Tecnost za stakla

prethodna tema - sledeća tema

Veterinar

Citat: Veterinar poslato 07.12.2023. - 10:05Imao sam neku Metroovu tecnost kupljenu pre dve godine. Bila je ostala trecina od kraja prošle zime i sada sam to sipao u posudu u autu. Na Skodi postoji sitna mrezica koja sprecava upadanje prljavstine na kojoj je ostalo puno taloga u formi tamnoplavih krpica. Dakle, ne treba dugo cuvati te tecnosti.

Usisivač je odradio svoje, ali se vide ostaci na situ.


silent

Ево те зимске течности из Лидла. Интересантно, летња течност истог произвођача није заледила ни до -6 ових дана.




MitarMrgulic

To su hemikalije, nije čista voda, pa vjerovatno ima nešto nižu tačku smrzavanja...

Raja

#78
Da razrešimo misteriju hemikalija tečnosti za vetrobran.
Letnja tečnost:
Denaturisana ili destilovana voda i kašičica-dve deterdženta za pranje kola. Promućkati i nasuti.
Zimska varijanta:
Isto to plus 96% alkohol (odokativni metod).
Antifriz ne stavljati, kažu da nije preporučljivo jer navodno nagriza lak. Da li je tačno, ne znam.

MitarMrgulic

Da, antifriz je prilično agresivan, ne treba ga koristiti...pričao mi je jedan stariji mehaničar, da kad se kod vremešnih auta mijenja rashladna tekućina, barem jedan od četiri sistema, procuri kad mu dođe novi antifriz, pa se mora tražiti gdje je probio...

saša61beograd

Citat: Raja poslato 11.12.2023. - 08:22Da razrešimo misteriju hemikalija tečnosti za vetrobran.
Letnja tečnost:
Denaturisana ili destilovana voda i kašičica-dve deterdženta za pranje kola. Promućkati i nasuti.
Zimska varijanta:
Isto to plus 96% alkohol (odokativni metod).
Antifriz ne stavljati, kažu da nije preporučljivo jer navodno nagriza lak. Da li je tačno, ne znam.
I ja sam razmišljao da ovako smućkam nešto.Ali,čist etil aklohol je oko 350 dinara litar,minimum,destilovana je oko 50 dinara litar,tako da ispadne isto,ili skuplje od ovih iz supermarketa.
Sonax je majka,ako nije Sonax,onda je svejedno.

Raja

Bidon 5/1 oko 180dinara. Alkohol ne znam, imam u kuci.

Trumpeter

Ja na poslu napunim plastičnu flašu vodom sa česme i našpricam malo onog deterdženta za ruke iz dozatora.  :evil:
Zimi onu iz Lidla.

LeNgenda

Ja se onda ponašam ultra bahato u poslednje vreme.

Na trasi do posla mi je jedna NIS-ova pumpa gde ima vetrobranska tečnost na točenje i tamo poslednjih par meseci dignem haubu i natočim direktno u posudu.

Letnja je cca 70 dinara po litru, a zimska je 200 dinara po litru.

Ni na jednu nemam zamerke, a ne vukljam flašu ili bidon po gepeku.
Интелект не може да се глуми. То је ипак наш терен.

silent

Нисам знао да то има на точење да се купи на НИС-у, која је то пумпа? Како изгледа точилица и где се налази?

п.с. Послао сам ти приватну поруку, не знам да ли си видео.

Loganovac

U čemu je fora sa točenjem kad ništa jeftinije nije? Na NIS-u zimska tečnost košta 600 dinara (3L) i još 3L upola cene. Dakle 200 din/L, odnosno 150 din/L ako uzmeš dve kese. 3 litra ionako staje u rezervoar, kesu odmah arhiviraš i ne vuče se po gepeku.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

LeNgenda

Nema fore, čista dekadencija.

Sve novije NIS - Gasprom pumpe, poput Tošin bunar, Bul. Heroja sa Košara, novi Zmaj i slične imaju točilicu za vetrobransku tečnost odmah kod točionog mesta za gorivo, tamo gde kod nekih drugih lanaca stoji samouslužna kanta sa briskom za stakla.

Tu onda postoje i dva QR koda, jedan za gorivo, drugi za tečnost, za plaćanje preko aplikacije.
Интелект не може да се глуми. То је ипак наш терен.

Keka

Mala digresija. Antifriz nije agresivan za boju koliko je po generacijama nekompatibilan sa delovima sistema za hladjenje, otud curenja kod vremesnih sistema i pogresnih kombinacija.

Veci problem je sto bi antifriz ostavio lepljivi film na staklu, pa bi se potpuno iygubio smisao ciscenja.

Za boju su agresivni upravo obicni, a narocio jeftini deterdzenti. I nikako nije sve jedno koji deterdzent (u smislu emulgujuce supstancije) se koristi, jer nemaju podjednaku moc ciscenja, pre svega masnoce. Indirektan primer-vosak za brkove, kombinacija pcelinjeg voska i parafina i kojecega, ni jedan deterdzent i sapun, cak ni ovi najagresivniji niskobudzetni, ne mogu lepo da operu prste...ali zato sampon za kosu Head&Shoulder trenutno skida i poslednji trag voska.

Verujem da je slicna situacija sa tecnoscu za stakla i da proizvodjaci znaju sta stavljaju, po principu koliko para toliko i muzike.

A nisu neke pare da bi se improvizovalo, polovina vas toliko novaca dnevno sagori ispod nosa.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


MitarMrgulic

Tako je, svaka smjesa ima svoj učinak, ništa nije bez veze, tako da i ja mislim da ne treba štediti na bilo čemu što utiče na vidno polje vozača.

Sjećam se kad smo na Meganu imali problem sa metlicama, nakon 5-6 godina starosti, kad smo ih promijenili, "progledali" smo i supruga i ja, a cijena nekih 10-15 eura :)

Andrix

Ja isto kupujem tecnost na pumpi. Davno sam u Ladu Samaru sipao vodu i deterdzent za sudove. On se natalozi na dno pumpa ga povuce i crce motor. Kada sam ga menjao bio sav ulipan...Uzimam one kese na Gazpromu/Nisu za zimu, leti malo falsiram i konbinujem.
Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari