Svecice - prva ugradnja i njihova zamena

prethodna tema - sledeća tema

Loganovac

Nisi se pridržavao, tamo ne piše da stegneš koliko možeš!

Moment od 30Nm dobija se jakim pritiskom palca (100-150N) na kraju ključa dužine 20-30cm. Da si ženi dao da stegne koliko može bilo bi previše, a pogotovo ako ti to uradiš.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

speedo

Opušteno, nisam stezao kao konj, nije mi prvi put. :to:  Da imam moment ključ koristio bih ga...sad da li će neko ganjati moment ključ obavezno ili se osloniti na vlastiti osjećaj - po ličnoj volji.
PS
:offtopic: I točkove sam stegao napamet. :c:

Keka

Tamo pise (izem im katalog iz 2009, pa jos ne radi) da se nove svecice stezu 90 stepeni, a koristene (i nove sa konusom) 15 stepeni nakon maksimalnog zavijanja rukom.

Ne kaze ti Loganovac to da bi te kritikovao, nego da ne bi posle bilo problema pri odvijanju svecica.

Ali...
Citat: speedo poslato 19.08.2014. - 20:35
po ličnoj volji.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


booky011

#228
Da li neko zna koje  Brisk a koje NGK iridium svecice mogu da se koriste za Dustera 1.6 16v ?(koja je oznaka ?)
Naglasavam nema plin !
Hvala
Ako kaniš pobediti , nesmeš izgubiti !

Keka

Zasto bi uopste stavljao iridijum koji kosta zdravo mnogo novaca?

Brisk ima platinum svecice, model DR15YP.

NGK je iridium, model BKR6EIX.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


Rimad

#230
Vezano za uvrtanje svjecica - za koliko stepeni se uvrnu, nakon zavrtanja rukom - nije za sve svjećice isto. Ranije sam negdje postavio post sa linkom za NGK svjećice.

Za svjećicu koju sam ja ugrađivao je bilo 180°-240° i imao sam osjećaj da je baš momački zategnuto, ali opet, imam slabiju ruku.

Zoran

Sam svoj gazda - vazda.

Loganovac

Nema šta da misliš, sve je napisano n puta. Ali čovek je drugo pitao, za koliki ugao napamet da pritegne ključem posle zavijanja rukom, bez upotrebe moment ključa, to je pitao, a treba mu reći da se to tako ne radi.

Citat: krle poslato 08.01.2012. - 19:48
Prema uputstvu je 25-30Nm.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Rimad

#233
Postaviću opet link:
(Isto uputstvo dođe i na pakovanju svjećica.)

http://www.ngk-sparkplugs.jp/english/techinfo/qa/q18/index.html

Naglašavaju da se princip okretanja za određeni ugao koristi ako nemate moment ključ ili ga je nezgodno koristiti.

Vidimo da ugao zavrtanja zavisi od prečnika (a i vrste) svjećice i nije isti kao na enkerovoj stranici: http://www.enker.ba/cms/index.php@id=75,0,0,1,0,0.html

Znači, ne postoji jedinstveni princip za sve svjećice. Takođe je upitno koliko precizno možemo odmjeriti 15° ili 30°.



zac

Ugao zavrtanja najvise zavisi od vrste podloske (materijala), da li je meka legura, suplja ili puna. Inace sto se tice momenta, sve svecice istih dimenzija navoja se stezu slicnim (istim) momentom...uglovi se razlikuju  zbog podloske...a i od toga da li je svecica nova ili vec stezana...kod stezane podloska je presovana pa je i ugao automatski manji.....  Ko ne steze momenjt kljucem ili nema izbazdrarenu ruku, onda je stezanje po uglu odlicno, jedino sto se razlikuje od proizvodjaca do proizvodjaca..

Loganovac

Baš tako, stezanje za određeni ugao je veoma jednostavan prinicp: rukom se zavija sve dok svećica i podloška potpuno ne nalegnu. Zatim je potrebno zakrenuti navoj dok se podloška ne deformiše u potrebnoj meri, a taj podatak zavisi od konstruktivnih karakteristika (oblika profila i materijala podloške). Pod pretpostavkom da je portebna deformacija od 0.5mm a da je korak navoja svećice 1.5mm (primer navoj 18x1.5), lako je izračunati da je ovakvu podlošku portebno dotegnuti još 1/3 kruga (0.5/1.5), odnosno za 120 stepeni. Nema tu misterije. E sad, kad je jedanput podloška deformisana ova priča više ne važi i tu bez moment ključa (bilo metalnog ili od mesa i kostiju  :D ) nema posla. Prosto ko pasulj.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

booky011

Hvala Keko na informaciji !
Cuo sam od mnogih ljudi da su iridium najbolje.
:ces:
Ako kaniš pobediti , nesmeš izgubiti !

Keka

Jesu dobre, ali kad se izracuna kilometraza u odnosu na cenu, nisu dobre.

Druga prica su motori u koje fabricki idu takve svecice i ne mogu obicne.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


maestral5747

#238
Evo kako izgledaju svjećice na E7J motoru sa 328,000km. Imaju ravno 60.000 km iza sebe. Kad ih malo bolje pogledam, mogle su one još toliko
:ces:

zac

Jedino sto je zazor izmedju elektroda 2 mm..  :bonk: