All-season gume

prethodna tema - sledeća tema

Deki

Skoro pročitah da se M+S (Mud+Snow) oznaka nalazi na zimskim kao i gumama za sve sezone (All seasons).

Na gumama za sve sezone ova oznaka znači da guma može da se koristi i kao zimska.

Ukoliko je ovo tačno ispada da bi sa tom vrstom M+S guma moglo da se vozi stalno.
Svi smo mi deca. Jedina razlika je u našim igračkama.....

Daniel

Mhm...delimicno tacno, samo sto prava zimska guma pored onog M+S ima nacrtanu pahuljicu snega.
The good thing about being a pessimist is that you are always either proven right or pleasantly surprised.

sale_u123

#2
Povodom nove obaveze da se poseduju 4x zimske gume na autu u periodu godine od 01.11 - 01.04.
Auto Logan 1.4MPI Preferance sam kupio oktobra 2006 godine.
Gume su dimenzija 185/65 R15. Celicne felne.

Ono sto me zanima, da li sam originalno dobio uz auto all-season (univerzalne) ili letnje gume?
Kako mogu da prepoznam all-season gume (oznaka...)?

Da li su po novim propisima dozvoljene all-season gume u periodu godine od 01.11 - 01.04?

Ako imam univerzalne gume, ne isplati mi se da stavljam zimske gume jer prelazim malu kilometrazu.


speedo

#3
Nemojte se povesti sa "all season" gumama. One nisu dobre ni ljeti, ni zimi, uvijek neki kompromis. Četiri zimske gume su najbolje rješenje.



Veterinar

#4
Citat: speedo poslato 15.09.2010. - 12:01
Nemojte se povesti sa "all season" gumama. One nisu dobre ni ljeti, ni zimi, uvijek neki kompromis. Četiri zimske gume su najbolje rješenje.

Finansijska situacija... I sam vozim sa M+S gumama tokom cele godine (P 400 Pirelli), a poznam stvarno mnogo ljudi koji Winteru nisu skidali od prosle zime. Tek to nije kompromis, kada se sa gumama koje pokazuju najbolja svojstva "ispod temperature frizidera" vozi na visim temperaturama, sto je 90% (moje) ukupne godisnje kilometraze. Naravno da to ne savetujem. Bilo bi predivno da svi mogu (a koji mogu da zele) da koriste zimski i letnji set guma.

@sale_u123 Ja sam na autu serijski imao letnje gume. Zimi ce se tolerisati gume sa pahuljom kao oznakom ili oznakom M+S. Toliko je meni poznato. Ne znam da li je neko spominjao "all season" gume, mada u poslednje vreme kruze price da se M+S smatraju gumama za sve sezone.


Keka

Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


dzaga

#6
Keka, bravo za prilog.

Takvi prilozi/komentari su korisni za nas vozače. Ovo je naročito aktuelno sada i otkloniće sve dileme u vezi upotrebe zimskih guma kao i  one lažne "dve zimske sa dve letnje".
Takođe se vidi koliko su M+S gume "lošije" od zimskih po zimi kao i leti od letnjih guma. Ne znam zašto je zakonodavac prihvatio M+S ako je povećanje bezbednosti osnovni cilj!?!
No sve je na nama vozačima, pa i izbor guma.

saša61beograd

Kupio Sava Adapto 185/70 14 . 23000 sa montažom i balansiranjem. Ovo je svesezonska guma i trebalo bi da bude ok za moju umerenu i (uvek) opreznu vožnju. Solidno je ocenjena na testu Autobilda iz 2009.Gume su meke i izrazito tihe.Ova dimenzija je adekvatna zamena za 165/80 14 koje pravi samo Barum a uvozi Coning ičesto je nema na lageru.Nadam se da 2-3 god neću ići kod vulkanizera. Gume su m+s sa pahuljicom.

Loganovac

Rekao bih da si dobro odmerio, u skladu sa okolnostima.  :to:
Bože zdravlja, čućemo koliko se troše u letnjim uslovima. Nadam se da ćeš biti zadovoljan.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

saša61beograd

U novembru sam se pohvalio novim Sava adapto gumama 185/70 14.To su svesezonske kume za koje mnogi tvrde da nisu dobre ni leti ni zimi.E pa sad mogu da kažem da su za sneg sasvim dobre! Prilično strm seoski put,utaban sneg,bez proklizavanja i nizbrdo i uzbrdo.Zaslužuju pahuljicu!Još uvek me oduševljava koliko su tihe i udobne.Logan kao Laguna!

Zoran

#10
Napiši svoja zapažanja i nakon 30.000 km dobro će nam doći.
Sam svoj gazda - vazda.

saša61beograd

Hoću.I mene jako zanima kakve će biti na vrućinama,koliko brzo će se trošiti.

saša61beograd

#12
Da zaključim zimu 2010/11 :u novembru montirane univerzalne,all seasion gume Sava adapto.Plaćene 5500din. oko10% skuplje od Wintere.Imaju oznaku MS i pahuljicu.Na snegu ispunile i premašile moja očekivanja;u mirnoj i razumnoj vožnji nikakav problem.Imam utisak da nisu više onako nenormalno meke kao na početku ali ostaje da su mnogo tiše od starih Barum guma.Ako leto preguraju bez velikog trošenja na jesen imate moju preporuku. I naravno nemam potrebe da idem kod vulkanizera (osim da ispustim zimski i naduvam letnji vazduh!).
All season gume su prvenstveno zimske gume koje podnose letnje uslove nešto bolje od običnih zimskih.One nisu savršene ni leti ni zimi;one su zadovoljavajuće i leti i zimi.Formalno one zadovoljavaju zakon (m+s,sa simbolom pahuljice).Nisu za svakoga,samo za oprezne,iskusne,smirene,one sklone kompromisima i penzionerskoj vožnji (taj sam!).

Aleks

Jel' ima neko iskustva sa Sava adapto sp ili hp? To je pneumatik za sve sezone, pa je mozda dobar komromis za nekog ko nije pri parama da priusti dva kompleta letnji+zimski?

saša61beograd

Moja  zimska iskustva sa Savim Adapto su pozitivna,vidi u "Zimske gume".Kakve će biti u letnjim uslovima,ne znam,vozim ih od novembra.Auto-bild ih je 2009.uporedio sa sličnim gumama drugih marki i ocenio solidno-guglaj Auto-bild test guma ili sl.HP verzija ima drugačiju šaru od SP i ide od 15 cola pa naviše.Ako imaš 14 cola točkove,kao ja, sleduje ti SP,kao kod mene-185/70 14.Guma je tiha i meka i ima mali otpor kotrljanja(gotovo neverovatno,s obzirom da ima naizgled vrlo grubu šaru).
Univerzalne gume svakako ni u jednom aspektu nisu bolje od vrhunskih letnjih,odnosno zimskih guma,ali mislim da su dobro i ekonomično rešenje za razumne vozače.
Kada sam ih montirao posle Baruma bio sam oduševljen i za 3-4000km ove zime nemam nikakvu zamerku.