Stabilizaciona poluga - balans štangla - Proverite

prethodna tema - sledeća tema

wvojin

Ja vala imam. Proverio danas   :lau:
Slazem se sa Krletom u potpunosti. Bolje je ne znati neke stvari. A ne, vozili kola po 2-3-4 godine i nije nam smetalo, a sad odjednom nesiguran auto i slicno. U svakom slucaju, nije na odmet znati takve stvari, tako da hvala Peji:aplause:
Dacia Logan 2005, 1.4MPI + LPG,
Dacia Logan 2010, 1.5 dCi

hobbista

Ovde bi pre mogao Krle da reaguje postavljanjem slike trapa  :dance:
Onda možemo da diskutujemo šta se dobija/gubi sa balans štanglom (obzirom da je vezana na trougla ramena i sanke, i obzirom da su trougla ramena vezana silen-blokovima za te iste sanke) :ces:
Postao sam Kalif umesto Kalifa  :D

nik

#47
Da se ne ponavljamo. Kako prednje oslanjanje funkcioniše, a gde je u svemu tome poprečni stabilizator (balans štangla popularnije) i koliko je (ne)bitan deo za bilo koje vozilo, a posebno za Logana/Sandera koji i ovako imaju mekano i povišeno oslanjanje možete da pogledate na
http://www.carbibles.com/suspension_bible.html - oslanjanje uopšte
http://www.carbibles.com/suspension_bible_pg4.html#antiroll - poprečni stabilizator

Po pitanju ove teme, a bogami i automobila u celini (sa svim propratnim sadržajima ovo mu dođe kao jagoda na vrhu šlaga) moram da priznam da se osećam veoma  :badmood:.
Posebno mi smeta što ne mogu da proverim da li ga imam ili nemam na autu jer nisam kući, ali s obzirom da mi od prvog dana smeta ljuljanje karoserije i da se već duže zanosim idejom da ugradim kraće opruge i da sam se ubijao od pretrage interneta i raspitivanja kako dodatno ukrutiti stabilizator (pošto nisam uspeo da nađem da neko proizvodi ovaj deoojačan) nebi me čudilo da ga nema. Do sada sam skidao toćkove x puta, čak sam i kočione pločice menjao sam, ali mi na pamet nije padalo da obratim pažnju da li postoji ili ne postoji stabilizator. Po meni niko normalan nebi sa tako mekanog i visokog auta skinuo tako bitan deo za poprečnu stabilnost vozila (izgleda da je Auto Bild ipak bio u pravu), a posebno kada se ima u vidu cena i složenost ugradnje samog dela. Pitanje je samo koliko je to već i koliko će još ljudi oterati u grob zbog gubitka kontrole u vožnji.
Ako su to već tako na mufte provukli što nisu odmah i nalepili nalepnicu za maksimalnu dozvoljenu brzinu vozila od 80 km/h (tvrdim da je bilo koji nagli manevar promene pravca ovim vozilima bez stabilizatora pri brzinama većim od 80 km/h siguran put u gubitak kontrole, a ko ima kontra argumente neka pobija tvrdnju).
Toliko od mene po ovoj temi. Linkovi su prema sajtu Car Bibles, korisnom mestu za masu nepoznanica iz sveta konstrukcije vozila

torent

Ima balans stanglu.

Logan 1.4 Preference phase 2 2008

dejanz

Logan 1.6 Ambienc pack april 05 ima balans stanglu

krle

 


Citat: hobbista poslato 11.05.2010. - 20:48
Ovde bi pre mogao Krle da reaguje postavljanjem slike trapa  :dance:
Onda možemo da diskutujemo šta se dobija/gubi sa balans štanglom (obzirom da je vezana na trougla ramena i sanke, i obzirom da su trougla ramena vezana silen-blokovima za te iste sanke) :ces:








krle

U nedelju je SAT prikazao uporedni  test izbegavanja  severnog jelena.
Sandero, Punto i onaj mali Kinez. Sandero je, opet, pobedio.     :woo-hoo:
Kinez je zauzeo visoko treće mesto  :Smiley:

hobbista

Krle, hvala za slike  :too:

Kakve probleme u vožnji bi tebalo da očekuju oni bez balans-štangle?
Postao sam Kalif umesto Kalifa  :D

Raja


krle

#54
Mislim da prosečan vozač ima iste šanse i sa balans štanglom i bez nje  da pri 150km/h izleti iz oštre  krivine. S obzirom da ovde nema reli vozača slažem se sa Rajom. Možemo ovde da udaramo teoriju o manjem hodu amortizera, spuštanju nosa automobila u krivini, podizanju točka , itd. Možemo i da pričamo koliko je jači trap sa balans štanglom, ali o tome trebamo napraviti anketu ko je do sada sve menjao ramena, kugle, amortizere, spone. Očekujem da odgovor bude kako balans štangla nema na ovo uticaj.  


loganredlaureate

#55
Otisle su mi gumice balans stangle. Moj drug u Makedoniji nudi Hutchinson par oko 9 eura. Neka iskustva sa tim ?Inace logan je 2005 oko  59 000 puno pozdrava

vujanovgoran

Prihvatljiva cena, kvalitet odlican. I Sasic je ok.
Dizla je dizla
i opet dizla!!!

maestral5747

#57
dali netko zna ima li u Renault/Dacia servisima mogućnost da se naruče gumice balans štange za Dacia Pick up 4x4 1,9D?
Rumunji je inače zovu Dacia Papuc http://www.motorstown.com/images/dacia-1304-08.jpg
Nas samoj gumici stoj broj 8200296465


maestral5747

ako nekog zanima gumice sam nabavio. Pašu od meganea 1, malo ih treba modificirati skalpelom, ali sve drugo kao original. Cijena par eura za 2 kom

VaskezNS

Planiram zamenu gumica balans štangle, sve 4, dakle 2 srednje i 2 krajnje.

Danas sam kontaktirao jedan ovlašćeni servis u glavnom gradu Vojvodine i dobio procenu da je reč o radu od oko 2h mehaničara, odnosno 3.000 RSD (delove obezbeđujem ja).

Šta mislite, da li je ova procena na mestu ?

Takođe, od sagovornika "sa one strane žice" sam dobio pitanje da li je auto benzinac ili dizelaš, jer se vešanja razlikuju. Da li je to stvarno tako ?
Ovo je mesto za sLogan ;-)