All-season gume

prethodna tema - sledeća tema

montenegrino

Zivim na primorju gdje je snijeg i led atrakcija (znaci jednom u 5 godina desi se da se zadrzi na cesti), u toku zimskih mjeseci nemam potrebu i ne idem u centralne i sjeverne krajeve,a ako i idem, to je eventualno do Podgorice i iskljucivo kad je lijepo vrijeme. E sad, po zakonu smo obavezni svi da imamo zimske gume makar na pogonskim tockovima, pa ja sad vas pitam, u mom slucaju, da li je najracionalnije rjesenje all season guma, cisto da bi zadovoljio zakonske regulative. Razmisljam za sledecu sezonu da na prednjim tockovima stavim par all season guma,a par ljetnih da odlozim, i da ih opet vratim na     proljece, da ih jos tu jednu sezonu izvozam,a onda kad se potrose, da uzmem jos jedan par all season i od tada da samo mijenjam all season gume. takodje,molio bi i preporuku za odredjeni model ako neko vozi na all season gumama. Ono sto je meni bitno u jesenjim i zimskim mjesecima je da je guma dobra na mokrom kolovozu, temperature ispod nule su vrlo,vrlo rijetke.

saša61beograd

Vozim Savu adapto,a kakva je vidiš po ovom testu.Kad sam je ja kupovao,2010.god. rukovodio sam se sličnim testom u Auto bildu.Tu je bila u vrhu,a odstupanja u odnosu na referentni zimski i letnji pneumatik su bila prihvatljiva (zanemariva).
Lično sam vrlo zadovoljan,verovatno ću ih opet kupiti,ali ako praviš kompromise sa gumama radiš to na svoju odgovornost i o svom trošku.
Troše se manje od mojih očekivanja,ali stare i otvrdnjavaju,kao i svaka guma.Tri godine i 40-50.000km će biti dobre,meni dovoljno.
Ovi testovi mogu biti varljivi,primer je naša Wintera kojom su mnogi zadovoljni a koja uglavnom na ovakvim testovima prolazi jako loše. 

Loganovac

Odlično si ovo sročio!  :hall:

Takođe smatram da samo poređenje all season guma među sobom ne znači puno dok ih ne uporediš sa namenskim pneumaticima, u tvom slučaju letnjim. Dakle, prvo tuce letnjih guma su listom sve bolje na mokrom od Save Adapto, i gledajući tabele all season i letnih pneumatika, zaključio bih da je optimalan izbor da ipak leti voziš letnje gume, recimo Michelin Energy Saver, koja je po mokrom daleko bolje ocenjena od Save (a tek po suvom!!!), cenom slična, traje garant duže, a zimi zimske gume, koje su sve redom opet po svim parametrima daleko bolje od svih all season guma.
E sad, lepo je rekao saša61beograd, ukoliko si spreman da svesno žrtvuješ maksimalne performanse i zimi i leti u nadi da ti neće zatrebati, all season jesu rešenje. Odluka je na tebi. Naravno, bitna je i godišnja kilometraža koja utiče na ekonomsku računicu, da se ne bi desilo da ti je guma pre ostarila nego što se istrošila u vožnji. Za veću kilometražu mislim da nema alternative kombinaciji letnje+zimske, jer ćeš i od jednih i od drugih izvući maksimum. Jeste veća investicija u startu, ali si posle miran. Postoji samo još jedna sitnica, a to su prosečne dnevne temperature u toku zimskog perioda, koje su na primorju verovatno preko 70C, a to zimske gume ne vole.To bi bio plus u donošenju odluke da možda zimi ipak voziš all season gume umesto zimskih, jer one to bez problema podnose.  :to:
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

montenegrino

Kilometraza koju prolazim je 13-15000,tako da bi mi, vjerovatno, kao sto kazes gume prije ostarile nego se pojele, a tu je i problem odlaganja guma ...e sad,ako bi all season gume bile zaista osjetno losije po mokrom od cjenovno ekvivalentnih ljetnjih, onda ne bih rizikovao sa all season...a sto se tice prosjecne temperature u toku zime,nisi mnogo omasio, to je tu negdje, tako da bi zimska guma zaista  vrlo, vrlo rijetko bila u prilici da dokaze svoju prednost.
Na kraju,ostaje mi i mogucnost da se uzdam u precutno tolerisanje od strane policije po primorju i da vozim citavu godinu na ljetnjim  :driver:
A sta mislite o varijanti da se zimi vozi na all season naprijed a pozadi na ljetnjim,a ljeti obrnuto,pa da se samo rotirtaju tockovi naprijed-nazad? glupo? :fiju:

Veterinar

Ako i tamo vazi propis po kome se zimi mogu koristiti letnje gume sa minimalnom dubinom šare 4 mm (ispod toga ni leti je ne bih koristio), koristio bih samo letnje s obzirom na vremenske prilike uobičajene za zimski period kod vas. Ako letnje ne mogu da se koriste, koristio bih all season uvek.

rookie

Za primorje, ako ne ideš na sjever zimi, je stvarno specifično. Za tvoje uslove najisplativije je all season, najbolje sve 4, i to gledaj da uzmeš što kvalitetnije. Ono što je bitno gledaj im osobine na mokrom, nebitno je kakve su po snijegu/ledu. I to neka presudi, ne žali para i uzmi dvije po dvije npr. Ako je neki dan hladnije, tj ispod nekih 7 C onda malo pažljivije i to je dovoljno. Zimske bi izgulio za jednu zimu, a policija gume gleda ispred Nikšića i sjeverno od Podgorice, po mom iskustvu. A i all season su po zakonu.

goran79

#36
Pozdrav decki, da li neko ima iskustva sa all-season gumama?

saša61beograd

U novom Auto-bildu (br.42) izašao test all-season guma (i zimskih).

saša61beograd

Potaknut opštom euforijom oko nadolazeće zime i zimskih guma malo sam pregledao moje all season gume.
Montirane su u novembru 2010. i prešle su od tada 27.500km.Proletos sam prednje stavio nazad,a zadnje napred.Trenutna dubina šare na sve četiri je 5mm i možda malo preko.Merio sam plastičnom spravicom koja je,kao poklon deljena uz reviju Sat,ne sećam se kad.Nove su bile oko 7,5mm.Ispada da su se trošile oko 1mm na 10.000km što je neka očekivana potrošnja za prosečnu gumu u prosečnim uslovima.Znači da bi neki njihov vek bio oko 50.000km uz verovatan postepen gubitak gripa.
Ovo je poslednja zima koju ću ih voziti,izdržaće i sledeće leto,a onda ih svakako menjam.Da li opet iste ovakve ili dva kompleta (zimske/letnje) ne znam,zavisi od toga da li će situacija biti bolja (što je malo verovatno).
O njihovom ponašanju po snegu sam pisao.
Po mokrom kolovozu nisam imao nekih problema,mada je to i zbog toga što sam u tim uslovima krajnje oprezan i trudim se da se ne uvalim u situaciju da zavisim od guma.
Jedino negativno iskustvo sa njima imao sam ovog leta,par puta,po velikoj vrućini.U nekoliko situacija oštrijeg kočenja točkovi su mi neočekivano blokirali.Obično pred raskrsnicom,na žuto svetlo.Moguće je da je to bilo i zbog masnog asfalta.Ili je 40 stepeni vrućine bilo suviše za njihovu "univerzalnost".
Ukratko,sada,na 2/3 njihovog planiranog radnog veka na Loganu moram reći da sam uglavnom zadovoljan.I nadam se blagoj zimi bez mnogo snega,i to ne samo zbog guma.

sale_u123

S obzirom da godišnje prelazim malu kilometražu (8000 km), razmišljam o kupovini All-season guma kao zamenu za originalne letnje pozadi.
Napred imam Wintere i zadovoljan sam. Njih, naravno skidam/stavljam dva puta godišnje
All-season gume pozadi bi bile kao neka alternativa zimskim gumama koje su, svakako, pravo rešenje za zimske uslove.

Interesantna mi je Sava Adapto HP 185/65 R15.
Uzeo bih je u Beogumi.
Zanima me samo da li one zaista ispunjavaju sve kriterijume novog ZOBS-a.

@saša61beograd
Imenjače, pošto ih već imaš neko vreme, možeš li mi reći da li one na sebi imaju i "M+S" oznaku i pahuljicu ?
Ubih se pretražujući NET za slikom gde to može da se vidi, ali ne nadjoh tako nešto

Aleks

Samo M+S bez pahuljice. Mozes ih voziti preko cele godine.

Boqy

Aleks je već odgovorio, ali ako ti nešto znači Adapto imaju i pahuljicu.

Ja prelazim sličnu kilometražu, a auto svakodnevno vozim maltene samo zimi, tako da mi je all season logičan izbor.
Stavio sam sve četiri Sava Adapto HP.

saša61beograd

Tačan odgovor je:imaju simbol pahuljice i oznaku M+S i 100% zadovoljavaju zakon.
I stvarno su na snegu bile dobre,naročito prve godine.

Gandalf

Šta da kupim za Loagana na 14 cola od All season guma? I koje dimenzije, jer na 165/80 nema ničega u Beogradu.

ivan-bgd

A neka druga dimenzija...tj isto 14'' al drugi profil...ili gaz? :ces: