Ulje u motoru i interval zamene

prethodna tema - sledeća tema

kiconix

Citat: Loganovac poslato 10.05.2015. - 20:13
  već mesec dana ne pušim...  :D

:respect: :aplause: :aplause: :aplause: :aplause: :ziveli:





Citat: kiconix poslato 09.05.2015. - 12:29
Što se uopšte upuštaš u tu avanturu kad imaš Elf po odličnoj ceni a ne razmišljaš?

glavonja3

Citat: Loganovac poslato 10.05.2015. - 20:13
S druge strane, ako se zaista Elfovo ulje u dogovoru i dilu sa recimo Renoom pakuje u Motrio kutije da bi snizili cenu servisa onda oni nisu normalni, mogli su na hiljadu pametnijih načina da snize cenu i pri tome se jako lepo reklamiraju, bez dovođenja vlasnika u dilemu da li je to ulje zaista dovoljno dobro.

Cek, a sta bi oni uopste nesto dodatno reklamirali (ti ovo pretpostavljas, a evo i ja malo da pretpostavljam): ako je isto ulje na Motrio imaju malu marginu zarade a na Elf imaju mnogo vecu, njihova racunica je jasna. TI ces da kupis proizvod koji ima za njih vecu marginu i jos te u tvom strahu podrzavaju. A za ovu boraniju sto straha nema i/ili nema novca uzece sta mogu...

Loganovac

Nikad neću saznati.

I jedino ako ću zbog kvaliteta ulja u motoru da živim u strahu...  :fiju:
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

mladja73

Citat: Loganovac poslato 10.05.2015. - 20:13
Ako su zbog sniženja cene izostavili jedan jedini aditiv, da ne pominjemo nešto još grđe, za mene to ulje nije dovoljno dobro i nema smisla na taj način uštedeti par stotina dinara na servisu.

Mozda sam pisao o ovome negde. Ina je proizvodila ulja sa smanjenim kvalitetom (aditivima) za trzista BiH i Srbije. Razlog je bio da cenom budu konkurentni na trzistu. Mislim da je to slucaj i ovde.
Trčeći il' polako, svi na kraju stižemo na isto mesto.

glavonja3

Citat: Loganovac poslato 10.05.2015. - 20:58
Nikad neću saznati.

Ni ja sa svojim jeftinijim uljem, ali ce mi ostati koji dinar u dzepu. I porucicu skupim proizvodjacima "vase ulje je preskupo, ne vredi koliko trazite za njega, pojeftinite bre!"

Citat: Loganovac poslato 10.05.2015. - 20:58
I jedino ako ću zbog kvaliteta ulja u motoru da živim u strahu...  :fiju:

Nisi me shvatio, ja ne zivim u strahu sto kupujem jeftino ulje (kao sto je Motrio, ipak treba svako ulje odmeriti), nego ti kupujes skupo ulje da ne bi zivio u strahu. Sve ovo pisemo da objasnimo mehanizme na koje racunaju proizvodjaci ulja i ostalih auto potrepstina...

speedo

Eh, sad, šta je bilo - bilo je, servis urađen, nasuto Motrio ulje 5w40. Ako gdje zapne javim naravno :wave:

saša61beograd

Ja bih sipao Motrio,bez mnogo straha,evo zašto:
1.Motrio je sigurno originalan i kao takav je bolji od falš Kastrola ili falš Elf-a.Pošto sam preživeo i zapamtio pomenute devedesete mene je više strah od falsifikata nego od toga da li je formula aditiva baš 100% idealna.
2.Ovo što vozimo ima odlične i izdržljive motore i Motrio ulje tu neće ništa pokvariti.Izuzetak su Dci i 16v,zbog turbine i hidro podizača i tu bih se malo zamislio,a standardni 8v će preživeti Motrio bez posledica.
Ipak, ne sipam Motrio jer kupujem 3 litra ulja godišnje i u gomili drugih troškova ušteda na ulju mi je besmislena (a i Profaco mi je u komšiluku,uz nadu da je tamo original Elf i da nije neka Elf-ova verzija za "leva" tržišta).

Ako su Motrio proizvodi zaista dobri,a jeftiniji od originalnih,koji je tu interes Reno-a?Neka iz svake kupovine Motrio nečega profitiraju samo 1% to su lepe pare jer su u pitanju milioni evra dnevno na evropskom ili svetskom nivou.Čak ne moraju ni da profitiraju,jer ako je neko kupio nešto od Motria (Reno-a),to znači da nije kupio kod konkurencije,a i to je nešto.



zac

Citat: mladja73 poslato 11.05.2015. - 07:16
Mozda sam pisao o ovome negde. Ina je proizvodila ulja sa smanjenim kvalitetom (aditivima) za trzista BiH i Srbije. Razlog je bio da cenom budu konkurentni na trzistu. Mislim da je to slucaj i ovde.

Onda je to slucaj i izmedju Castrola i ELF-a...dok sam sipao kastrol placao sam ga duplo vise od ELF-a

trajce

Citam juce ovu temu razmisljajuci da posle 4 zamene predjem sa ulja Mobil 10w-40 na Elf 5w-40, pa dok citam knjizicu reko da postavim podatke koji prate Logana 1.6, 2005g.

trajce

I danas zamenio ulje: 1L 750din, filter 500din, zamena ulja 0din.

jasho


saša61beograd

To što nema RN kao što ga ima SXR i nije problem jer su ulja tu negde,razlika je verovatno minimalna.
Meni je zanimljiv ovaj egzotični filter,moram reći da ga ja nikad ne bih stavio.
Srećom, filter se može naknadno promeniti bez ispuštanja ulja.

saša61beograd

Danas sam promenio ulje i filter.Do sada sam uvek ispuštao ulje iz vrelog motora.Danas sam uradio drugačije-motor se hladio od 10 sati jutros i motor i ulje su imali temperaturu okoline,27 stepeni.Ovako sam uradio jer mi se već smučilo da zavlačim glavu u vrelinu i da skupljam opekotine po prstima.
Ovako je mnogo udobnije i desila se jedna pozitivna promena.Naime,kada sam odvrtao filter očekivao sam da,kao i obično mnogo ulja iscuri po motoru.Ali to se nije desilo,bilo je svega nekoliko kapi.Pomislio sam da nešto nije u redu,međutim filter je bio normalno napunjen,čulo se bućkanje.Ono ulje oko centralne rupe sa navojem se verovatno slilo u karter za ove sate dok se motor hladio.Dakle,sve je prošlo čisto,bez brisanja motora i bez opekotina.
Upotrebljeno uobičajeno:ELF 5/40 SXR iz Profaco-a i Purflix LS 218 iz Pantera.

Keka

Citat: Dragan.vi poslato 27.07.2015. - 11:26
Elf excellium 5w50 na akciji 1.600 4l kupljeno 23.07. i jos uvek ga ima u Profaco

API: SG/CD  :doh: Prilicno los kvalitet, uz bazni broj od 8,5. Poredjenja radi, NF i SXR imaju bazni broj oko 10,1 i 10, dok je API klasifikacija SL/CD i SM/CD.  http://www.pqiamerica.com/apiserviceclass.htm

Ni jedan proizvodjac nije zvanicno odobrio ovo ulje.

Suvise mala razlika u ceni za ovakav drek koji stoji od ko zna kad.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


Zoran

Bazni broj 8,5 je idealan za benzince. Desetka je za dizelaša , ubilo se. 11  i 12 ... za kamione.
Sam svoj gazda - vazda.