.

Uglavnom, begaj od protektiranih.
The good thing about being a pessimist is that you are always either proven right or pleasantly surprised.

Veterinar

Vodite racuna o nazivu teme. Letnje gume...

MajorSoul

Zimske spakovane i  montirane letnje Michelinke.

:wind:
..need more buttons..

Ayrton

Čekaj malo,Veterinar,nisi zadovoljan sa Sigurom a voziš je već 53000 km?!Pa što je voziš tako dugo ,ako nisu dobre?

Bio sam u Bosni za vikend i u Zvorniku nema baš neki izbor guma u dimenziji 185/65-15.Fulda oko 130 KM (oko 65 eura),Sava Inteza oko 110 KM,Barum Briliantis 88 KM,Sigura ispod 80 KM.

A ja kupim Sportiva T 65.Kažu da su iz grupacije Continental,piše made in Germany,2810 (znači oko polovine prošle godine).Cena 90 KM,kad vratim PDV,biće oko 75 (znači oko 4000 dinara).E sad kakve su,videćemo,hvaliću se ili ću se žaliti.Biće bolje od onih fabričkih Eco Conti 3 (prešle oko 25000 km ali krute i porozne sa strane a šara super).O tome je već pisao Loganovac  :rtfm::ha:.
Znaćeš ko si ako vodu nosiš!

Daniel

Citat: Ayrton poslato 05.04.2011. - 09:20
A ja kupim Sportiva T 65.Kažu da su iz grupacije Continental,piše made in Germany,2810 (znači oko polovine prošle godine).Cena 90 KM,kad vratim PDV,biće oko 75 (znači oko 4000 dinara).
:ces:
http://www.nbs.rs/export/internet/cirilica/scripts/kl_srednji.html
The good thing about being a pessimist is that you are always either proven right or pleasantly surprised.

MajorSoul

@ Daniel - Covek racuna u konvertibilnim markama (75km) sto mu izadje oko 38 eur, a to je oko 4.000 dinara.
:wind:
..need more buttons..

Sir Oliver

Citat: Drajver poslato 02.04.2011. - 17:54
Zvao sam i firmu koja protektuje, kažu da se bez problema voze 20-30k
Ovo mi malo liči na varijantu da i na tarabi može da piše svašta.  :rtfm:
Citat: Drajver poslato 02.04.2011. - 17:54
Takođe, gde se to snabdevate "original" gumama i koji je to pokazatelj? Fiskalni račun? Garncija na lepom papiru? Po čemu sudite da ne vozite protektu ako ste je ikada videli...
Tebi je bar lako, iz Valjeva si. Pitaj Dragana(Legendu) iz "Guma Prometa" u vezi pokazatelja novih guma. Jeste, daje i fiskalni, daje i garanciju na veoma lepom papiru. Jeste, to mi je "pokazatelj" i "garant" da je to nova guma...
Protektiranu, na auto u kome se pored mene voze deca... ni džabe da mi daju.
Ako može Mile golja, e pa možemo i mi. Što će reći, kad sam mogao da nagrebem 9 tisuća za nov auto, nagrebaću još 300e za NOVE zimske gume.
Izvinjavam se za  :offtopic:
I drink to make other people more interesting.

Veterinar

#70
Citat: Ayrton poslato 05.04.2011. - 09:20
Čekaj malo,Veterinar,nisi zadovoljan sa Sigurom a voziš je već 53000 km?!Pa što je voziš tako dugo ,ako nisu dobre?

Kupio sam ih i vozicu ih dok ih ne potrosim. Pri velikim brzinama vibrira upravljac, bucne su, trose se brze od svih ostalih koje sam na tockovima imao (a pozadi su, jer se upravljac suvise tresao). Miselinke su na proslom autu presle 120.000 km i prodao sam ih uz auto sa dobrom sarom nakon 4 godine, bez sitnih pukotina na bocnoj strani.
Off topic - Na prednjim tockovima imam Pirelli P 400 koje su presle 73.000 km i koje ce preci bar jos 20.000 km do iduce zime, pa cu proceniti sta dalje.

Ayrton

A tako!E sad mi je sve jasno. :doh:
Znaćeš ko si ako vodu nosiš!

Loganovac

Možda nisam baš u toku sa najnovijim tehnologijama 21. veka, ali po meni dobra guma na bi mogla da traje preko 50.000km, jer smatram da se trajnost ipak postiže najvećim delom na račun gripa, a to je iznad neke razumne granice ipak nedospustivo.
Danas sam obilazio radnje u Požarevcu - nisam pronašao Fuldu Ecocontrol. Gledam Michelin Energy (7700 dinara), celog života mi je Michelin nekako bio srcu prirastao, ali sad mi se ne kupuje, ne umem da objasnim, nekako po onome što vidim u rafu odudara od mog poimanja kvalitetne gume.  :ne:
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Zoran

Danas nabacih one fabričke kako li se zvahu ( ekokont 3 ). Rezervnu sam stavio naprijed desno a najćelaviju u rezervu.
Sam svoj gazda - vazda.

Drajver

@Loganovac

Prosurfaj net-om i pogledaj cene guma u svetu, pa pogledaj cene kod nas. Prosto je nemoguće da koštaju isto. Zato sam i postavio glupo pitanje kako znate da je guma koju ste kupili nova a ne protektirana? Ja sam juče gledao neke gume kod vulkanizera na rafu, svaka ima one "zaostatke" kojekuda i svakako nije I klasa. Svedočanstvo da je nova je nalepnica koja košta 30 dinara i fiskalni račun sa garancijom u kojoj nije ama baš ništa definisano. Verujem da svako zna bar nekoga ko pazari "polovne gume" sa šarom od "7mm". Ja se prosto pitam - što čovek skide gumu ( set guma )staru 1-2 godine sa šarom od 7 mm??? Ko to misli da su stranci toliko širokogrudi kada su poznati ko trostruko veće stipse od nas? I opet sam juče gledao one proklete protektirane gume i nema šanse da se ne bih zakleo da su nove, letnje, zimske ma koje oćeš  :nami: