Ulje u motoru i interval zamene

prethodna tema - sledeća tema

speedo

Prije godinu dana otprilike pisao sam, tj. pitao o Motrio motornom ulju. Nakon godinu dana i oko 6000 km Motrio 5w40 je zamijenjeno odgovarajućim Elfom. Auto je isto vozilo, isto trošilo, ništa neobično nisam primjetio. Naravno, za bilo kakav ozbiljniji komentar potrebna bi bila hemijska analiza ispuštenog ulja. Kako od ove godine nisam pod garancijom sumnjam da ću koristiti Motrio ulje više, ali za one kojima se u ovl. servisima nudi takva opcija neka znaju moje iskustvo.

Takođe, sjetim se i Zoranove priče o Elfu sa istim brojevima šarže, oni crni brojevi pri dnu posude ispisani na njoj samoj. Na četiri bočice od po 1l koje sam usporedio niti na jednoj nisu isti brojevi! Ulje je Elf SXR 5w40. Dakle, ti sa istim brojevima su izgleda ipak sumnjivi.

zac

@speedo...Ja te nisam bas najbolje razumeo...kakvo iskustvo si imao sa Motrio uljem? Jel negativno ili pozitivno?
Nista nam nisi konkretno rekao osim da si ga promenio posle 6000 km.  i da nisi primetio nikakvu razliku u odnosu na pre..   :ne:

speedo

Upravo tako, nikakve razlike, rekao bih korektno odrađen posao od strane tog ulja. Što bi se reklo - radi (tj. odradilo) posao. Za sve one koji su bili skeptični ili sumnjali...

zac

Aha...ok...verovatno je i to neki "ELF" ..samo pod drugim nazivom da bi cena bila pristupacnija..ili..???? ma ne bitno..
Pitanje je samo da li se od tog ulja prlja motor...ja cu znati po svom, meni je ELF u motoru , za sada, oko 15 000 ... dve zamene ,...na sledecoj cu skinuti deklu ventila i videti kako izgleda...Do skoro je sipan samo Castrol i motor je bio iznutra kao nov..bez bilo kojih naznaka prljanja ili naslaga...

saša61beograd

Ne bi me čudilo da Motrio i Elf izlaze iz iste fabrike,pre podne pakuju u Elf-ove kantice,a poslepodne u Motrio.Mann pravi filtere za Boš,Boš pravi usisivače za Simens itd...Nedokučivi su dilovi i interesi i igre velikih igrača.A ako ima razlike u kvalitetu Motrio i Elf ulja,mislim da su u pitanju par proceneta gore,dole,prosečnom konzumentu sasvim nebitnih.

dekiv68

U mojoj servisnoj knjižici piše da motorno ulje za motor 0.9 TCe, LPG treba da zadovolji sledeće:
1. ACEA A3/B4
2. preko -25 stepena celzijusa 5W40, preko -20 stepena celzijusa 10W40
3. preporučuje se Elf ulje.

Ne znajući šta treba sipati u motor pitao sam profesora Stalkera na https://cbc.rs/threads/27744-Pitanje-u-vezi-izbora-ulja/page83 gde mi je odgovoreno da u toku garantnog roka najbolje da mi ovlašćeni servisi sipaju Elf SXR 900 5W40.

Znači isto ulje za sve benzince od 1.4 preko 1.6 i 1.2 do 0.9. Gledano logistički, solidno.

Voleo bih da čujem vaše mišljenje.

Keka

Moje (nase) misljenje je u odnosu na fabricku preporuku (i Stalkera) apsolutno irelevantno. Pogotovo sto se radi o novom automobilu, koji je pod garancijom, tako da si osudjen na ovlascene servise. Ako hoces da dzeziras, onda je misljenje drugih opet nebitno, uzmes pa dzeziras  :D
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


Aleksabgd

Da li  Profaco i dalje prodaje sxr 5w40  napravljena 2014?

saša61beograd

Proletos je bilo tako i odustao sam.U Kit komercu u Zemunskoj sam našao elf 5/40 nf iz marta 2016 po istoj ceni kao u Profaco-u.

dejanz

Juče uzeo u Profacu, datum 12/12/14

Sir Oliver

Ne razumem, koje si ulje sipao?  :ne:
'si ti to pomesao ulja?
I drink to make other people more interesting.

Turbo


glavonja3


Keka

Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


Andrix

Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari