Pranje (Čišćenje) motora

prethodna tema - sledeća tema

ivan-bgd

Ni od jednog majstora nisam dobio potvrdan odgovor za ovu rabotu.Tu je elektronika,kompjuter,konektori...itd...mož' da bude skuplja dara nego mera.

bmiillan

negde na konjarniku ima perionica koja pere motor nekom spravom koja ispušta vrelu paru pod pritiskom
praktično nema vode koja može da ostane na motoru.

drugar je tamo prao svoj motor ako nekoga zanima mogu da se raspitam za tel.
nemoj na silu uzmi veci cekic

Ivan91

Sve sto treba moze se zastiti kesam i gumicama, naravno ako znas sta treba.
Ja sam motor isprskao axelom zelenim, 2 x, psole isprao kompresorom, pola sata posla, ko novo. Jos 15 min da se skinu kese, vrati akumulator i vozi.
PS : taj axel skida masno ko ludo

miki-bgd

Bilo bi dobro da se javi @rele i ako nije poslovna tajna  :hihi1: otkrije kako on to radi, ili da da neka uputstva, ipak je on profi u tome.




Iz njegove teme http://www.daciaforum.in.rs/index.php?topic=3948.msg123947#msg123947

zac

Najlakse je odrzavati nov auto, tada je i motor cist, zahteva samo malko vremena da se odrzava u cistom stanju... a ako ga vec zapustite operite ga naravno.
Ja moj motor perem dva puta godisnje (posle i pre zime), od 2007 znaci pran je bar 11-12 puta....poslednje pranje je bilo pre neki dan u Krcedinu.
Motor uvek perem dok je hladan, skinem klemu sa akumulatora i najnormalnije perem sundjerom i crevom....klemu vracam tek sutradan...do sada nikada nisam imao ni jedan problem sa elektronikom, a prao sam na svakom autu ovako, znaci ne samo na Loganu...i Jugo se tako odrzava.

Evo par slicica mojih motora...uvek su potpuno cisti....


sibelius

jednom prilikom sam kontaktirao ovl servis i pitao ih za pranje motora
imao sam utisak da je covek sa druge strane mogao da me zadavi samo da je mogao da provice ruku kroz slusalicu
nacuo sam(a vi me ispravite ako gresim) da je manje opasno "ribati" dizelase nego benzince
e sad,opet znam coveka koji je to kod kuce radio nebrojeno puta,doduse na renou 19. benzinac
kako on kaze,naprska motor rastvorom vode i nekog sredstva za odmascivanje posudja,ostavi malo i onda otrese kompresorom.
i nikad nije imao problema
e aj sad budi pametan :crazy:

silent

A šta se dobija pranjem motora?

sibelius

čist motor  :Smiley:

očistiš ostatke mačaka,pacova i ostalih gamadi koje se zavuku ispod haube
isto tako može da se opere sva ona štroka koja se podvuče pod haubu ako nemaš postavljen keder na ivicu haube.
nisam baš Stevo Žigon, ali ipak mi budeo žao kad vidim gomilu blata ispod haube
pogotovo se zimi nakupi koješta

Veterinar

Logana sam prodao sa oko 160000 km, nikad motor nisam oprao. Ubedjen sam da je dizna koja je zapekla imala veze sa kišom koja se sleva baš preko nje. Saxo koji se vozi u porodici je skoro 200000 km prešao, nikad motor nije opran. Na Kadettu "Suzi" sam jednom oprao motor, sutra je auto počeo da radi na tri cilindra (što je trajalo, sa prekidima, tri dana), skinuo sam delimično i neku žutu masnoću koja je imala zaštitnu ulogu, a nekoliko dana nakon toga je crkao i kompjuter na autoputu u Austriji (što bi se možda desilo i da nije opran motor, ali ja sam odustao od daljeg pranja). Verujem da ima smisla srediti motorni prostor, ali više ne radim to.

sibelius

to je ono što mene najviše odvraća od ove priče
kapnuće negde gde ne treba i šta onda......
sreća pa nam limuzine nisu skroz kompjuterizovane jer bi bilo jako zeznuto da ti otkaže komp usred vožnje
a opet imaju komjuter i uvek postoji opravdan strah da nešto može da se zezne

wvojin

Kada sam kupio polovnog Logana, dusa me je zabolela kada sam video kako je motor prljav. Nisam pristalica creva i sundjera u motornom delu, tako da sam uzeo vlazni krpu i samo delove koje sam smatrao da smem da cackam, brisao.
Pre i posle. Nije bas kao Zac, ali ja sam zadovoljan... Posto je stavljen i keder za haubu, trebalo bi takav i da ostane  :cool:
Dacia Logan 2005, 1.4MPI + LPG,
Dacia Logan 2010, 1.5 dCi

Zoran

Sam svoj gazda - vazda.

trajce

Cistim motor samo krpom, jos nema masnih fleka nakon skoro 110kkm tako da tu jos nema problema sa odmascivanjem, plasticne delove i lim obrisem posle svake kise. Na Stojadinu sam prao motor bez problema vodom, Skodu 1,9D sam takodje prao vodom iz creva i ponekad famin. Zac i ostali koji perete vodom, svaka cast i lepo izgleda, al ja ne smijem jos  :ne:

Pobeda

Citat: Ayrton poslato 13.05.2016. - 11:22
A što ti je ovako prljav motorni prostor?
Ili ja nisam dobro video?
Можда није баш питање за ову тему али како перете тај простор?

zac

Ja normalno, deterdjentom ..cesto deterdzentom za sudove (Fairy) i sundjerom..pa vodom i crevom...
Naravno, skinem akumulator i posle pranja ostavim auto ceo dan na suncu..otvorena hauba..tako perem od kako je kupljen, dva puta godisnje...osim predhodne dve godine..ali sam to ispravio pre mesec dana..  i motorni prostor mi je kao prvoga dana kada sam ga doterao iz salona..  :D

http://www.daciaforum.in.rs/index.php?topic=3046.msg179057#msg179057