ventili

prethodna tema - sledeća tema

kiconix

Steluj na 60kkm.
Znaci sad je pravi trenutak. :to:

Rimad

Ne bih ja ništa dirao, ako ne pravi probleme.

Raja

Ne treba čekati da auto počne da pravi probleme i tek tada reagovati. Zato i jesu predviđeni bilo vremenski bilo kilometarski periodi održavanja, zamene, podešavanja.

Veterinar

Pretpostavljam da ne, ali za svaki slučaj... Kod 0.9 TCE motora nema zezanja sa štelovanjima?

Ljota

Petnaest dana pre odlaska na GO posetio sam ovlasceni servis AC "Krunic" u Nisu. Trazio sam kontrolni pregled Logana i ako nisam imao nikakvih problema sa autom. Kilometraza na satu nesto iznad 75000 km. Zbog oprecnih misljena na forumu o stelovanju ventila trazio sam proveru zazora! Zazori nisu "mrdnuli" i pokazalo se da su u servisu bili u pravu kada su pre uzimanja u rad rekli  da je to suvisno i da nema potrebe, da ovaj benzinski motor "drzi ventile" bez potrebe za stelovanjem i preko 200 000 km! To ne vazi za plinase! Oni moraju na 25-30 000 km na obavezno stelovanje ventila!
Kontrolni pregled nije ukazao na ikakvu neispravnost vozila. Pozeleli su mi srecan put i nisu hteli nista da naplate jer sam redovan na svim servisima od kupovine auta!  :write:

Loganovac

Koliko dugo je trajao taj pregled? Pitam jer me zanima da li su zaista kontrolisali zazore, to je malo veći posao od one standardne ček liste koju mogu ta ti gratis urade. Dalje, posle skidanja poklopca menja se zaptivka kiju ti nisu naplatili - malo mi je čudno, znaš za ono 'džaba ruke s moj materijal". Da li je motor imao vremena da se ohladi ili su (ako su uopšte) kontrolisali zazor na zagrejanom motoru?
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Ljota

Motor hladan,auto uzeli u rad posle 7h stajanja. Metalna zaptivka, fabricka ugradnja, premazana silikonom.

dedola

Da li neko može da mi preporuči pouzdanog majstora iz Zrenjanina koji bi odradio štelovanje ventila.

lovac

Pročitao sam ceo ovaj topic, ali malo toga sam našao o štelovanju ventila na 1.5 dci motorima. Ima li 1.5 dci 50 kW motor na stepwayu hidraulične podizače ventila?

Obzirom da imam problem - čujem čudno štektanje iz motora, pri relaksiranoj vožnji (pedala gasa jedva pritisnuta, oko 1800 - 2000 obrtaja), bez opterećenja motora, prva pomisao je (između ostalog) da su u pitanju ventili. Prešao sam 72000 km sa autom.
Dobro vuče, malo troši - ali štektanje mi liči na ventile (možda dizne - jedna ne radi dobro?).

Dakle, konkretno pitanje: da li se i kada (posle koliko pređenih km) šteluju ventili na 1.5 dci 50 kW motorima? Shvatio sam, iz objašnjenja na početku topica da postupak nije jednostavan - ali se ponekad mora uraditi.

Već sam slično pitanje postavio u topicu sitni kvarovi - ali niko do sada odgovorio nije, pa sam se zato prebacio u ovaj topic.

hobbista

Ja sam bar 2. puta odgovorio na to ptanje  :ne:
Nisu hidro podizači. Ventili se šteluju obično samo prilikom sklapanja motora ili nekih radova na glavi (mašinska obrada, menjanje ventila).
Pre će biti da čuješ neku diznu.
Postao sam Kalif umesto Kalifa  :D

lovac

Hvala, u svakom slučaju.

Forum je tako velik da nisam nigde mogao pronaći bilo kakav odgovor vezano za ovu tematiku, iako sam tražio nekoliko puta.
Nadam se da više neću pitati isto!  :bonk:

hobbista

Evo ovde sam već odgovorio tebi  :)

:ziveli:



EDIT: A negde sam stavio i slike iz radioničkog uputstva za dci
Postao sam Kalif umesto Kalifa  :D

astmario

Kako vozim na plin gde je stelovanje preporuceno na 30kkm prosli vikend kod Hobiste odradjeno isto, ne znam tacne vrednosti, ali defitinitivno je bilo vreme za stelovanje jer rece da su bili jedni bili pretegnuti a drugi labavi.
Doduse vise me je zabrinuo sa pricom da auto losije radi na plin sto nisam licno primetio ni pre ni posle steljvanja ventila :conf:

hobbista

Mmmmmm, ako se ne varam izduvni su bili pretegnuti.
To je bilo pri prvom paljenju i prebacivanju na TNG. Ako je sada sve OK onda se korigovao sam prema novom stanju  :dobro:
Postao sam Kalif umesto Kalifa  :D

LeNgenda

Zanimljivo, meni je rekao da sam dzabe dolazio...






:njanja:
Интелект не може да се глуми. То је ипак наш терен.