Filter vazduha

prethodna tema - sledeća tema

zac

Prilikom redovnog servisa na Sanderu 1.4 (2009) koji je u vlasnistvu nasega kolege sa foruma @Dragan.vi zamenjen je i filter vazduha...
Otvorio sam ovu temu zato da bi skrenuo paznju svim forumasima o tome kako vamserviseri montiraju isti...
Elem na Draganovom autu je serviser iz Reno-Sava zguzvao i ostetio gumeni deo filtera, prilikom montaze, tako da je izmedju poklopca i filtera bio otvor duzine 5 a sirine 1 cm.... tako da je "jadni" motor "gutao prasinu" pored filtere za vazduh :cekicem: ...a vazno da su coveku naplatili uslugu  :ranting:
Da je vazduh prolazio mimo filtera potvrdjuje prasina na ulazu u usisno grlo..na mestu gde je ne bi trebalo biti...znaci IZA filtera...  :ljut:

Zamenjen filter vazduha, kupljen Filtron 131/1 u TTD-u po ceni od 600 din.

Evo slike starog ostecenog pri montazi i novog filtera...



ivan-bgd

Ovo  mora da je neki učenik menjao...ili neki težak lelemud kad je ovako zgnječio filter... :fiju:

zac

Pa to..ucenik i da ga niko ne kontrolise...a ovlasceni servis u pitanju..  :fiju:  pa zamisli sta bi tek uradilo na ozbiljnijem zahvatu...kad ni filter ne zna da stavi..  :banghead:  Pa ti oteraj kola kod takvih da ti podesavaju zazor ventila...kao Dzekilu Ziva..  :cekicem:

Zoran

Kod postavljanja filtera treba dobro voditi računa o gornjem poklopcu jer on ima oštru ivicu koja naliježe na filter sa gurnje unutrašnje strane.  Ona jednostavno filter zasiječe i neće da sjedne kako treba. Ovo je jedan od većih propusta konstruktora.
Sam svoj gazda - vazda.

zac

Jeste, ali kada poklopac ne legne kako treba, oseti se otpor prilikom zetvaranja....a kada legne, poklopac sedne kao guza na nosu....tako da nema opravdanja za servisera koji za to prima platu.

saša61beograd

Otpor pri zatvaranju ćeš osetiti ti ili ja ili neko drugi kome je stalo.Dečko u servisu smatra da je za promenu filtera potrebno 5 sekundi i baš ga briga.Ko je to radio sam i zna kakav je poklopac filtera, zna da je potrebno mnogo pažnje i strpljenja da sve legne kako treba.Kladim se da pola onih koji filter menjaju u servisima vozi sa ovakvim nagnječenim filterima koji propuštaju prašinu u motor.I meni su tako stavili filter kad je Logan bio u garanciji ali sam to video isti dan (volim da kontrolišem šta su majstori uradili !).

vujanovgoran

Citat: saša61beograd poslato 16.11.2013. - 19:45
(volim da kontrolišem šta su majstori uradili !).
:jea: ali i onaj ko ne voli, mogao bi da prekontrolise osnovne stvari posle servisa, pa servisere  :cekicem: :cekicem: :cekicem:
Dizla je dizla
i opet dizla!!!

Loganovac

Ajde da od slučaja ne pravimo pravilo. To što se ponekom ponekad desilo (a treba razmotriti i mogućnost da je možda i neko drugi van servisa čačkao po motoru), ne znači da svi majstori u svim ovlašćenim servisima tako murdare. Pričam iz sopstvenog iskustva, auto sedmu godinu održavam isključivo u ovlašćenim servisima, ovako nešto ne videh. A volim da zagledam i kontrolišem.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

zac

#8
 :offtopic:  Ok..mozda nije pravilo za filter, ali da od 2009 niko od servisera nije nasao za shodno da malim prstom mune prilikom skidanja tocka po zardjdjaloj glavcini bar 0.10 g. tov masti....a ne da covek ne moze u slucaju gumnog defekta da zameni tocak...elem tockovi su bili stegnuti toliko da sam zavrtnjeve odvrtao pomocu cevke od metar....skripe na suvo samo tako, a opiljci metala samo seju...i posle skidanja sva 4.zavrtnja tocak je stajao cvrsto da imam utisak da sam mogao da predjem bar 200 m. bez posledica od otpadanja tocka....tukao sam po felni nogom-petom nenormalno dok felna nije spala...  :fiju:
Ja licno bi j*bao mater serviseru kod kojeg teram auto u garantnom roku zbog ovakvih stvari.  :ranting:

Loganovac

 :offtopic: Tukao si jer ne znaš za foru sa Coca Colom - natopiš par puta, sačekaš desetak minuta i dovoljan je jedan odmereni "tup".
I zašto moramo u svakoj temi da širimo priču? Ovde se radi o filtru, koliko vidim mali servis si raširio u brdo tema, svako šrafče u drugoj, 'ajde da se držimo toga.
Dakle, nikad nisam video ovakvo oštećenje filtra vazduha posle ugradnje u ovlašćenom servisu.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

zac

Ne pijem Koka-Kolu niti je imam...niti mi pada na pamet da je kupujem zbog skidanja felni..

Nisam teme rasirio... sve uradjeno sam smestio u odgovarajucu..  :ziveli:

Veterinar

Moram da primetim, ne izlazeći iz okvira naslova teme, da je i meni filter (pre godinu dana, kod "Žive") montiran nepravilno, na gornjoj ivici su bila velika oštećenja i guma je bila raskomadana, a na mestu gde je filter bio nepravilno montiran prašina je prelazila preko njega, što se videlo po zaprljanosti ruba i po (verovali ili ne) leptirima koji su se tu masovno polepili (a mnogi nastavili dalje).

Loganovac

Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

saša61beograd

Mislim da sam već negde pisao,ali da ponovim:do sad sam koristio Mann i Purflux filtere za vazduh.Direktnim poređenjem oba primetio sam da Mann ima uočljivo veći obim.Purflux sam natezao pola sata,Mann je legao odmah kako treba.Zvuči neverovatno,oba bi trebalo da su u milimetar isti,ali nisu!Od tada samo Mann,mada nije jeftin i teško se nalazi,ali bar se lakše montira.
Ko se hvali da je filter montirao brzo i bez problema,ili ima sreće,ili ga je loše montirao.Videće se kod sledeće zamene.

zac

Ovaj sto sam ja stvaljao lezi dobro...nije manji i ne treba natezanje..a stavi se za 5 sec..bez ostecenja..posto se oseti da poklopac leze bez otpora....duze je potrebno zavrnuti 4. zavrtnja nego staviti pravilno filter i skljocnuti onim zicanim "zabicama"