Voskiranje ljubimca

prethodna tema - sledeća tema

saša61beograd

#15
 :conf: Hm,ako je stvarno tako onda u redu,reciklira se i u prirodi.
I da se nadovežem.Voda koja u autopreionici služi za ispiranje zaista je demineralizovana.Prvobitno nisam verovao,ali sam video razliku na staklima kad ih ne obrišem-posle vodovodske ostane kamenac,ovde u perionici ništa.U pitanju je autoperionica na auto-putu,prekoputa Arene.

Lekac

Hteo bih prvi put u svom zivotu da voskiram auto. Pa ako moze neki savet o tome koje sredstvo koristiti (Sonax, Turtle Wax itd..) i kako to uraditi. Otrpilike znam kako to ide naneti, sacekati malo da se osusi pa trljati (polirati) i cuvati da ne dodje u dodir sa plastikom.. E sad zanimaju me neki detalji i neke ``cake`` ako postoje. Dal postoji neka mogucnost da nesto zeznem i upropastim auto (veca steta nego korist) i dal je problem sto je auto tamne boje (comet siva)?
Lukavi ljudi preziru nauku, prosti joj se dive, a mudri se njome koriste!

Lift je najbezbednije prevozno sredstvo na svetu!!!

miki-bgd

Voskirao sam auto nekoliko puta do sada, ali ne u poslednje 2 godine.
Koristio Sonax wax (nesto slicno ovom na slici)


Proces traje (recimo sat-dva), utrljavas i utrljavas, ali su meni uvek ostajali kruzni tragovi (jedva vidljivi, ali pod nekim uglom moze da se nabode). Dal nesto nisam radio kako treba, dal je bolji neki drugi proizvod ili je to samo mana rucnog voskiranja, ne znam. Ali mi nije smetalo, jer je auto bio zasticen.

Medjutim, ono sto koristim u poslednje vreme je voskiranje u auto perionici. Od 4 koraka pranja, 3. je voskiranje auta, i to radi posao.
Odradim u 2 ture, znaci za 200 din i 6 minuta posla sve gotovo.
Verujem da moze da se postigne bolji efekat ako se radi rucno, ali nisam proveravao. Tako da, sto se mene tice, ako hoces da ustedis vreme, perionica.

U svakom slucaju mozes da naneses voska na mali deo limarije, pa da vidis efekat. Nece da skodi.

PS. U prilogu su 2 matore slike posle voskiranja.

:wave:

Lazar@

#18
ja sam koristio ovo i davalo mi je super rezultate+ prilicno dobro privremeno pokrije manje ogrebotinice


A mislim da kosta punih 5e i trajalo mi je 2 godine  :D
Naneses tanak sloj i cekas 10tak minuta da pobijeli i onda visak obrises krpom...Radis u malim sekcijama tipa pola vrata ili pola haube odjednom, jer zna da se osusi pa se tesko skida  :wave:
Moja preporuka ide za novi Turtle Wax ICE
https://www.turtlewax.com/our-products/ice/turtle-wax-ice-liquid-wax
Bas se lako nanosi i lako se cisti visak...

A za sofersajbnu koristim K2 Vizio Plus(citavih 2 eura, mislim da ce i ovo da traje makar godinu)...Na brzinama od 60km/h+  ne trebaju brisaci, voda sama bjezi sa stakla  :cool:




Sto se savjeta tice, samo kupi dobar aplikator (2-3e) i neku novu meku krpu(koja ne ostavlja dlacice)
I nemoj da upires jako i da vrtis u krug...Nego nanosi cik-cak(gore-dolje/lijevo-desno)
i da, vosak se nanosi...ne polira se sa njim i nemoj da pokusavas da ga "utrljavas" u boju  :wave:
Auto mora da bude izuzetno cist i potpuno suv...Izbjegavaj da dodirujes plasticne rubove oko tockova jer se bez zveka ne cisti sa njih  :banghead: :ranting:


Ja bih te savjetovao da ne ides cesto na "samousluzne" perionice sa "pistoljima"...
Iz razloga sto je svaka hemija koja ne zahtijeva sundjer i trljanje dovoljno jaka da vremenom oduzme dubinu boje i nagriza farove pa pocnu da zute  :-)
Druga stvar, kad voskiras auto potrebno je da koristis "sampon" koji ne skida vosak!
A svaka samouzluzna perionica jakom hemijom skine vosak...

Lekac

 I ja sam gledao ovaj Turtle Wax, mislim da cu taj uzeti.. A sto se tiče aplikatora na sta tu tačno mislis jel ima neki poseban način kako se nanosi vosak? A sto se tiče odrzavanja spoljnih plastika (branik, rubovi) ima li neko sredstvo koje se dobro pokazalo? 😀
Lukavi ljudi preziru nauku, prosti joj se dive, a mudri se njome koriste!

Lift je najbezbednije prevozno sredstvo na svetu!!!

Lazar@

#20
Citat: Lekac poslato 10.09.2017. - 17:01
I ja sam gledao ovaj Turtle Wax, mislim da cu taj uzeti.. A sto se tiče aplikatora na sta tu tačno mislis jel ima neki poseban način kako se nanosi vosak? A sto se tiče odrzavanja spoljnih plastika (branik, rubovi) ima li neko sredstvo koje se dobro pokazalo? 😀
aplikator je ovaj "gusti/tvrdi" sundjercic sa kojim se nanosi vosak...Kupuje se posebno, mada uz neke bolje voskove dolazi u pakovanju


Ovaj turtle wax obicni(zeleni) je dobar ali treba poprilicno da trljas da bi skinuo visak...Iz toga razloga bih ti preporucio da uzmes neki noviji turtle wax/sonax, po mogucnosti tecni :D Trebalo bi da ih ima svuda gdje drze kozmetiku

Cini mi se da uz turtle wax ice dobijes i aplikator i peskiric za brisanje viska proizvoda...Mada je malo skuplji 14-18e, ali se definitivno mnogo lakse radi sa njim, i dugotrajniji je...

Sa tecnim se mnogo lakse radi od "paste", ne treba ti 3 sata da odradis auto  :to:

I vosak se nanosi u vrlo tankom sloju, nema potrebe da potrosis citavu kanticu proizvoda na jedno voskiranje

Boban

Moja preporuka za Motip u boji je auta i namažeš polako delove karoserije i drljaš samo :hihi1:.Ali sija se uh...i ne košta puno oko 600 din.koliko je koštao prošle godine.

miki-bgd

Citat: Lazar@ poslato 10.09.2017. - 16:32
A za sofersajbnu koristim K2 Vizio Plus(citavih 2 eura, mislim da ce i ovo da traje makar godinu)...Na brzinama od 60km/h+  ne trebaju brisaci, voda sama bjezi sa stakla  :cool:
Koristio sam ovo ranije, ali je posle nekog vremena pocinjalo da mi brljavi po soferci. Ti nemas nikakvih problema? Koliko cesto nanosis?

Citat: Lazar@ poslato 10.09.2017. - 16:32
Ja bih te savjetovao da ne ides cesto na "samousluzne" perionice sa "pistoljima"...
Iz razloga sto je svaka hemija koja ne zahtijeva sundjer i trljanje dovoljno jaka da vremenom oduzme dubinu boje i nagriza farove pa pocnu da zute  :-)
Druga stvar, kad voskiras auto potrebno je da koristis "sampon" koji ne skida vosak!
A svaka samouzluzna perionica jakom hemijom skine vosak...
Nisam cuo za ovo da farovi oce da pozute. Jel to pricas iz iskustva ili..?
Tehnologija napreduje, imas hemiju + pritisak vode, ne mora da znaci da ce da pravi probleme. Isto tako ako se neka prljavstina uvuce pod sundjer, moze da napravi sitne brazde i osteti lak.

Konkretno ja perem u http://www.ehrle.co.rs/ perionici, gde postoje 4 koraka za pranje, gde je samo prvi hemija za ciscenje, onda ide ispiranje i priprema za vosak, pa vosak, i na kraju opet ispiranje.

S druge strane, skroz podrzavam i rucno odrzavanje automobila. I sam sam to radio, ali uzme nekoliko sati da se auto lepo opere i osusi, pa da se stavi vosak (koliko se secam, auto ne sme da bude na suncu pri voskiranju? ). I dosta iscrpi.
Ali to ima nekih svojih cari i zadovoljstava.  :dobro:


Za prosecnog korisnika mislim da nema puno razlike izmedju ova dva pristupa. Vise je pitanje vremena i energije potrebnih da se obavi posao.  :wave:

Loganovac

10 godina star Logan, metalik boja. Prvih nekoliko godina ubijao sam se od sekiracije kako da ga lepo operem ručno i ne oštetim lak. Proklinjao sam i bordo boju i Dačiju i moju suprugu koja me je naterala da kupim najgrđu boju za održavanje. Međutim, pre nekoliko godina otvoriše samouslužnu perionicu u Požarevcu. Od tada auto perem isključivo tamo i prezadovoljan sam, sija se ko pasje mudo, nikakvih tragova nema, ni risova niti bilo čega drugog a kamoli žutila farova (dobro, prošlog leta otvorena je druga, još bolja po svemu a naročito po non-stop radnom vremenu pa sam prešao kod njih). Plastika farova ima one standardne mikro pukotine, zna se od čega, ali boju nisu promenili. Često koristim opciju nanošenja toplog voska i posle usavršavanja tehnike uspevam da sve odradim sa tri žetona od po 50 dinara.
Čuj hemija, a šta je boja i lak kojima je auto ofarban - fizika?  :lol1:  Kome smeta hemija neka ga kupa organskim kozjim mlekom  :Smiley:
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Lazar@

Kad hemija nema veze sto ga ne operes smakom ili cifom?I istrljas zicom za sudje?  :D
Ili mozda dimerom? Da vidis kako se skida glib i ujedno ubija sjaj  :lau: :lol1: Ne moras da trljas


Dobro, racunaj da vi nemate temperature kao mi od 50+stepeni ljeti u centru grada...
Plus otkad sam kupio auto stoji zakon da svijetla moraju da rade i danju...
Rezultat svega toga je ovo





Bas dobar moj prijatelj drzi radionicu za poliranje i dubinsko pranje auta...
I samo kod njega perem kola...Iz razloga sto koristi Meguiars proizvode kojih kod nas nema u slobodnoj prodaji
I za 5 eura dobijem detaljno pranje i spolja i unutra dok ja nadgledam sa strane  :D
(inace taj posao je bolji od bilo kojeg fakulteta, dnevno uzme 70-80e na pranje...A za poliranje uzima 100+ po vozilu)
Inace dacija i reno imaju izuzetno tanku farbu koja se jako tesko polira...

Kod nas su samousluzne perionice uzasne, mislim da sam isprobao svaku koja postoji...Od obicne sa samo 3 "faze" do pojedinih sa 8 faza i 4 razlicita pistolja(za musice, za felne, dimer, pjena)...Posle svake ostanu fleke i bijeli tragovi od kamenca, pa koliko god se trudio da isperem i osusim...



A svakako sam za sledece ljeto planirao poliranje kompletnog auta+ nano keramicka zastita(dozivotna zastita boje i laka, koja je na foru "voska" tj daje dubinu boji ali isto tako voda i prljavstina bjezi sa laka)

Loganovac

Citat: Lazar@ poslato 11.09.2017. - 16:23
Kad hemija nema veze sto ga ne operes smakom ili cifom?I istrljas zicom za sudje?  :D

Zbog abraziva brate, čista mehanika - ni traga hemiji.

Ostaje preporuka za organsko kozje mleko - pazi, ne kravlje!
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

silent


Loganovac

#27
Jes bogami! Evo upravo sam ga za tri žetona po hiljaditi put okupao magarećim mlekom...  :hihi:

P.S. Naravno bez brisanja, vide se kapi dok ne ispare bez tragova.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Lekac

Ima li neko iskustva,da li je problem ako se voskom premazu one nalepnice na vratima Stepwaya ima li posledica ili treba izbegavati kontakt sa voskom?
Lukavi ljudi preziru nauku, prosti joj se dive, a mudri se njome koriste!

Lift je najbezbednije prevozno sredstvo na svetu!!!

Veterinar

Ja nisam imao problema sa tim.