Podupravljanje/preupravljanje (Logan)

prethodna tema - sledeća tema

Luksha

Vozim Logana vec 9 godina - upotrebljiv auto, pogotovo po losijem putu. Vec prve godine ostrijom voznjom kroz krivine skontao sam da hoce da "procuri preko nosa". Dugacko vesanje, motor uspravno, visoko postavljen u kratkom prednjem delu - nikakvo cudo.

astmario

Koliko god suludo zvuci mislim da bi se iz "sarajevskog" scenarija zapravo pre izvukao da si dodao blago gas i pokusao da izvuces prednji deo auta.

Saja174

Opet cu reci, ako je luda glava, nece vam pomoci ni ABS, ni ESP ni najbolje gume na svijetu.

Meni je jednom Sandero pobjegao preko nosa, nije to bilo puno niti kriticno, ali pobjegao je, i to mi se prvi put u zivotu desilo da auto leti preko nosa, znalo se desavat da guzica proseta, ali prednji kraj nikad.

YUgisa

Nadam se da nece biti problem da pisem posle duzeg vremena u temi, ako smeta, neka obrisu urednici. Svaki auto za siroke narodne mase je prilagodjen klizanju preko nosa tj da podupravlja jer prosecan vozac to najlakse moze da savlada, mada i to ljudi rade pogresno uz bezbednosni aspekat jer je bolje da naletite na banderu od napred nego da auto zabaci zadnjicu pa da banderu pokupite bocnim delom auta. U slucaju predupravljanja, potrebno je pustiti gas da se masa prebaci na prednju osovinu i opet dodati gas, ne treba kociti jer ce te samo dodatno preopteretiti prednje tockove, pogotovo je moguca blokada tockova ako nemate ABS, takodje moze da se praktikuje ispravljanje volana kako bi guma uspostavila normalan kontakt sa kolovozom pa opet motati volan kako bi se izbegla prepreka.

Sto se tice mehanickog nacina smanjenja podupravljanja, moze da se urade drugacija podesavanja pri reglazi trapa po pitanju usmerenosti tockova (da se "otvori"), poveca negativan nagib ili da se ugradi/zameni zadnja b. stangla sa nekom tvrdjom. Takodje kod mnogih auta moze da se proba i sa podizanjem pritiska u prednjim gumama jer se cesto desava da se guma podvije i da kontaktna povrsina nema pun kontakt sa kolovozom nego se vozi po boku gume sto smanjuje takodje trakciju.
Godine iskustva nisu dokaz kvaliteta. Zasto?
Pa zato sto mozda radis sve pogresno jos od pocetka...

Matori prdavci...

Slobodan čovek

Дај да оживим мало тему. Мени је до сада једном подуправљао (бар мислим да јесте).

Ево снимка: https://www.youtube.com/watch?v=E19ZIwC8lto :p

Сад, да ли је подуправљао или ја једноставно нисам довољно окренуо волан, не знам.
Исправио сам  тако што сам пустио гас, и додатно окренуо волан у лево (јер није било места да га исправим).