Preporuka za novi akumulator

prethodna tema - sledeća tema

Bata83

Varta dynamic 60ah peta godina, pu pu da ga ne ureknem  :to:


ivan-bgd

Koliko vidim cene se vrte oko 8000,zašto onda  ne bi uzeo original RENO,jer ni on nije ni skuplji ni jeftiniji od ponuđenih? :ces:

Vihor

Kad bih ja uzimao aku, uzeo bih EXIDE, za godinu dana i malo jače kako se mlatim sa akumulatorima, ni jedan nije bio na servis, najviše BOSH i TOPLA
Sve što radi na struju ima beli dim u sebi. Kada taj beli dim jednom izađe, to više nikada neće ponovo da radi.

Loganovac

Ljudi, izuvajte se ako imate pare za bacanje...

Citat: Loganovac poslato 02.10.2016. - 10:03
Prema planu, posle skoro 5 godina, zamenjeno preplaćeno švapsko g*vno Bosch Silver S4.

Mala retrospektiva:
http://www.daciaforum.in.rs/index.php?topic=1407.msg64120#msg64120
http://www.daciaforum.in.rs/index.php?topic=775.msg158630#msg158630
http://www.daciaforum.in.rs/index.php?topic=686.msg171188#msg171188
http://www.daciaforum.in.rs/index.php?topic=1470.msg183106#msg183106

Dakle, nije se ništa bitno promenilo u funkcionisanju akumulatora, ali odlučio sam da neću da dočekam još jednu zimu sa njim u kolima. Već posle nekoliko meseci od kupovine počeo je da zeza kod startovanja, da ozbiljno "štucne". Imam svedoke koji su me par puta značajno pogledali... Posle pređenih 170km u cugu, kao da mu nije bilo dosta punjenja, ugasim motor i posle par minuta ga startujem da bih ga preparkirao - proguta knedlu od kilo!
Mislio dam da se opet izujem i kupim neki brend, kad juče ujutro mi se upali sijalica: kako nas (mog oca i mene) nikada Trepča nije izneverila niti podjebavala, nije ni Black Horse a ovo švapsko g*vno mi živce pokida, dotle da sam počeo da vozim bez upaljenih svetala danju, da sam se "prevaspitao" kako ću otvarati i zatvarati prozore (ne više oba istovremeno već jedan po jedan i to gledam da sam u nižem stepenu prenosa, u obrtajima  :banghead: , za kraće relacije po gradu prestao sam otvaram sve prozore da se izluftiram ko čovek nego ih odškrinem samo po pedalj tek da bih preživeo...) - sve da se g*vno ne bi ispraznilo! Pa bre sa Rumunom (Rombatom) sam se nekada vozio bez brige, dok je trajao nije me ni on zezao, a ovome treba da titram jajca  :doh:
Iz svih gore navedenih razloga odlučim juče da mi je dosta fenserica i odem u najprometniju i najjeftiniju prodavnicu auto delova u gradu sa namerom da kupim najjeftiniji akumulator koji mi preporuče. I kupim Bugarina, Magnum, istih karakteristika kao što su i ovi pre njega bili - 60Ah, 540A. Garancija 25 meseci, priložen spisak ovlašćenih servisa, ima i u Požarevcu...

Cena 5.200 dinara - 800 mi dadoše za ono đubre = 4.400 dinara!  :cool:

Neću da pišem još ništa o utiscima, sačekaću...

Za sad utisci (pu, pu) čista desetka. Ali ajde da sačekamo još koju godinu...
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

nik

Citat: kiconix poslato 07.01.2018. - 17:33
Kod njih kupio FIAMM, 74ah, prosle godine. 8000 sa popustom za stari.

I ja prelomio i pazario danas ovaj u Felix timu. Ubedljivo najniza cena koju sam nasao za FIAMM akumulatore (9100 osnovna cena, staru Vartu 60Ah utopio za 700 din kod njih).

shole

Danas popodne fabricki Rombat ispusti dusu. Jutros normalno upalio. Popodne ni da mrdne. Jedva preko kablova upali. Pazarih Exide 60ah u Kit komercu u Cvijicevoj (bivsi battery shop)za 8260din.Za stari dobih 700din. Prethodno nazvah Reno Savu,original renault sa popustom za stari oko 8500 din +ugradnja oko 950 din. Ovaj original imam na dokkeru i ispod pise da je vartin.

cika mili

U čemu je štos sa ugradnjom "original" Reno akumulatora? Ne žele ga prodati bez ugradnje ili ne daju garanciju ako ga oni ne ugrade?

dejanst

Imam Daciu Logan preference 1.4 benzinac sa fabričkim akumulatorom od 2008. Pre neki dan sam zaboravio da ugasim svetla oko 30 minuta i tropa....Nije hteo ni daljinac.....Dopunio sam ga preko ispravljača i sada pali ali komšija auto električar mi reče da će teško prezimeti. Svaki put kada ga palim resetuje se časovnik na nulu a pali iz trećeg pokušaja. Pretpostavljam da je vreme da planiram kupovinu novog jer je ovaj Rumunski  terao devet i načeo desetu godinu. Koja je preporuka....ovaj komšija kaže da nema potrebe kupovati jači od 55 AH a prodavci kažu da zbog klime i podizača ipak treba 60 AH.Ovaj stari je dimenzija 275x175x175 a u prodaji su uglavnom veće visine 190....Da li može u Logan da se uknapi ovaj od 190 visine a da ne udara u haubu nisam probao. Primetio sam isto da se akumulator mora okrenuti za 180 stepeni sa desnim+ a ako se pokuša sa levim+ pitanje da li može da dohvati.
Dejan

Loganovac

Dragi naš dejanst, ne da je vreme za kupovinu, nego ihahaj... 10 godina! Raznorazne preporuke i iskustva možeš da pročitaš na prethodnih 12 strana ove teme, ne verujem da u ovom trenutku bilo ko ima nešto posebno novo u tom smislu da napiše. Što se kapaciteta tiče, preporučujem da staviš taman onoliki koliki je i do sada bio, a orjentaciju polova ne možeš da menjaš, predviđeno je da akumulator stoji  "okrenut za 180 stepeni". Ako kupiš suprotno postavljene polove nećeš moći da ga povežeš, kablovi nisu dovoljno dugački. Pitanje visine akumulatora, ako se ne varam, niko do sada nije spomenuo i ne verujem da tu ima bilo kakvih problema. Sam možeš veoma lako da isprobaš koliko mesta ima iznad ovog fabričkog akumulatora (tebi treba svega 15mm koliko vidim). Nađeš komad stiropora ili nekog sličnog materijala koji ne provodi struju debljine recimo 30mm, staviš preko akumulatora i pažljivo spustiš haubu. Osetićeš da li ima ili nema otpora na kraju. Onda udvostručiš komad pa ponovo probaš. Međutim, mislim da ti to uopšte ne treba i da možeš da ugradiš bilo koji standardni akumulator odgovarajućeg kapaciteta - pročitaj u temama o akumulatorima šta smo sve ugrađivali i vozimo u svojim Dačijama.  :wave:
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

nik

Staje 190mm visine bez problema. Instalacija je projektovana da stubici idu ka kabini, tako da treba desni +. Mozda bi i "dovatilo" ako je aku sa levim + i stubici ka masci, ali je onda problematicna visina jer je hauba niza u prednjem delu. Nema potrebe komplikovati.
Sto se preporuke za aku tice, generalno iskustvo je da izdrzavaju garantni rok. Na tebi je da odlucis jeftiniji sa kracom garancijom ili skuplji sa duzom.
U svakom slucaju prelistaj ovu temu, pa odluci.

PS Pretece me Loganovac

dejanst

Hvala na odgovorima i ostaje mi da se odlučim između akumulatora Topla i Taxxon od 60AH (nešto jeftiniji) :ces:. Za Monbat prodavac mi reče prezrivo da se radi o Bugarinu mada je dosta jeftiniji od navedenih :help:
Dejan

kiconix

Ja ne znam sta bih ti rekao.
Kao sto rece Loganovac, 12 strana smo pretresli o akumulatorima. Biraj po dzepu i garanciji.

dejanz

dejanst

da li si prodavcu objasnio da ti je rumun izgurao 10 godina.
Baš me interesuje koji bi bio njegov komentar

dejanst

Prodavac je bio u neverici i čini mi se da mi nije baš poverovao :rtfm: :hm:. Inače nikada nisam dopunjavao akumulator destilovanom vodom niti sam obraćao pažnju u vezi bilo kakvog održavanja a palio je i na -20 iz prve uvek. Čak je trpeo i ono što me je uvek nerviralo kada žena kao suvozač stisne podizač stakla kada dam prvi kontakt pre samog paljenja  :cekicem:. Mislim da bi trajao i još neku godinu da ga nisam ispraznio kada sam zaboravio da ugasim svetla preko dana  :ranting:
Dejan