ELF ili Castrol

prethodna tema - sledeća tema

hobbista

Pa sad... jeste prava stvar, ali ima par začkoljica  :D

Ako ste pažljivo čitali, autoru teksta je ova oblast prilčno poznata (praktično mu je to struka).
Samim tim možete odbaciti jedan deo primećenih razlika u kvalitetu ulja kao profesionalnu deformaciju, što je i normalno.
Tačnije, primećuje neke razlike koje prosečni korisnik ne uzima u obzir nikada (kao što neki primećuju razliku između slušanja muzike u MP3 formatu na recimo 192 Kbps i muzike CD kvaliteta).

Na kraju dolazimo do odgovora na pitanje teme - ELF ili Castrol? Ako zadovoljavaju iste norme - svejedno je :)

PS. Nemojte misliti da pljujem po onom blogu! Naprotiv, smatram da je sjajan, i da je jako korisno da neko ko je u toj problematici približi (protumači) običnim smrtnicima u čemu je caka "razumljivim" jezikom. Samo sam skrenuo pažnju da se oseti doza profesionalne deformacije. I da se jasno vidi koji proizvođač je njegov favorit :D


Ne zaboravite, marketing je čudo (pogledati sliku)!
Postao sam Kalif umesto Kalifa  :D

saša61beograd

Svejedno je,to bi bio zaključak.Pomenuti blog sam ranije čitao dok me oči i glava ne zabole i jedino što sam zaključio je -svejedno je.U to svejedno bi spadalo mnogo toga,od FAM Kruševac i Nisoteca,pa do nekog Motula od 1500 din za litar i sličnih.
Svašta još može da se pročita,tu i tamo.Uporedni testovi automobila, guma,sijalica,šampona za pranje kola,dečijih sedišta,radio aparata...Ali nigde nisam našao uporedni test motornih ulja!Zašto,kad je to tako jednostavno -u deset istih,novih automobila sipa se deset raznih ulja,pa kad svi pređu 300.000km otvore se motori i izmeri habanje i ostalo.Prosto i jasno i mnogo skupo!
Ali toga nema i nikad neće biti.Zašto,mnogo je razloga,jedan od njih je da je svejedno!
Evo,vidimo da je Elf promenio malo nazive i dizajn ambalaže.Sada to pakovanje ulja deluje mnogo modernije,kvalitetnije i ubedljivije i privući će nove kupce.A unutra,sve isto.Znači da je zaista svejedno.

hobbista

Citat: saša61beograd poslato 28.11.2013. - 17:27
...Zašto,kad je to tako jednostavno -u deset istih,novih automobila sipa se deset raznih ulja,pa kad svi pređu 300.000km otvore se motori i izmeri habanje i ostalo.
Kad bolje razmislis, i nije tako jednostavno. Trebalo bi da se voze pod istim uslovima, sto je skoro pa nemoguce. Pocevsi od stila voznje, preko vremenskih uslova i guzve u voznji.
Tako da su ona poredjenja, ako se ne varam radi se o Hondi, da manje km prelazi sa uljem nizeg viskoziteta (a novije generacije), vrlo diskutabilna  :ne:
Postao sam Kalif umesto Kalifa  :D

DarioGTI

#48
To bi se moglo testirati jedino da se uzmu npr 4 identična motora, stave ih na "stol", i kompjuterski dižu/spuštaju/održavaju obrtaje. I kad na taj način odvrte npr 300.000km, onda ih rastaviti pa vidjeti kolika su međusobna odstupanja.


Dakle, nešto poput ovoga: http://www.youtube.com/watch?v=fygoGMWgKxU

Šteta je što nisu naveli koliko su materijali potrošeni nakon milijun kilometara. Ulje je mijenjano 48 puta u milijun kilometara, dakle prosječno svakih 20.833km.

edit:
http://www.youtube.com/watch?v=6rzICh7ixoA - razlika u glasnoći motora sa mineralnim i sintetičkim uljem - Renault Logan. Kao i uvijek, sve ovakve snimke treba uzeti sa "distancom"...
Nekada:
'03 SupeRNova E7J LPG Europa - 219.200km (prodan)
'07 MCV K4M LPG Laureate A/C- 55 000km (prodan)
'02 SupeRNova E7J LPG Europa - 114.150km (prodan)
A tu je još:
'05 Logan K7M Laureate A/C - 200.000km and counting (HR)
'21 Sandero 1.0 ECO-G H4Dt LPG Comfort - 10.000km (HR)

Keka

4 dB je u akustickom smislu nebo i zemlja, a meni ovo zvuci isto. Moj 1.6 radi mnogo lepse sa Elf 5W40 nego ovaj njihov traktor.

Ko bi uopste sipao 15W40 u Logan i zasto, osim ako nije marketing za doticnog proizvodjaca ulja.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


mikipopovic

Poštovana gospodo veliko hvala na pomoći! 
:respect:

Kupio sam Elf 5w40 full sintetiku direktno od Profaco-a i kraj. Jeftinije od svih, samo jedva ih nađoh, nigde ni jedne reklame u tržnom centry!   :fiju:

Mislim da sam napravio dobar izbor, jer je kupljeno od dobavljača, što će reći sigurno original, a i momak me je uputio baš na vrstu koju preporučuju za Renault.

Veliki pozdrav i hvala svim Dačanima!
:thanky:

vujanovgoran

Dizla je dizla
i opet dizla!!!

bmiillan

napravio si odličan izbor
nemoj na silu uzmi veci cekic

Boqy

ELF Excellium i Evolution SXR nisu 100% sintetička ulja, već synthetic technology.

Loganovac

I dalje su odličan izbor.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.


Zoran

To je super ulje samo ga nije preporučljivo koristiti ljeti, jer je druga oznaka 30.Za hladni start je jako dobro jer počima od 0W.
Sam svoj gazda - vazda.