dnevna svetla - LED DRL

prethodna tema - sledeća tema

staracstol

#105
Posto sam konacno navato par slobodnih dana da se posvetim ugradnji dnevnih svetala, hteo bi da zamolim nekog od kolega forumasa koji se razumeju u auto elektriku da pogledaju shemu i iznesu svoje cenjeno misljenje. U mojoj glavi, to bi trebalo da fercera ali... Racunam na vod sa upaljaca da unese kasnjenje u paljenju, ono dok alternator ne pocne da puni ili mozda da pre prekidaca ugradim vremenski relej koji bi uneo 10 sec kasnjenja?
Cela ideja je da prekidac 1 moze da potpuno ugasi DRL, ako je pak ukljucen DRL bi trebalo da rade do paljenja pozicija. Mogucnost da DRL rade iako su pozicije upaljene mi daje prekidac 2. Signalni ledovi su zapravo u prekidacima. Otvoren sam za svako misljenje, ideju, napomenu, opomenu itd. Unapred hvala.

ziki_the

Radice tom logikom kao sto si i napisao.

nik

OK je šema, sem ovog dela.
Citat: staracstol poslato 02.05.2015. - 12:07
Racunam na vod sa upaljaca da unese kasnjenje u paljenju, ono dok alternator ne pocne da puni...
DRL će da se pale odmah po davanju kontakta i pre nego što startuješ motor.

Moguće rešenje je
Citat: staracstol poslato 02.05.2015. - 12:07
... mozda da pre prekidaca ugradim vremenski relej koji bi uneo 10 sec kasnjenja?
ali imaj u vidu da se kašnjenje releja odnosi na trenutak davanja kontakta, a ne startovanja motora (ako i dalje koristiš napon sa upaljača). Za aktivaciju po paljenju motora ti treba signal sa alternatora ili merenje napona u elektroinstalaciji, ali to traži malo proširenje šeme.
:ziveli:

staracstol

@ziki_the: Hvala, i meni se cini tako ali ko ga zna. Bolje je proveriti.
@nik: Stara svetla su bila napajana sa voda od upaljaca i kad dam kontakt ona svetle, kad zaverglam ona se ugase. Kad se motor upali pa posle sekund-dva se upale opet. Dok anlasujem i radio se gasi a ima zajednicki osigurac sa upaljacem pa sam ja to tako nekako ispovezivo u mojoj glavi. Sto se tice uredjaja koji bi unosio zadrsku naleteo sam na ovo
http://www.kupujemprodajem.com/Vremenski-rele-tajmer-0-10-sekundi-16920141-oglas.htm?filter_id=2299
ali bi vise voleo nesto sto je napravljeno za automobilsku namenu.

nik

Jasno sve. Svetla su se gasila dok startuješ jer je upaljač (kao i radio) spojen na prvi kontakt brave, koji se, radi zaštite uredjaja, razdvaja pri verglanju. Kontakt se spaja po otpuštanju ključa iz položaja za verglanje.
Napomenuo sam ovo samo zbog toga što će DRL da svetle uvek dok je dat kontakt, nevezano za status rada motora, ali ako ti to odgovara  :to:
Vremenski rele koji si postavio je OK. Da sam izradjuješ sklop, mogao bi da prodješ i nešto jeftinije, ali ništa značajno.
:ziveli:

Loganovac

Sve je tako kako kažete. Ali, pitanje je kakva je šteta da se DRL uključe odmah sa kontaktom, njihova je snaga beznačajna u odnosu na ostale potrošače, a još se i gase pri verglanju. Dakle, uloga tajmera bila bi jedino da se izbegne njihovo uključenje pre početka verglanja (ali da uvek zaverglaš u toku onih 10 sekundi), čisto vizualno jer sa aspekta potrošnje energije nije od značaja.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

staracstol

@nik, @Loganovac: Hvala momci, teracu po semi.

staracstol

Uklanjanje starih dnevnih svetala se pretvorilo u dvodnevnu borbu. Nosac i srafovi se rdjom slepili u monolit. Uzas.

staracstol

Ugradio svetla.

Prekidace sam ugradio u okvir od prekidaca za stojadina stari tip.

Jedino bi molio kolege za predlog gde da skinem "signal" da su upaljene pozicije.

Loganovac

LEDovi su toliko male snage da mogu da rade odmah sa davanjem kontakta, recimo iz upaljača...
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

staracstol

Jesu, ali je poenta da kad upalim pozicije relej prekida napajanje drl pa radi ki fabrika. Ima shema malo ranije u temi.

maestral5747

Kod mene se pale kada napon dostigne 13,4V, a gase kada padne ispod 12,5 pa imam i follow me home funkciju 20-ak sekundi

lovac

Lepo izgledaju, i vrše funkciju - ali šta će reći stručna ekipa na tehničkom pregledu i policajci krajputaši, uvek željni bakšiša.
Pretpostavljam da nemaš atest ovlaštene firme (mašinski fakultet)!?

staracstol

Nemam atest al sam napravio po ZOBS-u. Bar sto se pozicije tice. Otici cu tamo kad budem imao vremena da vidim sta oni misle.

manijac

Ne vredi ti zobs bez atesta.
imamo sam problem sa malo pismenijim policajcem i na kraju mi je rekao da se ne zanosim, da upalim oborena svetla da me ne kazni.