Mogućnost stavljanja drugačijeg menjača...

prethodna tema - sledeća tema

Loganovac

Ne radi se tu ništa napamet. Sa prevelikim prenosnim odnosom motor će biti opterećen većim momentom. Pitanje nije samo dokle on to može da ispegla nego i po kojoj ceni. Povećana potrošnja je prva i najbezazlenija posledica.
Što se 3500RPM tiče, moj paša ima mečku benzinca 1.6 turbo sa bog-te-pita-kolko konja odnosno Nm. Ima n-to stepeni automatski menjač i definitivno piči autoputem 140 sa manje od 2500rpm. Lako je to kad imaš moment na raspolaganju, najmanje tri puta veći od onog koji bi tvoj motor mogao da razvije (a nije nikad ni namirisao, garant!).

Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Zoran

Baš tako, samo veliki motor u relativno malom autu može imati izrazito dugačke brzine.
Sam svoj gazda - vazda.

Loganovac

Veliki da, ali ne gabaritno. Turbina i intercooler čudo naprave, a manji su od pomenutog APN-ovog motora.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

szs

Malo smo se zaneli u maštanju?

Čovek pitao da li paše i kolike su prepravke.
1) Mislim da je mislio na to da li ide 1 na 1 tj da li može da ga stavi bez nekih većih prepravki (adapter zvona i sl)

2) Prema podacima sa
http://www.cars-data.com/en/dacia-sandero-1.4-ambiance-specs/11053
http://www.cars-data.com/en/dacia-sandero-1.5-dci-70-ambiance-specs/11062
Razlika je po meni mala i možda bi dobio u 5toj oko 500 obrtaja manje na 120km/h
AKO je uopšte kompatibilan (tj rupa na rupu) to ne bi bilo loše po meni. Možda neprimetno lenji u startu ali tiši sigurno i verovatno malo manja potrošnja.
3) Ako uopšte pasuje, sa novim menjačem Dci od 2012 bi imao 1200 obrtaja manje na istoj  brzini ali bi bio lenj kao buba i verovatno bi na tih 120 trošio više a ne manje.

Svakako stoji pitanje...čemu uopšte to raditi?
Mada sam i sam probao da na DMB dizel turim fićin menjač za čamac  :Smiley:
Za 40 god vožnje: VW 1300,Zastava 750,Lada 1600,Fiat 650P,Trabant 601K, Trabant 601L,Fiat 650P,Audi 80 1.6D,Yugo 1.0,Mercedes 190D,Yugo 1.1,Corsa 1.7D,S Oktavia 1,9D,F Punto 1.3mjt, D Sandero 1.4,T Avanza 1.3,T Agya 1.0,D Sandero 1.5D, T Aygo X-Play, T Yaris 1.5 Stella

Raja

#19
 Tema je davno započeta i napuštena kao besmislena.  :kava:

Saša

#20
Čika Rajo, ne bih se baš složio sa tobom.
U temi je napisano dosta korisnih podataka koji mogu nekome biti od koristi ako dođe na istu ili sličnu ideju, što uopšte nije isključeno.

staracstol

Tacno, nekad pomognes coveku tako sto ga odvratis od kombinacije od koje nema nista.