Oborena svetla danju ili drugi oblik dnevnih svetala-moguća rešenja

prethodna tema - sledeća tema

petar313


Evo uputstvo koje objašnjava otvaranje fara i primenjivo na  naše farove.
http://www.support.gpx.ro/hid/manual.pdf

To sam našao na rumunskom forumu http://www.daciaclub.ro/-Bec-H4-cu-led-uri-page-2-t129949-s30.html

A, naš zakon.... Meni će uskoro registracija i tehnički pa ću tamo da se raspitam pre bilo kakve modifikacije.





nik

Nisam 100% siguran, ali mislim da kod Logana "staklo" fara nije lepljeno, već se kači pomoću žabica na kućište fara tako da ti ne treba grejanje radi omekšavanja lepka.

petar313

Ako si u pravu, to onda pojednostavljuje stvari.
Nisam do sada video rasklopljen far. Slike i uputstva na koja sam naišao ne prikazuju način otvaranja fara.
Idući vikend planiram da nešto radim oko kola, pa ću bolje pogledati farove.

Keka

Citat: DarioGTI poslato 24.05.2010. - 10:00
ja bi te trake montirao unutar fara, po dnu fara, kao kod novog a6, a spojio bi ih umjesto pozicija, dakle zarulje od pozicija maknuti.....

U tom slucaju gubi smisao, posto opet mora da se pali na prekidac, a karabudzenje instalacije samo daje prostor za neki kurcslus.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


petar313



U petak sam uradio jednu probu ovih dioda.

Zaključak je da ne mogu da ih koristim kao dnevna svetla. Tu ima 30 dioda. Trebalo bi da ih bude još deset da bi zadovoljile uslov površine i jačine svetlosti.

Inače dnevna svetla mogu da se ugrade ako zadovolje uslove iz pravilnika i ako postoji atest (kakav jos ne znam).

CitatČlan 55.
Dnevno svetlo na motornim vozilima, kada je ugrađeno, mora imati svetleću površinu od najmanje 40 cm2 i emitovati najmanje 400 cd svetlosti za nova vozila, odnosno 200 cd za vozila u upotrebi, u pravcu referentne ose. Svetlost dnevnog svetla mora biti bele boje. Dnevno svetlo može biti ugrađeno u druge farove. Dnevno svetlo se na vozilu ugrađuje prema pravilima koja važe za glavne farove vozila.

Nisam mogao da nađem čitav tekst ovog pravilnika. Ako neko ima, neka postavi link. (Stalno nailazim na mrtve linkove i na citate).

Razmišljao sam da ugradim LED dnevna svetla unutar farova i da ih povežem na struju od radija (da se ne pali pozicija). 

Što se tiče otvaranja farova, na mom autu postoje žabice, ali je i "staklo" zalepljeno.

Na drugim forumima sam pročitao da kod farova, kao što su naši, gde nije u pitanju staklo nego plastika,  je jako rizično koristiti rernu ili indrustrijski fen zbog mogućeg oštećenja "stakla".

Primetio sam da posle dužeg stajanja na suncu lepak odmekne.  :hihi1:

Ovaj projekat će kod mene da sačeka avgust. Dotle namam vremena za DIY.

Vihor

interesantno, ali  na slici nemogu jasno da vidim, led liode su u faru ili van?, ako su van imas mesta za po pet sa obe strane.
Sve što radi na struju ima beli dim u sebi. Kada taj beli dim jednom izađe, to više nikada neće ponovo da radi.

petar313

ovo sam samo eksperimentisao. Samo sam prislonio trake sa diodama na farove da vidim kao sijaju po danu.
stavljanje u farove je žešći posao. nemam sad vremena za to. a nemam ni dovoljno dioda.

Vihor

A da se nacickaju led-diode u maglenke, ko nema prave?
Sve što radi na struju ima beli dim u sebi. Kada taj beli dim jednom izađe, to više nikada neće ponovo da radi.

srbenda

Mislim da bi vise efekta (jace svetli) imale diode ako se nacickaju na maglenke, nego ovako u niz. Ovo u nizu bi bilo idealno da mesto jedne diode stoje tri u trouglu, da bi se dobila veca povrsina. Ili bi moglo bar da se odseku vrhovi dioda koji usmeravaju svetlost, tako bi se dobilo rasipanje svetlosti koje bi bilo vidljivije.


Loganovac

Tema su oborena svetla danju, ne maglenke. Ni termini "oborena" i "velika" se više ne koriste u zakonu, već "kratka" i "dugačka"...

Da još jednom apsolviramo šta se kaže u zakonu o ovome:

Član 77.
Danju, na motornom vozilu za vreme vožnje u saobraćaju na putu, moraju da budu uključena kratka, odnosno dnevna svetla.
...
Član 78.
Poziciona svetla moraju biti uključena sve vreme kada je uključeno dugo, odnosno kratko svetlo, odnosno svetlo za maglu.
...
Znači, nikakve LED maglenke, obrvice i slično ne dolaze u obzir bez izvršenog atesta kojim bi te karabudževine bile prihvaćene kao dnevno svetlo (a to će da se desi linburga meseca  :whistling:), pa čak i tada bi bilo obavezno uključivanje i pozicije... Ispada da bi trebalo da vratimo fokus ove teme na sklopove za automatsko uključivanje fabrički ugrađenih svetala.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

fanatic


dzaga

Šta je rešenje: led diode u/oko farova ili umesto maglenki?

nik

Citat: fanatic poslato 03.09.2010. - 13:15
    A kako na novim modelima Audia može ?  :ces:

Zato što su homologovana kao deo fara pre puštanja u prodaju i fabrički se ugradjuju (proizvodjač je već sve odradio u fazi projektovanja)

CitatDzaga
Šta je rešenje: led diode u/oko farova ili umesto maglenki?

Ni jedno, ni drugo. Na vozilo smeju da se ugradjuju samo proizvodi koji su prošli kontrolu kvaliteta i koji na osnovu toga imaju izdato adekvatno uverenje (proizvodjač, serijska proizvodnja,...).
Evo i izgled oznaka koje mora da ima dnevno svetlo za naknadnu ugradnju (nemački Auto Bild 07.05.2010.)

Pojedini proizvodjači su počeli da nude za svoja vozila dnevna svetla za naknadnu ugradnju, ali je to minimalan broj. S Dnevna svetla koja se mogu naći po internetu (e-Bay i sl.) u 99% slučajeva sitnim slovima imaju napomenu da nisu u skladu sa Zakonom o saobraćaju (prevedeno, nemaju gore prikazane oznake).

Pored adekvatnog proizvoda, kao što reče Loganovac, mora se izvršiti atest jer vozilo u originalu nema u svom sklopu uredjaj dnevnog svetla (u koji spadaju svetla, instalacija, konektori i osigurači), pa neko mora da proveri (nadležna institucija kao i u slučaju TNG, kuke i sl.) da li je proizvod ugradjen u skladu sa specifikacijama proizvodjača i u skladu sa gore pominjanim pravilnikom i zakonom, a ne skarabudženo tako da od razvijanja ideje u tom pravcu, mislim, da nema ništa.

I za kraj, Loganovac, potkrala ti se mala greška. Vozila sa dnevnim svetlima ne moraju da pale poziciju (član 78 ne pominje dnevna svetla, dok se članom 77 odobrava upotreba dnevnih svetala).

Ja sam izradio uredjaj dnevnog svetla za koji sam ranije u ovom topiku postavio šeme (koje sam malo proširio sa zvučnim upozorenjem da je uredjaj isključen). Proban pola sata sa opterećenjem od oko 220W i radi perfektno. Nažalost nisam imao vremena da uredjaj instaliram na vozilo. Proširenu šemu uredjaja ću da postavim kada budem imao malo više vremena.

Loganovac

Jeste, pogrešio sam u vezi toga!  :to:
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

dzaga

Šteta ako si u pravu da ne mogu dnevna svetla jer je to korisna dogradnja iz više razloga, zar ne?