Zimske gume

prethodna tema - sledeća tema

miroleca

Za Zorana mogu da zaključim da je jako iskusan i racionalan čovek koji zna šta govori. I potpuno se slažem sa njim, da je osnovna karakteristika koja krasi zimsku gumu ponašanje po snegu. U pravu je čovek kada kaže da mu je najbitnije da može kolima uz brdo do kuće, a da li može po kiši da prođe krivinu sa 65 ili 70km/h pada u drugi plan.

Naravno, ko želi bolju zimsku gumu kojom može da divlja i po mokrom, dodatno će da plati za istu. Da li je to opravdano ili ne, nebitno... svako ima neki svoj rezon.

bocca

ja, kao, vec neko vreme razmisljam o zimskim gumama. imam stepway-a sa r16 , i mislim da je matematika na strani varijante da kupim celicne felne r15 i stavim za zimu 185/65. ali gde i kako naci odgovarajuce felne!!! koje pasuju npr. polovne, moze li od renoa, kog...? i ajde da ne filozofiram puno okrenem broj Ruskai-a gde sam ugradjivao plin sa pitanjem da li mogu felne od sandera "obicnog". i covek kaze ne moze!!! ovaj je podignut!!! a koje moze, imate li takve? mora broj sasije, pa na internet, pa internet ne radi... ja odustanem al' mi sve cudno. pozovem Sekulica, gde sam kupio auto, jel moze felna sa sandera na stepway-a, kaze naravno da moze!!! kosta 6000 i nesto. i ko je sad tu lud? ja sam zvao "ovlascene" servise a ne neke priucene. da li mi preporucujete polovne felne i gde bi ih mogao naci u vojvodini? puno para treba za sve novo, ne znam mogu li skupiti toliko! kako ce ostali stepvejci? pozdrav ljudi i hvala unapred

miroleca

To dal' je auto podignut ili ne je potpuno nebitno. Slobodno nazovi "stručnjaka" koji te pokolebao u tvojim razmišljanjima i pohvali ga što je i toliko dogurao u životu sa takvim znanjem i razumevanjem onoga čime se bavi. Kakav lik, ne mogu da poverujem   :banghead:.

Visinu automobila od tla određuje prečnik, odn. poluprečnik točka. Stepway nosi 195/55/16 točak, čiji je poluprečnik 31.045cm. Običan Sandero/Logan nosi 185/65/15 čiji je poluprečnik 31.075cm.
Dakle, ako obuješ tvom Stepi novu obuću, umesto 170mm klirensa, imaćeš 170.3mm. Dakle, auto će ti biti povišen za 0.3mm !?? Pomisli na to da se guma stanji i za preko 5mm tokom eksploatacije (potroši se šara) pa nikom ništa... auto se i dalje kotrlja, za divno čudo. Ponekad može da se desi da ako staviš manju felnu od fabričke, ne mogu da stanu kočione kandže ili doboši, ali mislim da to ovde nije problem.

Ono što je tebi bitno je da uzmeš ili originalnu felnu, ili onu čija geometrija zadovoljava. Dakle, broj i raspon rupa da bude odgovarajući, kako bi uopšte mogao da nabaciš felnu na glavčinu. Zatim čuveni ET, odn. vrednost koja pokazuje koliko je felna uvučena ili izbačena napolje. Ta vrednost nije ista za alu i čelične felne, što mi je malo čudno (ali možda mora tako, relativni laik sam za ovu oblast), ali mislim da je negde oko 47... potraži na forumu. Centralna rupa 60mm (isto proveri u nekoj od tema). Širina felne... 6J (ne možeš na felnu od 5J da nabaciš gumu od 225mm).

U Hit-autu jedna felna košta 5.600din, u Južnom bulevaru 3.600din. Najbolje da okreneš nekoliko brojeva i raspitaš se sam.

Pozdrav !!  :wave:

ps. Samo da napomenem da sam samouk što se ovog gore navedenog tiče... takave zakonitosti mi deluju logične. Ako ima neko ovde profi, slobodno neka me ispravi.


Loganovac

Evo, ja ću da te ispravim: iako poštujem Zoranovo vozačko iskustvo, upravo je Loganovac tvrdio da je grip po snegu i ledu najbitniji kod izbora zimskih guma.

Citat: Loganovac poslato 09.09.2010. - 06:33
... Ima bolji grip i po snegu i po ledu, a zimska guma se ponajviše zbog toga i kupuje...

Citat: Loganovac poslato 09.09.2010. - 15:11
Jasno, nisam ni rekao da nije važno, ali i dalje smatram da je manje važno od gripa po snegu i ledu.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

miroleca

OK, normalno da se slažemo da se zimska guma kupuje uglavnom zbog snega  :to:

wvojin

Imam jednu dilemu sada pred zimu pa mi je potrebna vasa pomoc.  :bonk:
Stari vlasnik mi je uz Logana ostavio i zimsku Winteru dimenzija 175/70 R14 tako da bih ja dokupio jos 2 da kompletiram pre zime. Moja dilema je da li da stavim uzu ili siru gumu (takodje Winteru jer nisam imao problema zimus i dobro se pokazala), ili pak istu dimenziju. Da li 165/70 ili 185/60 i koje napred a koje nazad jer su razlicitih dimenzija. Ja bih pre ove stare (175/70 stavio nazad). Nisam shublerom merio kolika je dubina share, ali nije ispod 4 mm sigurno.
Dacia Logan 2005, 1.4MPI + LPG,
Dacia Logan 2010, 1.5 dCi

miroleca

Kupovinom još dve zimske gume si 90% uradio pravu stvar. Kupi fabričku dimenziju i montiraj ih na prednju osovinu (sada si 100% ok  :D). Nemoj da ideš na širu gumu, pogotovo kada su zimske gume u pitanju.

:wave:

skiter69

ja isto vozim stepweya, i bio sam u sličnim dilemama. baš kada sam bio u servisu ferit u baču,pokrenem diskusiju oko felni. kad tamo rastavljen jedan logan. reko vlasniku da probamo jer pašu loganove felne na stepweya?i zamislite pašu 1:1. tako da ću ja uzeti te felne i i na njih neke (još nisam odlučio koje gume) 185/65/15. mislim da će ta kombinacija biti ok. 

Csaba

Pozdrav svima! Svratio juče u jedan vulkanizer da se raspitam za cene zimskih guma. Trenutno vozim fabričke Barumove 165/80 14. i pošto sam se načitao puno reči hvale o Winteri pitam prodavca, ali ga nemaju u toj dimenziji. Prethodno sam gledao neke alternative na kalkulatoru (konkretno 185/70 14 Wintera 4650din) i pitam ga za taj, na šta on počeo da mi objašnjava da ja to nemogu staviti pošto je veće i neću imati mesta!!!!! kad sam mu rekao da je po kalkulatoru odstupanje -0.9% (ako se dobro sećam ili čak manje) on je počeo da me ubeđuje da mi je bolje za istu cenu da uzmem Savu Eskimo (4630din) koji je sto put bolji od Wintere.
1. Što se dimenzije tiče:dal kalkulator greši, ili on ne zna svoj posao?
2. Sava vs Tigar : jel stvarno bolje ili čovek ima neki dil sa dobavljačem Savinih guma?

fivewho

Citat: ppejic poslato 01.09.2010. - 21:51
Kupis set celicnih 15" felni i stavis nesto poput http://www.agrohim.rs/guma.php?id=10637

Peja

ponovo jako aktuelna tema...
ako bih kupio nove felne 15", ko sto rekoste, morao bih da ih kupim 5 (zbog rezerve) i morao bih da kupim gume, isto njih 5, npr one koje ste vi predlozili.
sad vozim 16" i ne daj Boze da moram da menjam zimsku gumu koja je 15" letnjom koja je 16".
nema govora...

Ja ne znam koliko se krecu nove felne 15" niti gde da ih kupim?
Ali takodje ne znam koliko mi se isplati ta akcija, ako se uzme u obzir da u slucaju:
A) kupujem 4 nove zimske gume za postojece felne od 16" (oko 100e komad)
B) Kupujem 5 felni i 5 guma od 15"

Koliko moze da kosta varijanta B (naravno, nove gume i nove felne)
Sta je bolje po pitanju donosa cena/kvalitet resavanja problema zimskih guma?


Unapred vam hvala na odgovorima!

Keka

Pazi, ne moras da uzimas felne, nego da 2x godisnje skidas i stavljas gume na postojece felne. Time bi ustedeo neki dinar na felnama, ali bi dao neki dinar na montazu i balansiranje. Sam proceni sta ti se vise isplati.

U standardnoj dimenziji 195/55R16 je mali izbor zimskih guma, a cene su paprene. Sudeci po ovim cenama http://www.kemoimpex.com/guma.php?id=12298 ako za simu predjes na 185/65R15 na razlici u ceni gume bi ustedeo za felne i jos bi ti ostalo novaca da se slatko navozas.

Ne zaboravi da za celicne felne idu drugaciji srafovi u odnosu na alu felne i da je estetski prihvatljivo staviti neke ratkapne.

Ako zivis u stanu, treba razmisljati i o mestu cuvanja jednog seta guma, koji, bez obzira na dimenziju, ne zauzima malo prostora.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


Mandrak

Kad već Keka spomenu drugačije šrafove imam jedno pitanje.

Jel zasigurno moraju drugi šrafovi ako kupim čelične felne?
Koje su razlike između tih šrafova?

Razlog za pitanje je sledeće: imam fabričke alu felne, a rezervni točak je čelični.
Zar bi neki proizvođač stavio rezervni točak koji ne može da se koristi?

bocca

mandrak, dobili smo svi u jednoj maloj kesici posebne srafove za tu celicnu felnu.
ja samo znam da sigurno necu kupovati ni petu felnu ni petu gumu. zbog plina ni ovu letnju ne nosim. imam sprej za duvanje i reparaciju pa sta mu bog da.
a za felne od logana na stepway-a? pa zar logan nema r14? to bi mozda bila velika razlika? :ces: pozdrav

gio

#163
Kako koji logan. Ovaj koji ja vozim (preference 1.4 2006.g.) je došao sa 15" čeličnim felnama i 185/65 pneumaticima.

Kad se pominju posebni šrafovi za alu i čelične felne, koja je razlika i jel mogu lako da se nađu po prodavnicama ti šrafovi za alu felne (treba mi 4 seta po 4)? Uskoro ću kupiti 4 zimske gume i montirati ih na ove čelične felne što sad imam a na proleće bih se isprsio i za neke alu felne pa da na njih stavim letnje gume. Dakle trebaće mi i ti "alu" šrafovi.

Loganovac

@bocca: nisi uopšte pazio na času!!!  :cekicem:

Logan ima 14" ili 15" felne. Ali, ne određuje samo veličina felne koliki će biti prečnik točka, već i visina gume, tako da se sa 14" i 16" felnama može imati praktično isti prečnik točka, a to je ono što je potrebno obezbediti. Znači, na većem prečniku same felne naći će se guma nižeg profila i gotovo!
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.