Retrovizor za Logana II

prethodna tema - sledeća tema

miroleca

S obzirom da je devojka "krstila" Logana, treba da zamenim retrovizor. Zanima me da li Sandero i Logan II koriste identične retrovizore. Naručio sam od usera zeljkor, ali sam dobio retrovizor za starog Logana. zeljkor kaze da je taj model za sve Logane, a da Sandero nosi drugačiji. Maločas vidim na ulici Sandera, rekao bih onako na oko, da su retrovizori isti kao i kod mene. Da li da naručim onda retrovizor "za Sandera" ?

Drugo pitanje, da li neko zna kako se menja retrovizor? Da li se skida tapacirung sa vrata ili ima neka "prevara" da se to odradi jednostavnije?


krle

#1
Da bi ti neko odgovorio precizno  na prvo   pitanje moraš dati sledeće podatke.

1.Nivo opreme (E0,E1,E2,E3)
2.Da li se radi o retrovizoru koji se podešava mehanički (spolja ili iznutra) ili električno.
3.Da li je retrovizor u boji vozila.
4.Koji ti treba retrovizor, levi ili desni.
5.mesec i godinu proizvodnje ili fabrički broj automobila.


Primer:
Identičan je kataloški broj retrovizora sa električnim podešavanjem , grejačima i u boji vozila za sledeća vozila

- Logan Ph1 nivo opreme E3 Prestige,
- Logan Ph2 nivo opreme E2 Laureate,  
- Logan MCV Ph2 nivo opreme E2 Laureate ,
- Sandero nivo opreme E2 Laureate -bez dodatne SUV opreme.


Prilikom zamene retrovizora mora se skinuti tapacir na vratima.




miroleca

Krle, kralju !!! Nisam ni sumnjao da ćeš se ti prvi javiti.

1. Moram da proverim kada dođem kući. Gde to uopšte mogu da pročitam? Oprema je Preference+.
2. Mehanički
3. Nije u boji vozila.
4. Levi (na strani vozača).
5. 2010. je godište. Proveriću detalje večeras.

Da li je naš rumunski prijatelj Cristi objasnio kako se skida tapacir? Probao sam danas, ali nisam daleko odmakao :(.

Pozdrav !!

krle

#3
Cristi je objasnio  za Ph1. Verujem da je princip isti i za Ph2.

Kataloški broj je 60 01 549 676.





Identičan je za leva vrata kod sledećih vozila.

-Logan Ph2 E1
-Sandero E1
-Logan MCV Ph1 E1 i Ph2 E1

Sve potrebne podatke si dao.
Imao sam i fotografiju nalepnice Logana E1 izloženom na ovogodišnjem sajmu automobila  :hihi1:   :zloca:




miroleca

Uputstvo:

http://www.youtube.com/watch?v=1HrhOzyOYLE&feature=related

Nego, sada mi kolega zeljkor reče da ipak nema retrovizor za Logana II / Sandero, tako da mu ovaj šaljem nazad. Jel' zna neko gde ima da se pazari? Ili telefon nekog otpada? Hvala.

Pozdrav!


alexv011

Moze li taj sa Dvojke da se montira na Logana ph1.

zac

#6
                 Tapacirung se stida : odvrnes torex zavrtanj na udubljenju za zatvaranje vrata (rucke koje nema  :ljut: ) pa zatim skines mrezicu zvucnika i odvrnes 4 srafa , torex , onda vecim srafcigerom odozdo podvuces pod tapacirung i polako odvajas zabica od lima , ima ih oko desetak , jedna na sredini tapacirunga.Kad odvojis donju i bocne strane podignes na gore , pa skines tapacirung zajedno sa unutrasnjim kederom za staklo. Ako nemas el. podizace potrebno skinuti rucicu prozora. Onda imas pristup retrovizoru    :)

Keka

Zaboravio si skidanje srafa koji drzi tapacirung a nalazi se bocno u samom vrhu plastike, u liniji iznad mehanizma brave.

Unutrasnja guma za staklo ne ide sa tapacirungom, ostaje na staklu.

Retrovizori sa Ph2 bi trebali da pasuju na Ph1 sraf na sraf, pitanje je samo opravdanosti investicije, pogotovo ako su u pitanju elektropokretljivi. Ne zaboravi i farbanje istih.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


zac

 zaboraviji sraf u cosku , ali i rucicu za otvaranje vrata , i ona mora da se skine , keder da , bilo odavno pa zaboravijo   :bonk:

sasa petrovic

Zveknuo sam retrovizor prilikom parkiranja Logana u garazu ( levi vozacev ), a jos je u garanciji. Kakva je procedura oko nabavke i zamene, tj. da li to moram da uradim u ovlascenom servisu. I naravno koja je prihvatljiva cene za to. Servise inace radim kod Zive u Pancevu? Hvala.

Keka

Možeš, a ne moraš. Verujem da je kod Željka jeftinije.

U svakom slučaju zovi servis pa pitaj.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


VaskezNS

S obzirom da se radi o temi koja se odnosi na "Logan" retrovizore i probleme sa njima, da ne bih započinjao novu temu odlučio sam da pitanje postavim u ovoj.

Sa prvim hladnim danima javilo se i magljenje retrovizora i prilika da isprobam kako radi sistem sa grejačima retrovizora. Nakon uključenja prekidača grejača zadnjeg stakla, levi (vozački) retrovizor je za kratko vreme potpuno odmaglio ali desni (suvozački) - ništa. Ogledalo vozačkog retrovizora je i na dodir bilo toplo, za razliku od suvozačkog.

Pretpostavljam da su vodovi grejača oba retrovizora na istom osiguraču pa bih to isključio kao uzrok neispravnosti.

Nije mi poznato da li iz prekidača grejača zadnjeg stakla postoje odvojeni izlazi ka levom i desnom retrovizoru, ili je cela priča (verovatno) odrađena preko releja (i gde se taj relej nalazi).

Takođe, vidim da se kao poseban deo može kupiti i "ogledalo sa grejačem" pa pretpostavljam da je moguće da je i grejač neispravan, uz standardne (i najgore) opcije da je vod negde u prekidu.

Pretpostavljam da se za proveru ispravnosti instalacije može pristupiti operacijom skidanja ogledala retrovizora.

Sve u svemu, da li je neko imao slične probleme, odnosno makar stekao znanja oko ovog dela električnih instalacija čime bi mi dao ideju odakle da počnem detekciju kvara ?
Ovo je mesto za sLogan ;-)

Keka

Iza tapacirunga vrata je konektor za retrovizor, mozes tu izmeriti da li dobija struju.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


nik

#13
Lakse je da prvo probas sa skidanjem ogledala retrovizora, i da proveri kontakte na grejacu (grejac je zalepljen na ogledalo retrovizora sa zadnje strane, a vodovi su vezani na dve buksne). Ogledalo treba podici u najvisi polozaj na gore, podvuci nesto pljosnato kao na slici (ja sam skidao sa pljosnatom drvenom varjacom, moze i srafciger, ali mora da se pazi da se ne osteti plastika) i lagano, sistemom poluge pritiskom na dole, izbiti ogledalo sa zabica.


Odvoj pazljivo vodove sa buksni na grejacu i proveri, najlakse probnom lampom, da li ima napona na istima (ukljucenjem grejaca na prekidac i spajanjem na kontakte recimo ubodne sijalice 5W kakva je u svetlu kabine). Ako ima napona treba ocistiti kontakte i proveriti otpor samog grejaca na ogledalu unimerom.Ne secam se koliki je bio kada sam merio, ali u svakom slucaju ako je beskonacan, grejac je pregoreo i potrebno ga je zameniti (menja se celo ogledalo sa grejacem, ako si spretniji mozes da zamenis samo grejac nekim od onih univerzalnih, ali je velika z****ancija).

Ako nema napona na vodovima treba da proveris koji vod je u prekidu (+ ili -). Sada ti sledi obavezno skidanje tapacirunga vrata i provera po istom principu kontakata na konektoru u vratima (napon + na 4. pinu i - na 5.) a prema slici dole.

Ako tu ima napona treba da proveris vodove od konektora do buksni na ogledalu, a ako ga nema onda si u problemu jer sledi komplikovaniji deo, odnosno, utvrditi gde je prekid u unutrasnjoj instalaciji.
Prvo proveri -, odnosno, masu. Proveri unimerom otpor izmedju pina 5 i mase. Ako je otpor beskonacan, vod na masu je u prekidu i treba da utvrdis gde ili jednostavnije zamenis ceo vod (treba ti crni provodnik najmanje 0,35 mm2 koji se vezuje na masu na srafu koji se nalazi ispod table na desnom A stubu, kada zavuces ruku ispod table negde u visini prekidaca suvozacevog vazd. jastuka napipaces sraf). Ako nema otpora sledi ti jurnjava prekida na + vodu.
Sema

Grejaci retrovizora dobijaju napon preko osiguraca F21. S obzirom da ti drugi grejac radi, problem je na vodu izmedju osiguraca i suvozacevog retrovizora (240 na semi), tako da ti preostaje jedino da isti premostis (o pracenju kroz instalaciju ne razmisljaj jer onda moras da rasturis celu tablu).
Ako imas jos nejasnoca, pitaj.

zac

@VaskezNS, da li si siguran da na ogledalu postoji grejac...mozda je predhodni vlasnik slomio originalno i kupio obicno ogledalo...kazem ovo, posto sam slicni problem video kod drugara...namucismo se sa pregledom instalacije, a niko od nas se nije setio da pogleda da li grejac uopste postoji...  :bonk: :bonk: :bonk: