Dezinfekcija klima uređaja

prethodna tema - sledeća tema

Loganovac

Ovo drugo uopšte nije sprej nego pena :D
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Deki

Da li je neko koristio Valeo "Clim Pur" i da li zna kako se primenjuje?

U uputstvu piše:
1. Open the bonnet and remove the air intake grill located at the bottom of the windscreen.

2. Take your cabin air filter(s)*. If necessary refer to the technical booklet of the vehicle.

3. Switch on. Adjust the ventilation system to the maximum (cold position, front ventilation, air-conditioning stopped without interior air recycling).

4. Fix the stem of disperser included in the box on the aerosol.

5. Slip the stem into the air intake at the bottom of the windscrreen and empty the whole contents of the totality of the aerosol by a series of some 5 second pressures. Important: The aerosol has to be held vertically.

6. Stop the ventilation. Leave it for 10 minutes.

7. Start again the ventilation in maximum position for 10 minutes.

8. The treatment is finished. Replace your cabin air filter(s)*, then the grill of the air intake.

* When the filter is located inside the cabin, remove it and replace the plastic cover removed to access the filter before using Clim Pur.

Sve mi je manje-više jasno osim onoga u tački 1: "remove the air intake grill located at the bottom of the windscreen" - Da li to znači da treba da skinem rešetku ispod šoferšajbne pa da tu ispod nešto prskam?
Svi smo mi deca. Jedina razlika je u našim igračkama.....

Loganovac

"Air intake" je ulaz vazduha, znači nije u pitanju rešetka sa unutrašnje strane stakla, u kabini, nego van kabine, tim pre što piše "without interior air recycling", što ukazuje na to da ventilator baš treba da uzima spoljni vazduh. Kod naših vozila rešetka na usisu nalazi se znaš-već-gde (tamo neki imaju grilonku  :whistling:), skineš rešetke i nabodeš cevčicu u onaj ovalni otvor za usis vazduha, ostalo je pesma...  :cool:
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

bane

Da li ova sredstva važe samo za vozila koja imaju klima uređaj , ili se mogu upotrebiti i u kolima starije generacije (logan 1.4 2005g bez klime).
I neka me neko kaže da li sredstva za čišćenje ventilacionih otvora ubrizgavaju sa prednje stranje (ispred vozača) ili sa gorenje strane kod vetrobranskog stakla.

Hvala i pozdrav svima


Ayrton

Da bi se našla ova tema preko opcije "search",nije dovoljno ukucati "dezinfekcija klime", nego "dezinfekcija klima uređaja"! :ces:
Kad dođe proleće,baviću se ovim problemom. :ziveli:
Znaćeš ko si ako vodu nosiš!

hobbista

Dovoljno je i samo "dezinfekcija" :)
Postao sam Kalif umesto Kalifa  :D

Andrix

moje iskustvo je meni bilo zanimljivo.koristio sam neki sprej koji ima dugacku cevcicu koju sam kroz difuzore zavukao do kraja, kad sam naduvao ispalo je da je u pitanju neka lagana pena, koja se topi i nestaje, sve je bilo ok dok ta pena nije ostavila mnogo vlage za sobom pa natopila radio koji je poceo da brlja.ali na svu srecu to je trajalo dva dana, pa sad i razmisljam kako drugi put da dezinfikujem...
Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari

mrsp

Ja sam kupiou Lidl-u u spreju.Naprskaš kroz difuzore ostaviš par minuta da deluje i onda pustiš izduvavanje i to je to  :too:
Ako hoćete mogu sutra da slikam bocu pa da vidite o čemu se radi  :to:

Ayrton

 :offtopic:
A gde ima "Lidl" u Srbiji?
Znaćeš ko si ako vodu nosiš!

Andrix

i ja sam posle aplikacije pustio 10 min da deluje pa sam pustio vent na max i dobio penu u lice, bio sam kao Deda Mraz
Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari

mrsp

Nisam ni rekao da ima Lidl u Srbiji nego da sam ja tamo kupio.
:offtopic:A inače otvorio je kancelariju negde u Beogradu i vrše ispitivanje tržišta.Odnosno mesta gde bi otvorili svoje radnje jer koliko sam čuo oni otvaraju radnje u isto vreme kada ulaze na novo tržište.

A inače evo kako izgleda pakovanje

Ova marka verovatno ima još u nekim radnjama iako Lidl prodaje samo svoje proizvode.

Ayrton

Došlo je i proleće,pa da vidimo da li je neko radio dezinfikaciju?
Ja sam onaj sprej kupio pre mesec dana,ali u uputstvu piše da spoljna temperatura mora da bude +15oC,pa sam čekao da dobro otopli.
Prvo sam skinuo "gril" sa grilonkama, ispod haube,promenio čarapu,usisao i obrisao prašinu oko posude za pranje stakla i oko motora brisača i vratio "gril".
Onda sam izvadio stari filter kabine,koji je bio blagi užas-crn kao da sam ga u ugalj umočio(sad razmišljam da mi,možda,od njega deca kašlju u kolima!).Izgleda da ipak mora da se menja i na proleće i na jesen.Usisao sam prašinu u kućištu,koliko je dohvatila cev od usisivača,obrisao vlažnom magičnom krpom,malo sačekao i montirao novi filter.
Zatim sam postavio sprej na mesto gde treba da stoji,po uputstvu,podesio recirkulaciju vazduha,uključio klimu na 4 i aktivirao sprej.Posle 5-6 minuta iz spreja nije ništa više izlazilo,ali sam ga ipak ostavio 15 minuta,jer tako piše u uputstvu.Po isteku vremena,sam isključio klimu i provetrio auto.Jedino što ne piše je kako da podesimo smer vazuduha,na staklo,na gore,na dole,na staklo i gore ili...Ja sam ga postavio na gore,jer sam smatrao da ima 4 velika otvora na instrument tabli i da je dovoljno da tuda "prođe" to dez.sredstvo.
Sad se u kolima oseća neka svežina,ne mogu baš najbolje da opišem,kao da se "oseća čist vazduh".
Sprej je proizvođača SONAX i kupljen je u Metro-u za 645 dinara,a na OMV-u je oko 750.Mislim dea sam ga video i u "Uradi Sam" radnji za slične pare.
Onaj sprej što pravi penu sa dugačkom cevčicom sam koristio prošlo proleće i vrlo brzo mi se iz otvora za vazduh,opet,osećao neprijatan "buđav" miris.Nadam se da će sad biti bolje.
Znaćeš ko si ako vodu nosiš!

Vihor

Sve što radi na struju ima beli dim u sebi. Kada taj beli dim jednom izađe, to više nikada neće ponovo da radi.

trajce

Pozdrav!
Evo kako sam ja to uradio... Kad sam pre dva mesca resio da ugradim filter klime (prema postupku koji je na forumu vec vise puta obrazlozen), nakon ciscenja prostora za filter od mehanickih necistoca, koristio sam Swiss clean sredstvo kupljeno u Lilly prodavnici i aerosol Asepsol. Ovo sam prskao i po klima hladnjaku i kroz otvor za usis svezeg vazduha i naravno kroz otvore za uduvavanje vazduha. Nakon svega, kad ukljucim ventilator, oseti se blag, prijatno svez miris. Ovako nesto sam radio i na prethodnim automobilima koji inace nisu imali klimu. Mozda ovo i nije potpuna dezinfekcija, ali se svakako oseca bolji miris u kolima nego pre.

Vladimir

Ja sam danas dezinfikovao i ocistio klimu, a koristio sam Sonax cistac klime.
Koristim ga 2 puta godisnje, u prolece pre pocetka koriscenja klime i u jesen posle kraja sezone.
Ovako odrzavam klimu od kada sam kupio auto i sve je ok, nista se ne oseca dok klima radi.