Diskovi i Pločice

prethodna tema - sledeća tema

ivan-bgd

Ne znam za diskove i pločice ali originalan filter goriva na mom sanderu je DELPHI.Naravno sa reno znakom pored.I mislim da ću i ja da se odlučim za ovaj brend što se tiče kočnica a i filtera......

trajce

http://www.daciaforum.in.rs/index.php?topic=82.150

27000km nakon zamene plocica, iste izgledaju ovako:

Diskove sad nisam merio ali pod prstima izgledaju vec potroseno u odnosu na minimalnu dimenziju. Trebalo je odmah zameniti i njih  :bonk:, ovako opet i plocice i oni. Sa plocica sam ocistio poprecne zlj*bove i zasad vratio sve na mesto.

saša61beograd

Kada vraćaš stare pločice moraš svaku vratiti tačno tamo gde je bila (levo,desno i unutrašnja,spoljna).

trajce

Da, plocica koju pritiska klip ima na sebi kruzni otisak pa sam po tome vracao.

zac

Ja sam napravio istu gresku...shvatio sam..Ako menjas samo plocice, obavezno obraditi diskove, posto nove nece leci ravnomerno...te disk korodira i brze odlazi...ili sa zamenom plocica zameniti i disk i mirna backa..

miki-bgd

@zac
A zar nece to posle nekog vremena da se izjednaci?  :ces: Mislim kad se stave nove plocice.

zac

Nece...kad stavis nove plocice na stari disk, one ne leze, u pocetku, celom povrsinom diska...dok se one prilagode korozija je vec zahvatila disk...zatim ta korozija abrazivno deluje na plocice, te se one trose i nikada ne uglacaju disk na tom mestu do sjaja...vec se turpijaju...lagano se kociona povrsina smanjuje ..i bude kao kod mene...pogledaj moje slike..

miki-bgd

Da vidim. Ja sam relativno skoro menjao plocice, ali nisam tad obratio paznju na diskove.

Jedno amatersko pitanje, jel ima to mozda neke veze sa skripanjem novih plocica?  :ne:

zac

Moze da ima a i ne mora...meni nije skripalo.
Koje si plocice kupio?

miki-bgd

Motrio, u ovlascenom servisu.

zac

Ako su tvrde onda zato skripe..a jesce i diskove...

Loganovac

Ovako možemo da četujemo u nedogled bez ikakvog efekta. Dakle, konkretno:

1) Da li su Motrio pločice tvrde ili su meke?
2) Daj neki spisak mekih pločica da znamo šta da kupujemo
3) Ako koristiš meke pločice, da li i tada treba obrađivati ili menjati diskove pri svakoj zameni pločica?
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

zac

Ja ne znam da li je Motrio tvrd, ako je radjen po originalu (kako kazu) onda su tvrde, jer su fabricke bile kao kamen.
Meke plicice su RH, Euro-Line (engleska) ove sam probao, jesu mekse od fabrickih i ne skripe..za ostale ne znam.
Ako ne disku postoje risevi ili razlike u debljini..mereci od centra prema periferiji.. obavezno obraditi pre novih plocica (naravno ako ima mesa) ili zameniti ako ne moze obrada.

Loganovac

#418
Ono što znam je da je auto sa originalnim pločicama kočio ko blesav. Posle zamene pločica (kod Žive, sa Renault znakom, dakle kao opet originalne) u prvo vreme jako loše kočenje, jer su diskovi ostali em narisani em različito trošeni duž poluprečnika. Svesno sam ovo prihvatio na njihovu preporuku (cena diskova kod njih je astronomija pa sam odlučio da ih sam zamenim). Neko vreme posle toga učinio sam sve što sam znao da bi pločice što brže "sele" na takve diskove i kočenje je iz dana u dan bivalo sve bolje. Ni u jednom trenutku nije bilo cviljenja ili škripanja. Već duže vreme imam dobru kočnicu, ali ne kao što je bilo nekad, pre zamene, potrebna je veća sila na pedali, potvrđeno i na valjcima. Ostale pojave (recimo posle noćenja na vlažnom prvo kočenje zakiva čelenku u staklo i ostalo) iste kao kad je sve bilo novo. Nema povećanog trošenja pločica, mogao bih verovatno ovako da vozim još ihahaj dugo, ali ipak planiram zamenu borbenog kompleta diskovi/pločice pa se čujemo posle toga.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

miki-bgd

Menjao sam plocice pre nekoliko meseci. Na satu je bilo negde oko 40kkm, rekao je majstor da plocice mogu da drze jos nekih 2 ili 3 kkm, pa sam odmah i to zamenio. Kasnije pri stavljanju letnjeg seta guma rukom sam prelazio preko diskova, osecaju se neravnine.

Sto se tice kocenja, deluje mi da je sve ok, dobro koci, ali je tu to skripanje. Koliko sam uspeo da primetim, desava se samo pre potpunog zaustavljanja (npr na 20km/h), a nisam primetio skripanje pri kocenjima sa vecih brzina. U svakom slucaju, gledacu uskoro da ispitam stanje.