Doboši i Paknovi

prethodna tema - sledeća tema

Bata83

Ja kada  sam bio da kupim rekose mi u radnji da ima 4 vrste i da je naj bolje da donesem uzorak jer to bas kod dacie ne ide po broju sasije .

Loganovac

 :doh: Foliranti - nemaju pristup Renoovoj bazi pa pričaju priče. Ili prodaju aftermarket, bez kataloških oznaka pa moraju da uporede na licu mesta.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

boki01

To mi malo komplikuje proceduru zamene...  Mora da ima neka pravilnost, tj. obrazac po kome su ih ugrađivali. Baš da su ih bezveze zavrtali kad im je šta došlo pod ruku, čisto sumnjam.

Osim razlike sa i bez ABS-a, verovatno ima razlike izmedju dizela koji je teži i benzinca koji su lakši?!

szs

Pre mesec dana sam u Reno Sava hteo da kupim brisače. Na spratu gore u njihovoj prodavnici, čovek uzeo VIN broj, nasao brisače i kada je hteo da montira  :conf:
Ni ne liči na originalno kačenje  :ne:
Kaže čovek...dešava se...prelazni model
Dobar savet je da odeš sa delom
Za 40 god vožnje: VW 1300,Zastava 750,Lada 1600,Fiat 650P,Trabant 601K, Trabant 601L,Fiat 650P,Audi 80 1.6D,Yugo 1.0,Mercedes 190D,Yugo 1.1,Corsa 1.7D,S Oktavia 1,9D,F Punto 1.3mjt, D Sandero 1.4,T Avanza 1.3,T Agya 1.0,D Sandero 1.5D, T Aygo X-Play, T Yaris 1.5 Stella

hobbista

Jok more. Za razliku od VAG i PSA grupe, koji za sva vozila proizvedena posle recimo 2001. (ili 2002.) po broju šasije daju tačan deo, ovi naši još lutaju u magli

@boki01:
Skini zadnji točak i premeri spoljašnji prečnik doboša.
Da li je 214mm (unutrašnji 203) ili 190mm (unutrašnji 180)?
Postao sam Kalif umesto Kalifa  :D

boki01

#65
Premerim pa javim. Pretpostavljam da je veći prečnik, zbog veće mase auta, ali ajde da vidimo.

hobbista

Postao sam Kalif umesto Kalifa  :D

boki01

#67
214 mm spoljni prečnik doboša.

Dubina doboša oko 50 mm, a dubina sa sve konzolom približno 70 mmm.

Za kočioni cilindar znam od ranije (jednom menjan) da je:
- Unutrašnji prečnik klipa  Fi 17,5 mm
- Prečnik kružnog dela Fi 48,5 mm
- Razmak šrafova 32 mm

Keka

Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


hobbista

Meni kaže Bendix ili Lucas  :ne: U svakom slučaju, dok se ne skine doboš nisi nigde.
Razlika se jasno vidi na paknu bez poluge za ručnu (pokazano strelicom).

A za  cilindar mi kaže da je bez ABSa klip 19,05mm !?
Postao sam Kalif umesto Kalifa  :D

boki01

Za cilindar znam dimenzije pošto je pre 2 godine zadnji desni procureo. Sad bi želeo da promenim oba cilindra i komplet paknove  jer je baš došlo vreme. Sve je fabrička ugradnja, malo fali od 200,000 km  :wind:

boki01

#71
Evo slika:









Širina pakne je 38 mm
Prečnik Doboša je 204 mm

Jesam li u pravu kad mislim da su to ovi (Bosch sistem):
https://www.rexbo.eu/ate/brake-shoe-set-3013703122?c=100031&at=15894

hobbista

Postao sam Kalif umesto Kalifa  :D

boki01

Hvala Hobbista ;)

Pretpostavljam da se doboš pojeo 1 mm u prečniku, što i nije tako strašno.

Ima li neko neku preporuku po pitanju proizvodjača paknova i cilindara ili da stavim "šta prvo nadjem"  :c:

dragance

Evo da podelim sa vama moje iskustvo sa kocnicama i ovlascenim servisom...
U ovlascen servis sam odvezao auto jer mi se sajla od rucne kocnice otkacila, pre toga auto je odlicno kocio(uradjen tehnicki pre mesec dana). Posto je auto presao oko 170000km rekao sam da provere kompleto kocnice, jer paknovi nisu do sada menjani. Nakon defektaze serviser je rekao da je potrebna zamena cilindara i paknova,na sta sam ja i pristao. Nakon servisa povlacenjem rucne ona ide do kraja,napravim krug auto gotovo da ne koci, ulozim odmah primedbu i kazu mi da ce se samo nastelovati nakon malo voznje. Proslo  je par dana i naravno nije se popravilo samo od sebe..
Ne mogu da verujem da ovlascen servis dopusta sebi da im auto nakon servisa kocnica izadje iz servisa ne ispravan.