pumpe visokog pritiska

prethodna tema - sledeća tema

Stankovic

Zdravo svima, čuo sam da se kod Logana 1.5 dCi (i uverio se :D) koriste Delphi pumpe visokog pritiska, ili kako su u narodu poznate kao ,,Boš pumpe''. Pa me interesuje sad:
-da li je istina da su loše i zašto?
-koliko košta popravka Delphi pumpe?
-da li je moguće zameniti je i staviti Bošovu pumpu?
-i kolika je cena Delphi a kolika Boš pumpe, pošto nigde na internetu ne mogu da nađem?  :ranting:

nadam se da će neko odgovoriti, hvala  :laugh:

Zoran

#1
Imaš tutorijal na rumunskom kako se popravlja Delphi pumpa visokog pritiska.
P.S. Tutorial pompa demontare Common Rail Delphi
Sam svoj gazda - vazda.

Loganovac

Nije pumpa visokog pritiska za common rail motore u narodu poznata kao Boš pumpa. Pod tim nazivom narod podrazumeva pumpu u starim dizel motorima koja pored dovođenja goriva na potreban pritisak vrši i mehaničko ubrizgavanje potrebne količine u svaki cilindar  u određenom trenutku. Za razliku od toga, u common rail sistemima pumpa samo obezbeđuje potreban pritisak (ali ekstremno visok, oko 1200-1600 bar) u railu koji je zajednički svim cilindrima (pa se zato zove common - zajednički), a tajming ubrizgavanja određuje kompjuter (ECU) koji u određenim trenucima otvara i zatvara dizne - injektore pojedinim cilindara. Kako su u pitanju piezoelektrične dizne koje su izuzetno brzog odziva, ubrizgavanje se vrši za svaki takt sagorevanja svakog od cilindara vrši u više intervala, recimo u pet faza, onoliko koliko može u tom trenutku da optimalno sagori. Tehnički najnapredniji SUS motor.

Boš pumpa
Common rail sistem
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Ivan

Istina je za Delphi da su lošije od Boša. Kod Renoa Scenik 1.9 dci druge generacije i Lagune 1.9 dci bije ih loš glas, čak u oglasima za prodaju polovnih Renoa posebno naglašavaju kao preporuku one što imaju Boš ubrizgavanje(za dizel).Isto i svaki majstor u Reno servisu preporučuje ako već možeš da biraš (polovni) auto kupi onaj Reno sa Boš ubrizgavanjem, dok na primer Reno motor 1.5 dci važi za jedan od najboljih i najpouzdanijih u klasi, e sada zašto je to tako...