Zimske gume

prethodna tema - sledeća tema

sibelius

juce sam bas "malo" razgledao net na ovu temu ....pored wintere koja se meni pokazala izuzetnom(na prvom loganu 4 godine i kod matorog na sanderu vec 6..ni mrdnule nisu) na trenutnog ljubimca stavio sam SAVA ESKIMO S3+.... vise nego zadovoljan... a cena se krece oko 5000 po komadu.... a posto su postojece gume sluzile vec 6 godina (i zrele su za menjanje, prevezle su boga oca) nesto mi smrdi da cu da se otvorim za 4 nove

Daniel

Citat: speedo poslato 21.09.2016. - 11:04
Mogao bi da montiraš 185-60-15 dimenziju bez problema, ali ona je malo skuplja od standardne. Jedino je jeftnija dimenzija 195-65-15, ali one su prevelike za Sandero/Logan. Ne bi' ja tu ništa dir'o, fabrička dimenzija i vozi.
180 hiljada kilometara sa zimskim i letnjim setom guma ovih dimenzija.(195/65/15)
The good thing about being a pessimist is that you are always either proven right or pleasantly surprised.

Andrix

Citat: speedo poslato 21.09.2016. - 11:04
Mogao bi da montiraš 185-60-15 dimenziju bez problema, ali ona je malo skuplja od standardne. Jedino je jeftnija dimenzija 195-65-15, ali one su prevelike za Sandero/Logan. Ne bi' ja tu ništa dir'o, fabrička dimenzija i vozi.

Pa i nisu tooliko vece od fabr. kod nas je ipak bitna cena pa ako se nadju i te dimenz.kupuj
Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari

speedo

Razlika u cijeni je minorna, na četiri gume maksimalno 10-20 €. Ako je nekome stalo da te uštede...ja lično ne bih mimo fabričkih preporuka, nije fabrička dimenzija neka egzotična da je preskupa ili da je nema.

Veterinar

Ali je skuplja i ima je manje od 195/65/15 na kojima sam i ja vozio.

speedo

Mislio sam da je i veća razlika u cijeni...i ponavljam ne bih stavio tu gumu na auto, ali naravno svako ima pravo izbora.
http://www.olx.ba/artikal/22195631/185-65-15-sava-eskimo-s3-r15-zimske-ms/
http://www.olx.ba/artikal/22533331/195-65-15-sava-eskimo-s3-r15-zimske-ms/

Veterinar

Naravno. Što se cene tiče, ubeđen sam da sam (iz meni nejasnog razloga) nalazio povoljnije 195 gume od za centimetar užih.  :ne:

Andrix

svojevremno sam trazio i nasao zimske 175/65/15 ali posto nisu standardne cena je bila veca od 185....
Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari

Veterinar

#1718
Ajd' da pitam, kad se ne razumem dovoljno... Stiže zima, imam Logana sa 15'' felnama, a svakako će mi (prema ZOBS-u) trebati zimske gume. Pošto su mi ostale felne i gume od Stepwaya 195 55 R16, kakva je situacija što se tiče dimenzije, razlike u prečniku... Da li šira guma podrazumeva (znam da je samo 1 cm šira) i više udara rizle po rubu zadnjeg blatobrana? Verovatno bi te felne na Loganu čučale bolje nego na Stepwayu, a pošto imamo članove koji voze na 16'' (čak i 17'') felnama logane, šta mi mogu reći?

Sad sam otvorio neka online poređenja, nije značajna razlika, rekao bih (upisao sam prvo 16'' felnu, pa 15'' greškom)...
Revolutions per mile (km)   825.04 (512.66)   824.25 (512.16)   

bocca

Gume tj, točkovi su po obimu identični. Na 16ici manje "mesa" može da utiče, ali verovatno neznatno, na udobnost. Tako i sa rizlom. Možda će je i biti neznatno više ali će je biti u oba slučaja. Preko zime čim bude malo lepši dan odeš do perionice ispereš sve i teraš dalje. Glasam da iskoristiš postojeće 16ice.

Veterinar

 :to:  :friends:
Tako nekako i razmišljam, ako se sa nekim ne menjam za felne 15''. Ne sekiram se za blatobran iznutra, nego za rub, samu limenu ivicu...

Loganovac

Ima tu dobra fora - dok je još nov zalepiš na kritična mesta providan samolepivi tapet i  :driver:
Iskrojiš lepo trouglove sa zaobljenim vrhovima i poklopiš kritični deo blatobrana. Naravno, ravnu stranu lepiš do kraja ruba. Ima toga da se vidi po npr. Meganima, fabrički postavljeno.
Ako nećeš da se petljaš sam, pogledaj npr. ovo: http://www.folijazaautomobile.com/folije-efekti.html#nevidljiva-zastita
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Veterinar

Ja sam već polepio tapete po pragovima i unutašnjosti, a ovo mi (kad sam tuljan) nije palo na pamet.  :doh:

Keka

Pojavili se prvi testovi zimskih guma za 2016. godinu.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


Goky

Da li je neko koristio Cordiant gume. Gume se proizvode u Rusiji i ugrađuju se na Logan i Sandero koji se proizvode u Rusiji.
Kod nas se prodaju dva modela Winter Drive i Sno-Max. Cene su oko 4.500 RSD. Mene konkretno zanima dimenzija 195 65 R15 koje bi montirao na stare felne od Sandera a stavio na Stepway za zimu. Pored Cordiant kao varijanta su i Tigar Winter 1 i Sava Eskimo S3. Na starom Sanderu bile su Tigrice Winter 1, koje za 5 godina mrdnule nisu (generalno nisu preko zime mnogo ni prešle) osim što su zadnje dve godine izgubile malo na mekoći.
Sandero Stepway 1.0 TCE 90 Expression
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Sandero Stepway TCe 90 Prestige
Dacia Sandero 1.4 MPI Laureate
Fiat Punto Mk1 1.2 8v + TNG
VW Buba