Dezinfekcija klima uređaja

prethodna tema - sledeća tema

krle

 Ja bih ovde  postavio pitanja u vezi antibakterijskog spreja za klima uređaj.

1.Da li ovo radite?
2.Postupak-procedura dezinfekcije?
3.Koji proizvođač spreja?

Dexterslab

#1
Ja sam dugo razmisljao o tom antibakterijskom spreju i ukapirao da je to verovatno kao i gomila ostalih gluposti za kola,obicna prevara. Te samo sa vremena na vreme kroz difuzore isprskam aerosol asepsol i zavrsim sa tim!
Zivot se ne meri momentima kada udahnemo, nego momentima koji nam oduzimaju dah! :)

kiconix


Ksi

Citat: Dexterslab poslato 06.05.2010. - 20:23
Te samo sa vremena na vreme kroz difuzore isprskam aerosol asepsol i zavrsim sa tim!

Gde se nalaze ti difuzori?

krle

#4
Verovatno je mislio na ventilacione otvore.


Ja koristim Asepsol. Procedura je sledeća:

-Uključim recirkulaciju,
-Raspršim Asepsol,
-Uključim kabinski ventilator,
-Zatvorim vrata,
-Ostavim tako 15-20 minuta.

Ovo radim na proleće i jesen.


Međutim, naslušao sam se priča o razno-raznim sprejevima  koji se raspršuju na isparivač i u ventilacione  kanale pa sam hteo da čujem kakva su iskustva po ovom pitanju.

Napomenuo bih da neprijatnih mirisa u kolima nema.

 

leotar

Po mom iskustvu, kada je u pitanju i hladjenje i grijanje, najefikasnije je zatvoriti cirkulaciju vazduha u pocetku, 5-10-15 minuta, koliko ko voli i koliko je potrebno, a onda je otvoriti i smanjiti brzinu ventilatora (npr. sa 4 na 3 ili 2). Ipak je malo nezdravo ostaviti cirkulaciju zatvorenu i da kruzi samo kabinski vazduh. Cak i kada nije ukljucen ventilator, poslije 20-tak minuta se malo osjecam "neobicno" ako je ostala ukljucena cirkulacija vazduha. Pogotovo kod hladjenja.

Klima mi je nuzno zlo (i vise je koristim zimi, za odmagljivanje), a inace tako "razrijedi" vazduh da se preporucuje ionako svakih 40-45 minuta malo otvoriti prozor. Navodno, nakon sat vremena rada, sa otvorenom cirkulacijom, vazduh unutar kabine moze biti kvalitetom kao i onaj na 3.000 metara nadmorske visine. Inace su mi poznati primjeri ljudi koji su se sa klimom vozili sat-sat i po, na ugodnih 22-24 C, pa dosli u Mostar na ugodnih 52-54 C na suncu, izasli i - poljubili patos. Na jacem, juznjackom suncu, temperature gornjih dijelova armature auta koji su parkirani napolju, od 70 C ili cak preko nisu nista neobicne.

Keka

Ja pri promeni filtera za polen naspricam asepsolom isparivac (koliko dohvatim, ali bogato) i ostavim malo, pa onda ukljucim lagano ventilaciju.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


Loganovac

Pa što sam onda kupovao onaj sprej (penu) za dezinfekciju klime?   :ljut:

Smatram da je najbitnije ono gore pomenuto - kad se isključi klima treba prosušiti isparivač strujom svežeg vazduha da ne bi ostajao vlažan i time postao idealna podloga za razvoj buđi i kojekakvih bakterija. Čarapa takođe igra značajnu ulogu, kroz nju prolazi samo sitna prašina koju posle zadržava polen filtar, ali ne i lišće i druge slične stvari koje bi ostale negde u kanalu i bile podložne truljenju.
Uostalom, ista priča se odnosi i na kućne split klime, video sam kako izgleda saće vlažnog isparivača po povratku sa odmora  :agr:
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Dexterslab

Ksi- mislio sam na ventilacione otvore, nego ih ortak jos odavno nazva difuzorima, i nemam pojma zasto, ali od tada imam difuzore u glavi!  :hihi: :hihi:
Zivot se ne meri momentima kada udahnemo, nego momentima koji nam oduzimaju dah! :)

bmiillan

proivodjac MOTIP ima sprej AIRCO CLEANER koji dolazi u kompletu sa dugackom savitljivom
cevcicom koja moze duboko da se zavuce u ventilacioni otvor. sam preparat kada se prska
ostavlja penu koja se posle nekog vremena izgubi i ne ostavlja tragove na plastici. koristi
se tako sto se naprska i ostavi BEZ ukljucene ventilacije dvadesetak minuta. posle toga se
ukljuci ventilacija sa otvorenim vratima da malo radi. jedna bocica je dovoljna za ozbiljno
ciscenje 3 do 4 puta. naravno da i asepsol radi posao a glavna stvar je REDOVNO ciscenje
nemoj na silu uzmi veci cekic

Loganovac

Većina sprejeva radi baš tako.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Vihor

      :offtopic:          Da Bog pozivi onog koji se setio da stavi klimu u auto!     
Sve što radi na struju ima beli dim u sebi. Kada taj beli dim jednom izađe, to više nikada neće ponovo da radi.

stalker

Ja sam baš jučer obavio nešto tako ali sa sprejem koji se aktivira u kabini, uključi se klima s recirkulacijom zraka i ventilator na max. Zatvoriš sva stakla, iziđeš van i sačekaš da tako radi 10- tak minuta. Nakon toga otvoriš sva vrata i dobro prozračiš auto. Više nema neugodnog mirisa koji dopire iz ventilacije, sada dopire ugodan miris limuna.
Sprej sam inače kupio u trgovačkom lancu Lidl i košta oko 5 E.
www.renault-klub.hr
www.du-moto.com

mladja73

Citat: stalker poslato 16.07.2010. - 07:00
sprejem koji se aktivira u kabini

Spricne se u ventilacioni otvor?
Trčeći il' polako, svi na kraju stižemo na isto mesto.

Loganovac

Ne, aktiviraš "kapislu", uključiš recirkulaciju vazduha, ventilator na maksimum, zarvoriš sva vrata i prozore i ostaviš tako petnaestak minuta. Inače, moj kolega je pre neki mesec kupio ovakav sprej na OMV pumpi.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.