Sijalice H4 i ostale - ???

prethodna tema - sledeća tema

Keka

Juce pregorela prednja desna pozicija. Danas i leva.

Zamenio te dve sijalice, kao i preventivno pozadi one dve sa duplim vlaknom i sijalicu treceg stop svetla, posto im je balon dobio tamnu nijansu, a vlakna su vidno izmenjena.

Sve nove sijalice Osram, u Kit komercu ukupno 280 din (2xW5W, 2xP21/5W i 1xP21W).
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


ljutikrilo

#421
imao sam juče maler, kada sam hteo da zamenim sijalicu, polomio sam džek. ne baš onako skroz, ali gornja neka plastikica mi se odlomila...
zvao sam panter u ugrinovačkoj, tamo mi kažu da taj džek ne može solo da se kupi,nego komplet sa farom.

gde da je ganjam? auto otpadi?

trebao bih još jednom da bacim pogled, da vidim da li mogu da ga nabudžim, sinoć sam se iznervirao i otišao.
sad sam video da kristineu prvo izvuče gumu, pa onda vuče i džek, ja sam probao da ga izvučem pre gume  :banghead:





edit: sad sam zvao kit komerc, imaju univerzalni H4 džek, 120 dinara... ovi iz pantera stvarno se ne razumeju u svoj posao, letos sam kupovao kod njih manžetnu za homokinetički zglob. dali su mi pogrešni, a auto mi je na dizalici i skinuta mu poluosovina

Loganovac

Nejbolje da odeš kod autoelektričara, treba taj džek i ugraditi. Kontakti se krimpuju, što zahteva specijalni alat.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

jasho

Sinoć na 118.600 km otišla Osram silver star znači izdržala 15.000-16.000 km, u suštini prosek za nju, opet pozicija kod akumulatora,  stavljene dve obične Bosch H4, pa da vidimo

jasho

Evo da dopunim predhodni post sa malom statistikom životnog veka H4 sijalica na mojim kolima od kad je obavezno paljenje svetla i po danu, možda može nekom da koristi

Prvi put crkle na 38000 km fabrički Osram silver star i to nedugo nakon novog pravila o upaljenim svetlim, nakon njih stavljene sijalice sledećih proizvođaća i izdržale u km.
1. Filips 22000 km
2. Osram silver star 12000 km
3. Narva 30000 km
4. Osram silver star 15000 km
5. Bosch  sad stavljene koliko dugo ???

zac

Za ovih 64 000 km zamenjena sijalica srednjeg svetla i poziciona sijalica desnog fara i sijalica \mgavca na zadnjoj levoj stopaljki...sve ostale sijalice su jos uvek fabricke...doduse od kako sam ugradio Pejina dnevna svetla farovi mi gore sa 50% intenziteta, verujem da je dosta uticalo na trajnost sijalica.

Loganovac

Da budemo precizni, farovi ti "gore" sa 25% inteziteta i to im je, naravno, jako produžilo životni vek.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

zac

Aj` onda da budemo jos precizniji, sijalice svetle sa 40% intenziteta, na oko 5.5V...i to za duga svetla...vlakno za srednje se odmara.

Loganovac

Žac, fali ti elementarno poznavanje osnova elektrotehnike. Ako je napon na sijalici 5.5.V umesto nominalnih 12V, što jeste oko 45%, snaga sijalice (a time i njen intenzitet) u tom režimu biće dakle svega oko 21% u odnosu na normalno uključeno veliko svetlo. Snaga je U*U/R, ne zaboravi... Znači vlakno od 60W tada radi snagom od svega 12W!
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

kiconix

Bilo bi lepo da se vratimo na temu o sijalicama, o automatu i njegovim karakteristikama imamo drugu temu.

bind

#430
Crkla fabricka leva neznam koja je bila marka  na 29 000 km ili ti posle pet ipo godina .
Stavljena
BOSCH H4 12V 60/55w P43t QUICK 300 dinara(sitnim slovima pod lupom pise Kina)-to sam video tek kad sam stigao kuci.Kupio odma jos jednu tu
BOSCH H4 12V 60/55w P43t QUICK za desnu ako crkne.
Zurio danas crkla ta leva i svratio pri povratku kuci preko puta Bloka 70 elektricar
Nesa za 20 sec zamenio sijalicu 300 dinara zamena kostala  .
20 metara od elektricara u pravcu grada ima radnjica Forma auto tu kupio sijalice
- ja rekao u radnji crkla ova stara na 29 000 - oni momci iz radnje se nasmejali i kazu ova nece tolko da ti traje.
Na kutiji Pb  i UV precrtano krstacom.
Javljam sta se desava i kolko traju sijalice.
Sem redovnih servisa ovo mi je prvi kvar i trosak za sad na autu,ranije imao golfa i dva tri puta godisnje sam morao da idem kod majstora,malo malo nesto crkavalo.
Prezadovoljan za sad sa autom.

BOSCH H4 12V 60/55w P43t QUICK

Loganovac

Brend Bosch odavno zaobilazim u širokom luku. Stavljam isključivo Osram original, najobičnije H4 sijalice, kupujem na benzinskim pumpama, cena oko 270 dinara. Piše da imaju UV filter. Fabričke su trajale dvadesetak hiljada kilometara, prva zamena možda narednih 30-40k. a ovaj treći set gura još uvek, otprilike taman mu je vreme da crkava...  :crazy:

:offtopic: Svi smo trebali da se školujemo za autoelektričare - 300 dinara za 20 sekundi! Deste doktori da vas vidim?  :laugh1:
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Keka

Eve gi.....toliko dobijem po pacijentu kad radim honorar popodne  :baeh: Jeste da mi treba 20 minuta da gi pregledam i da mi je trebalo 24 godine raznog skolovanja za to, ali.....300 kinti je 300 kinti batice.

Kad se auto razboli nije problem da se izbroji kes.....sto skuplje to bolje. Ovce i sluze za sisanje.

Kad se covek razboli-neka crkne, ko ga je.e.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


zac

300 din za zamenu sijalice... :ha:  ..ja bih je napravio za te pare....nikada ne bih dao ni 1 dinar za zamenu sijalice...ali ajde..sto kaze Keka..o..ce za to i sluze....
Cisto informativno...kod emne prednja desna zamenjena na oko 35 000 (stavljena Osram, kao i fabricka) , na oko 55 000 zamenja zadnja leva od stop svetla i pozicije (dve u jedan) i na oko 60 000 zamenjene obe pozicije napred,
Naglasavam da je prednja leva sijalica i zadnje sve osim te leve kuju sam pomenuo, jos uvek fabricke... auto je  2007 godiste i trenutno na oko 64 000 km..

speedo

Citat: miki-bgd poslato 07.07.2014. - 21:28
Na sanderu ima samo jedna matica.


Je'l može da matica malo jače da se povuče, tj. okrene? Nešto sam gledao juče na brzinu i učini mi se da je onako baš dobro stegnuta, bojim se da je ne polomim.

27500 km, 4.5 godine, crkla sijalica zadnjeg desnog žmigavca. Treća sijalica sveukupno, nakon H4-ki iz farova.