Provera/zamena kočione tečnosti

prethodna tema - sledeća tema

miki-bgd

Lose sam napisao :D Odradio sam servis klime, dezinfekciju nisam jer je, sto kazes, zezanje koje moze u "kucnim" uslovima da se odradi, a oni naplacuju... dosta.

Zaboravih da napisem i da su mi, kao i pre godinu dana na servisu, rekli da moram da menjam kocionu tecnost jer je tekuca izgubila viskoznost (pojavila se voda?).
Kaisevi dobri, nisu ispucali.


zac

Kako su ustanovili da se pojavila voda u kocionoj tecnosti???

Verujem da nisu, vec st ti to rekli zbog toga sto proizvodjac propisuje zamenu na 4 godina... a ne zato sto su oni videli vodu...vodu ne mogu videti, zato sto se ona mesa sa kocionom tecnoscu..moze da se ustanovi u laboratoriji merenjem stisljivosti tecnosti i merenjem njene tacke kljucanja.

U svakom slucaju treba promeniti na vreme, kociona tecnost je higroskopna (upija vlagu) i zbog toga postaje agresivna na metalne delove kocionog sistema...na cilindre i druge celicne elementa. Pored toga sa povecanejm procenta vode smanjuje se njena tacka kljucanja, te na dugotrajnim kocenjima se moze desiti da prokljuca u kocionim cilindrima i time izazove mehurice koji cine da tecnost gubi hidraulicna svojstva i na taj nacin se gubi veliki deo kocione sile.

Naravno ovo je teorija, u praksi ljudi ne menjaju nikada u veku trajanja automobila, pa nisam cuo da je neko imao ozbiljnih problema osim korozije u kocionom sistemu...i to tek nakon 10 godina eksplatacije...  :wave:

Promeni je ali panici, nista niej hitno.  :wave:

dejanz

Za kočionu tečnost imaju neku spravicu nalik toplomeru,  koja ima tri vrednosti crvenu,  žutu i zelenu.  Valjda meri količinu vode.

miki-bgd

Blizi mi se veliki servis na leto, pa cu videti ili tad ili mozda malo ranije.  :ziveli:

hobbista

Postao sam Kalif umesto Kalifa  :D

zac

Ha...pa to jeftino...Hobi, jel znas ti to da porucis...i da li moze stici to do nas?

Ako znas napisi m i..pa da se cujemo oko te stvarcice..   :D

:wave:

silent

@miki-bgd - da li si ikada menjao kočionu tečnost?

miki-bgd

@silent
Nisam. Presao sam 53000 km, auto u julu puni 4 godine, 2012. godiste.

silent

Hvala, Miki.

Znači preporučeni rok od tri godine za zamenu kočione (i rashladne tečnosti) ipak treba poštovati.

miki-bgd

Vidis, nekako mi je promaklo da se to radi na 3 godine. A lepo pise u knjizici  :rtfm:
Nego mi je ostala u glavi neka veca kilometraza, pa nisam ni razmisljao  :c:

vujanovgoran

Kod mene u knjizici pise 4 godine, a tako je pisalo i za prethodnog Logana.
Dizla je dizla
i opet dizla!!!

zac

I kod mene 4 godine..i za Logana a i za Juga... A tako pise i u knjizici od nekadasnjeg Trabanta i Moskvica ... 4 godine je oduvek bilo.

miki-bgd

Kod mene pise za kocionu i rashladnu tecnost 3 godine ili 90 000 km.  :ne:

zac

Ma ne brigaj....menjaces je , ima vremena...prvih 10 godina si miran... :D

hobbista

 :offtopic:

@žac: istekla mi je virtuon kartica još u novembru, i nikako da izvadim novu  :c:
Inače, potpuno nepotrbna stvar. Mrtav sam sada pa ću sutra objasniti kako se proverava kočiono ulje  :to:
Postao sam Kalif umesto Kalifa  :D