Zimske gume

prethodna tema - sledeća tema

nik

Meni su se uvek pre "uplastičile" letnje gume. Mada mnogo vrv zavisi i od kvaliteta (proizvodjača). Pre ovih setova koje teram sada (Henkok letnja, zimska Fulda) imao sam Tigrove Hitris i Winteru. Hitris posle pet sezona je bio neupotrebljiv koliko je bio tvrd i leteo-klizao i po suvom, Wintera je izgurala 7 ili 8 sezona, nisam siguran i zamenjena je zbog pojave malih pukotina. Obe su imale dubinu šare daleko od minimuma kada su zamenjene.
Sadašnje Henkok letnje završavaju 8. sezonu i za zamenu su. Nisu toliko tvrde (jesu tvrdje, ali u odnosu na Hitris ni blizu), ali su pošteno ispucale.
Zimska Fulda "ki nova" posle mislim 5 sezona.
Mislim da je normalno da zimska bude mekša i da se teže uplastiči zbog mekše smeše u startu.

Lazar@

koliko imaju kilometara te vase gume otprilike, posle 8 sezona?

jer ja ne mogu sastaviti preko 30-40k km sa gumama

nik

U proseku prelazima 12-13 kkm godišnje, od toga 3/5 letnje, 2/5 zimske u proseku.

Svedeno na kilometre, sve su mi prelazile 40-50 kkm (par 'iljada gore-dole).

MitarMrgulic

Pričao sam sa jednim starim meštrom u mom naselju, koji je vulkanizer još iz doba SFRJ...

Kaže da je radni vijek gume, otprilike od 50-70 hiljada km, zavisi i od gume i od stila vožnje...ako je trap ispravan i ne dere gume, trebalo bi da mogu prebaciti preko 40 hiljada ili 7-8 godina.

U Njemačkoj mislim da preventivno ne stavljaju na auto gume starije od 7-8 god, bez obzira koliko su prešle...

Zoran

Nakon malo opsežnije analize evo rezultata.
Zimska guma pređe 15 000 km u zimskim uslovima dok se šara potroši za 1 mm.
Ljetna guma pređe oko 35 000 km u ljetnim uslovima dok se potroši 1 mm.
 Obe gume su Savine a ljetni Continental je prelazio 70 000 km dok se potroši 1 mm.
 Zaključak. Kod mene je puno isplatnije imati 2 seta guma jer bi zimske ljeti brzo izlizao.
Sam svoj gazda - vazda.

Loganovac

Za takav zaključak potrebna je informacija koliko se zimska guma troŝi leti. Međutim, nije trošenje jedini parametar.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Zoran

Sigurno se troši više nego zimi.
Sam svoj gazda - vazda.

Andrix

Mislim da racunica nije dobra. Nemoguce da se ijedna guma za 70000 potrosi samo za 1 mm....
Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari

Zoran

#2423
U pravu si da se ovoga ne treba držati kao pijan plota ali ja sam imao na satu oko 500 000 km kada su fabričke ispucale a nisu se poderale. Elem sa 5 guma sam prešao oko 350 000 km a ostalo na zimskim.
 Ja u životu bolje gume nisam imao.
Sam svoj gazda - vazda.

Lazar@

#2424
Miselin Pilot Sport 4S otisao u zimski san  :(
Stvarno mogu da kazem da  nikad bolju gumu nisam vozio.
Jednostavno nevjerovatna preciznost, stabilnost i sigurnost.
Totalno relaksiran mozak, znajuci da auto skrece kako pomislim i po kisi i po suvom, isto tako i koci.
Dok s kinezima i najjeftinijim gumama uvijek covjek mora da misli 100 metara ispred sebe,  sta ako se promijeni "gradacija" asfalta, sta ako je lokva u krivini itd...
Ko voli da uziva u voznji, isplati se montirati itekako, pa cak i na jednoj Daciji...

Presao sam sa njima ljetos 10tak hiljada kilometara, maltretirao ih zestoko kad sam montirao distancere, jace kocnice itd, sara se nije potrosila ni malo...Cini mi se da ove gume mogu trajati bas dosta.







Za zimski set sam izvadio iz podruma fabricki Stepway tocak 16 na koji nisam vozio 4 godine.
Sjecam se da su tresle, ponio na balanserku, jedna felna kriva na unutrasnjoj ivici, ispravljena kod lokalnog strucnjaka koga svi hvale 20e, i stvarno je sada prava kao strijela...

Felne sam detaljno oprao jer su bile katastrofalne, i ispolirao Berner grubom pastom.
Posle toga zastitio  sa Sonax Polimer Net Shield, posle 24h jos jedan sloj Sonax Seal and Shine.
Felne su se vratile u zivot toliko, da izgledaju kao da su iz salona, a ne da su stare 13 godina.


Prvobitno kupio 2x Uniroyal Winter Expert za naprijed, jer sam imao neke guma za pozadi, ali na kraju iskocila akcija u prodavnici, pa dokupio jos 2x Barum Polaris 5...Jeste da bi bilo idealno da sam kupio sve 4 iste ali jbg, po testovima su tu negdje.










Na autu sam ostavio distancere kao sto su bili i sa r17 ljetnjim setom.
Provozao stotinjak kilometara sa zimskim setom,  zadovoljan sam i sa ovim gumama odlicno!
Nisu bucne, mekane su preko rupa, drze dobro za zimsku varijantu. Ono sto je najbitnije, po kisi koce odlicno.
Unirojal sam stavio naprijed, on je onaj tip gume koji "skripi" ako krene da proklizava, malo je vokalan i dramatican kad se pretjera sa gasom ili kocnicom, ali drzi odlicno.

Barum pozadi, sta da kazem, drzi...Jedino mi se ne svidja sto je takav dizajn gume, da i kad je nova, po sredini ima mnogo dublju saru nego po coskovima, pa se u krivinama osjeca prebacanje tezista sa sredine gume na coskove..Ono kao kad naginjes motor, ali opet i ona drzi odlicno, pogotovo jer sam je platio 58e komad...




Andrix

Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari

silent

Купљене и монтиране Сава Ескимо гуме на 119540 км (пишем ово ради сопствене евиденције :)), 5.932 динара комад, преко Интернет Продаје Гума (свака препорука за њих, врло су професионални, и ДОТ је 2323), монтажа, вентил и балансирање су 600 дин по точку. До сада сам возио на гумама за све сезоне, али пошто живим на 1000 метара надморске висине, зимске гуме ће бити неопходне.

Фелне (оригинал Дачија) сам купио још пре две и по године, од једног форумаша и на око и под прстом су понегде биле мало криве, али су избалансиране без проблема, највећи тегић је био око 30г.

Напумпао сам их на 2.3 бара и осећају сваку неравнину на путу, али кад се сиђе на макадам, и то прилично груб са повеликим камењем, ту плива. Пробане и на ауто-путу, за нијансу су бучније од Саве за све сезоне (All Weather), али ништа неподношљиво. Сад чекамо снег  :1811:




Lazar@

I opet jedan od razloga zbog kojeg bas ne vjerujem svim testovima guma.
Uniroyal winter expert je montiran posle Miselina Pilot Sport 4.
Po testovima je miselin sami vrh guma, dok je ovaj uniroyal bio pri dnu srednjeg ranga.

Danas sam bio malo na snijeg,  gasirao sam auto koliko je moglo da se gasira,  krenuo sam sa kise i temperature od 5c, kako sam se penjao, temperatura je padala i kisa se pretvorila u snijeg.
Sto se tice kise, apsolutno nisam mogao da natjeram auto da prokliza, ama koliko god brzo pokusavao da udjem u krivinu, jednostavno sam odusevljen ovom gumom.

Sto se tice snijega, isto se ponasaju odlicno...Idu koliko dozvoljava fizika za vozilo sa pogonom na 2 tocka i otvorenim diferencijalom.





Andrix

Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari

Loganovac

Novo je novo. Probaj to isto dogodine.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.