Zamena antifriza

prethodna tema - sledeća tema

sm.dostanic

Skoro tri godine imam Daciu Logan i niko ni na kakvom servisu ne spominje zamenu antifriza. Ako antifriz ne mora da se menja ja bih bio jako   :lux:. Ali, to verovatno nije tako. Kakva su vaša iskustva? Kada ta zamena mora da se obavi?

dsit

Pise u servisnoj knjizi 4 god ili 90.000km, sta pre istekne. Ja bi trebao ove godine da zamenim, u servisu je oko 4000 din.

Keka

I preporucljivo je uraditi u servisu zbog specificnog nacina luftiranja sistema.

Inace je diskutabilno koji se antifriz koristi. Iz fabrike vozilo stize sa zelenim antifrizom, u servisnoj knjizici je preporucen Glaceol typ R, koji je nemoguce naci kod nas, a prica se da je paralela ovom antifrizu Elf (Total) Glacielf tj. G12 koji je crvene boje i menja se na 5 godina, dok se obicni menjaju na 3 godine.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


krle

GLACEOL RX tip D (  ELF/TOTAL Glacelf Auto Supra Organic) . Samo da ispravim Keku nije R nego D :woo-hoo:. Bitno je ovo što je Keka rekao,a to je da mora G12 zbog aluminijumskog hladnjaka i glave motora. Većina proizvađača ima  antifriz koji zadovoljava ovaj kriterijum i rok trajanja od četiri godine. Treba vodite računa pri  kupovini antifriza o njegovom roku upotrebe, jer on gubi karakteristike (antikorozivne, tačka mržnjenja,itd) bez obzira da li se nalazi u originalnom pakovanju ili u sistemu za hlađenje. Znači ako na pakovanju piše rok upotrebe do aprila 2012.g. tada morate da izvršite zamenu. Nije preporučljivo mešati antifriz različitih proizvođača i poželjno je imati podatak koji je antifriz u sistemu zbog eventualnog dolivanja. Ja sam ranije  imao naviku da  odlepim etiketu sa pakovanja i nalepim je na vidljivo mesto  u  blizini hladnjaka. Ja ću pred zimu izvršiti zamenu, jer će tada  automobilu biti četiri godine.

dsit

Ja sam kod sekulica uzeo 1l za dolivanje i bio je plave boje,Totalov...a u sistemu neki fluorescentno zuto-zeleni...il kakav vec.

Munze

Gde može da se kupi odgovarajući antifriz (GLACEOL RX tip D) za DACIU?

vesko78

Kad smo kod dolivanja antifriza, meni su u Hit autu, u januaru, prilikom redovnog servisa dolili u sistem neki Wurth(nadam se da sam dobro napisao) antifriz, jer mi je malo curelo na crevima posle ugradnje gasa. On je G12 i crvene je (odnosno vuce na roze) boje.

Inace, kada sam u njihovoj prodavnici rez. delova, pre redovnog servisa, pitao koji je antifriz odgovarajuci za Logana 2006. godiste, upravo zbog dolivanja, rekose da oni imaju Valvoline G12, i da to moze da se sipa slobodno.

E sad budi pametan sta raditi....

Ja uglavnom nisam imao problema zbog dolivanja razlicitih antifriza.

dsit

Ajde ako se zeznu malo kod dolivanje, al ako im oteras auto na zamenu pa uprskaju stvar..... :conf:

kiconix

Kod mene je originalno narandzasti, dolivao sam elfov, ista boja g12. Taj su mi dolili i kod Zive u Pancevu.

dsit

Meni su ovaj prodali:

Veterinar

Kod mene je bio zeleni originalno, a za dolivanje su mi u I.M. prodali Valvoline, koji je crvene boje. O nekim brojevima ne bih mogao govoriti. Do sada sam dosuo oko 1.5 dl tog antifriza, promenio je boju celokupne tecnosti i nemam pojma kako funkcionise u motoru. Tacka mrznjenja je O.K., ali sve ostalo mi je nepoznato. U prolece su sve promeniti.

SlobaSrbija

Ja mislim da se ne smeju mešati antifrizi različitih boja jer može doći do neke hemijske reakcije.

Loganovac

Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

dsit

Pre par nedelja sam nesto svratio do master groupa u rumenackoj u ns i usput ih pitam za zamenu antifriza jer mi uskoro istice 4 god i lik mi rece da nema potrebe jos da ga menjam. kaze da ga kontrolisem i dok je tacka mrznjenja iznad -30, nema realne potrebe za menjazom  :ces:

krle

  Ima potrebe, jer antifriz gubi karakteristike posle četiri godine i to one antikorozivne. Da ne pominjem što može oštetiti gumena creva, dihtuge...

Ponekad treba sa rezervom saslušati majstore.