All-season gume

prethodna tema - sledeća tema

saša61beograd

185/70 14 je zamena za 165/80 14.
Koliko znam trenutno ima u dimenziji 185/70 14 samo Sava adapto (oko 6200) i Goodyear vektor4seasion(8500).

saša61beograd

Posle dve zime i dva vrela leta moje Sava adapto ovih dana bez problema ubrzavaju,koče,drže pravac i izlaze sa neočišćenog parkinga.
A gledam glupost i neznanje svuda oko sebe,zaglavljene u par cm snega sve sa mega,giga,ultra zimskim gumama."Džaba vam novci,moji sinovci..." ko ne zna klizaće se i na gusenicama.Moram priznati da dame prednjače,ali ima i gospode.

Loganovac

Citat: saša61beograd poslato 13.12.2012. - 21:04
"Džaba vam novci,moji sinovci..."

Pozdravljam! Priča mi je poznata, bilo je slučajeva da sa letnjim rumunskim Kontinentalkama izlazim sa parkinga gde mnogi sa novim zimskim gumama lopataju. Uglavnom oni što voze kao leti, a kad prokliza dodaju gas...  :doh:
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Vihor

Citat: saša61beograd poslato 13.12.2012. - 21:04
ko ne zna klizaće se i na gusenicama.Moram priznati da dame prednjače,ali ima i gospode.


:to:  to je to!
Sve što radi na struju ima beli dim u sebi. Kada taj beli dim jednom izađe, to više nikada neće ponovo da radi.

Raja

Da pohvalim i ja Sava adapto. Namontirane neposredno pre okupljanja u Kovačici. Na putu do tamo i nazad, po onom snegu i ledu, pokazale su
se sasvim zadovoljavajuće. Sada, kako se sneg povukao, primećujem da je auto mnogo mekši. Slikovito rečeno: mek k'o bakin kolač a bakin kolač,
mek k'o dekin...

saša61beograd

Vremenom će otvrdnuti.
Mislim gume,za deku ne znam,pitaćemo baku.Mada sumnjam,proces je nepovratan,kao i za gume.

Aleks

Citat: saša61beograd poslato 13.12.2012. - 21:04
Posle dve zime i dva vrela leta moje Sava adapto ovih dana bez problema ubrzavaju,koče,drže pravac i izlaze sa neočišćenog parkinga.......
Informacija zlata vredna jer planiram kupovinu istih. Jos kada bi nam pretvorio "dve zime i dva vrela leta" u predjene kilometre.  :whistling:

saša61beograd

Blizu 30.000km,detaljnije o trošenju,ako te to zanima,u mom postu od 23.10.

Ljuba82

I ja sam 1 od onih koji misli da je priča o obaveznom posedovanju 2 seta guma malo prenapumpana. Lobi. Sta sad....nase dede, roditelji su ludi što su mozda 30 god vozili samo sa letnjim gumama. Hteo sam da uzmem bas te Adapto i narucio sam ih...ali sam na kraju uzeo zimske Eskimo zato što su mi u medjuvremenu javili da ih ipak nema na lageru. Ne verujem da ne može da se napravi dobra guma pretezno za letnje, suvlje uslove...a da opet ima takvu saru i lamele da moze pristojno da obavi posao zimi.
U mojim uslovima eksploatacije (90% grad), ne verujem da cu godisnje prelaziti vise od 5000 sa zimskim gumama, sto znaci da bi mi trebalo bar 10 god da ih istrosim, a moracu da ih menjam zbog starosti posle 5, 6 maksimum. Da ne spominjem zezanciju oko montiranja, skladistenja i sl. Volim tehniku, ali ne volim da budem rob iste, zelim da ona sluzi mene!

Aleks


vladow

M+S nisu univerzalne gume,ta oznaka se nalazi i na cisto zimskim gumama i na allseson.Oznaka za all season gume je ta sto imate cetiri ikonice na gumi pahulju,sunce,kisu,i oblak.Posedujem goodyear allseason proso sam 50000km bez problema mada su vec pri kraju...

Loganovac

Nije tačno. Možeš da proveriš na puno mesta na netu da M+S zaista označava All Season gumu i kao takvu je naši propisi prihvataju kao sastavni deo zimske opreme. Ne bi trebalo da generalizuješ te stripove koje su crtali na gumama koje si kupio.

Na http://en.wikipedia.org/wiki/Tire  može se naći sledeći tekst:
CitatMud and Snow, (or M+S, or M&S), is a designation applied rather arbitrarily by manufacturers for all-season and winter tires designed to provide improved performance under low temperature conditions, compared to summer tires. The tread compound is usually softer than that used in tires for summer conditions, thus providing better grip on ice and snow, but wears more quickly at higher temperatures.

Ili u slobodnom prevodu, M+S ili M&S oznakom proizvođači označavaju gume za sve sezone ili zimske gume koje su dizajnirane da obezbede poboljšane performanse u uslovima niskih temperatura u odnosu da letnje gume. Smesa gazećeg sloja najčešće je mekša nego na letnjim gumama što obezbeđuje bolje prianjanje na snegu i ledu, ali se takve gume brže troše na višim temperaturama.

Recimno na http://www.allseasontireco.com/?PageData=26516 možeš takođe pročitati isto objašnjenje uz dodatak informacije da prava zimska guma pored M+S simbola ima još i simbol pahuljice u planini "severe snow use".

Pun je internet informacija, predlažem da se sledeći put bolje informišeš.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Boqy

Upravo ti "stripovi", natpisi i fabrička oznaka označavaju all season gumu, odnosno daju nam do znanja da je u pitanju all season guma, a ne čisto zimska.
All Season guma takođe može imati oznaku pahuljice "Severe Snow Use" uz naravno obaveznu oznaku M+S, tako da to nije rezervisano za zimsku gumu.

"General mud and snow all season tires are not required to be industry tested. For this reason, the "Severe Snow Use" tire indicator symbol is used for all season tires that have passed a RMA specification testing standard."

Loganovac

Opasna stvar je zloupotreba (izvlačenje iz konteksta) citata sa neta, ne navodeći pri tome izvor informacije. Ovaj citat koji si naveo nalazi se na stranici http://www.sumnertire.com/?PageData=36735, a ceo tekst glasi ovako:

CitatAll Season Tires

All season tires are tires designed to be used throughout the year. These tires are designed specifically to handle mud and snow conditions. To spot an all season tire, look for the marking "MS", "M/S", "M+S", or "M&S" on the tire's sidewall. The Rubber Manufacturer's Association (RMA) defines a standard criteria for all season tires. In essence, the tire must have several large gaps over the entire length of the tread, with the gap space being at least 25% of the tread surface. The exact specification, as taken from the RMA Snow Tire Definitions for Passenger and Light Truck (LT) Tires, is as follows:



    1. New tire treads shall have multiple pockets or slots in at least one tread edge that meet the following dimensional requirements based on mold dimensions:

        a. Extend toward the tread center at least 1/2 inch from the footprint edge, measured perpendicularly to the tread centerline.
        b. A minimum cross-sectional width of 1/16 inch.
        c. Edges of pockets or slots at angles between 35 and 90 degrees from the direction of travel.

         

    2. The new tire tread contact surface void area will be a minimum of 25 percent based on mold dimensions.



General mud and snow all season tires are not required to be industry tested. For this reason, the "Severe Snow Use" tire indicator symbol is used for all season tires that have passed a RMA specification testing standard.


Tu sve piše za one koji hoće da čitaju. Dakle:

1. To spot an all season tire, look for the marking "MS", "M/S", "M+S", or "M&S" on the tire's sidewall. - Dakle evo kako se označava All Season guma.
2. Da ne citiram ponovo, u nastavku gore citiranog teksta date su RMA Snow Tire Definitions (definicije zimske gume od strane Asocijacije Proizvođača Guma)
3. Na kraju se nalazi rečenica koju si i ti citirao u svom prethodnom postu i koja doslovce znači da M+S All Season gume ne moraju da prođu industrijska testiranja i da se iz tog razloga gume koje prođu testiranje označavaju simbolom "Severe Snow Use", odnosno pahuljicom u planini.

Smatram da je rasprava po ovom pitanju okončana i još jednom apelujem da se poštuje Pravilo ponašanja br. 10. koje glasi Prilikom postavljanja sadržaja iz drugih izvora obavezno je navođenje izvora.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Boqy

Izvor informacija si ti naveo u svom prethodnom postu, ja nisam koristio nikakav dodatni materijal sa interneta.

Moje pitanje je, ako imamo dve različite gume sa oznakama M+S i pahuljicom na obe, koja od te dve je "all season" guma?