Parking senzori

prethodna tema - sledeća tema

nik


manijac

staracstol je potpuno u pravu
I ja sam ih stavio d-c-b-a i onda je ok kad se okrenes a i u retrovizoru je isto, jedino su brojevi "obrnuti".

deki73

Ugradio sam elektromagnetne senzore na Stepway-u. Hvala svima koji su mi svojim komentarima i slikama to omogucili, a najvise Gagi1/2 koji je detaljno objasnio skidanje branika. Evo mojih zapazanja:
- Nisam neki majstor, ali ni duduk, a ipak mi je trebalo skoro 5 sati da sve zavrsim: skinem branik, nalepim elektromagnetni, sve spojim i vratim na mesto. Uf, pravo mucenje. Ne pada mi na napet da to ponovo radim, ali cu morati kad-tad.
- U pocetku je fino radio, ali sada imam problem da elektromagnetni senzor stalno pisti. U pocetku sam mislio da ako kada ides u rikverc ides vecom brzinom, on pisti jer ne moze pravilno da radi. Medjutim, to nije tako. Nemam pojma zbog cega se to desava, ali mi padaju na pamet tri razloga: 1. kada sam lepio traku od elektromagnetnog senzora na branik, palo mi je malo prasine i sitnih kamencica. To sam uvideo tek kada sam ga celog zalepio. Probao sam da ga skinem, ali nesto nije islo, pa sam odustao. 2. Uopste nisam kratio elektromagnetnu traku koja se lepi na braniku (stavio sam je celu) pa mozda ide mnogo u stranu, pa da to smeta. 3. Pre nego sam vratio desno stop-svetlo uvideo sam da se deo elektromagnetne trake kod kontakta odlepio i visio. Tada sam taj deo ponovo zalepio, ali sam pogresio sto nisam ga dodatno osigurao sa nekom drugom obicnom trakom. Ne znam sta je u pitanju, ali sam vrlo razocaran, jer sam se bas pomucio da sve lepo odradim.
- Pre nekih mesec-dva dana bio sam cuknuo u stub, prilikom parkiranja u nazad. Braniku nije bilo nista, ali sam ostetio 5 vrata. Nesto sam malo samoinicijativno sredio i cekam da vidim da li ce posle zime da se pojavi rdja i da sredjujem, ili ce tako da ostane. Medjutim, prilikom skidanja branika uvideo sam da sam ostetio lim ispod njega i sada sam to mesto ocistio i zastitio, inace bi vremenom propalo. Sreca u nesreci u svemu ovome.
Evo i slika kako je sve to izgledalo

miki-bgd

Svaka cast za rad!  :aplause:

Eh, rezervni tocak, neki ga jos imaju  :D :bonk: Ne secam se tacno kako treba tocak da stoji, ali mi nesto lici da nije bas u lezistu?

mladja73

Kupio u Kit komercu Valeo parking senzore (slicne kao Djordje Basic samo sto  jos ima displej). Izasli su 8300 din a ugradnja najverovatnije u petak popodne .
Trčeći il' polako, svi na kraju stižemo na isto mesto.

mladja73

Kao sto sam i napisao u prethodnom postu: ugradjeni su kupljeni Valeo senzori. Posao trajao nekih 90 min. Za razmak izmedju senzora iskoristio sam Loganovcevo iskustvo :
Citat: Loganovac poslato 29.11.2010. - 10:38
Širina zaravnjenog dela branika 150cm. Postavio senzore na 18, 56, 94 i 132cm.

Prva probanja su protekla OK. Slikao nisam.
Trčeći il' polako, svi na kraju stižemo na isto mesto.

zac

Cime si busio branik...jel sa visestepenastom burgijom ili ne?

Keka

Cini mi se da uz sve senzore dodje namenska burgija....
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


mladja73

Da, u kompletu sam dobio i burgiju 18.5 mm.
Trčeći il' polako, svi na kraju stižemo na isto mesto.

blagojevic

Pre par dana sam pazario Valeo Pakr&beep no.2 set parking senzora. Sav radostan jer sam ih konacno kupio, otvorim kutiju, razgledam sve lepo, detaljno proucim uputstvo... Meeeeedjutim, senzori su napravljeni tako da se uz njih dobijaju 3 seta prstenova za korekciju ugla (6, 10 i 13 stepeni). Zamisljeni su tako da se ugradjuju na deo branika koji u odnosu na tlo zaklapa ugao manji od 90 stepeni. Ja sam planirao da ih ugradim na crnom, nefarbanom delu branika koji u odnosu na tlo (gledajuci auto bocno, za zadnje strane) sa tlom zaklapa ugao veci od 90 stepeni... Sto bi u prevodu znacilo da koji god set korekcionih prstenova stavim na senzore, oni ce malo ili malo vise "gledati" u nebo, mesto da "gledaju" paralelno sa tlom. U na samim senzorima za zadnje strane je nacrtana strelica koja obelezava kako ih treba postaviti. Senzor treba da stoji bas kao na slici ispod.
Jedino resenje bi moglo da bude da senzore prilikom ugradnje okrenem za 180 stepeni i dobijem njihov odgovarajuci pravac "gledanja" (paralelno sa podlogom. E posto sam sve udavio ovim razglabanjem, treba mi samo pomoc oko dileme: mogu li senzori da se postave "naopacke" i ima li to bilo kakve veze sa njihovim ispravnim funkcionisanjem?


Keka

Mogu, ali je verovatno da im spektar pokrivanja nije isti gore-dole i levo-desno.

Mozda bi najbolje resenje bilo da ih postavis bez korekcionih prstenova, pa da isprobas kako funkcionisu.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


nik

Upravo tako.
Ne mogu sada da pronađem, ali negde sam davno, pre 5-6 godina, na netu pročitao da senzori brendiranih proizvođača imaju širi spektar u gornjoj polusferi, odnosno, osa signala se ne poklapa sa osom senzora već je podignuta na gore zbog umanjenja smetnji od tla i pokrivanja veće visine iza vozila (zbog detekcije viših prepreka), zbog čega je bitna orijentacija senzora.

Kao što ti Keka reče, obavi testiranje.
Svojevremeno, kada mi je drugar imao problema sa smetnjama na nekim PRC senzorima, smo opitovali tako što smo po dva senzora postavili na visinu od oko 90 cm (postavljeni na dasku, a daska na ivicu stola) i onda im približaval pločicu 10x10 cm okačenu najtanjim najlonom na duži prut i beležili  rastojanja i visine na kojima je objekat detektovan i kada izlazi iz snopa detekcije. Ako se dobro sećam, izmerili smo da je širina snopa oko 40o. Na ovaj način možeš da proveriš da li se osa senzora poklapa sa osom snopa.

Inače. kod drugara je bio problem sa jednim senzorom koji je "tukao" nekih 20o dole-levo (jbg, PRC)

Koga interesuje kako rade ultrazvučni senzori

blagojevic

To sam i pretpostavljao, medjutim rekoh bolje da pitam, mozada neko malo dublje poznaje problematiku. Glavni problem je sto su sve tri garniture korekcionih prstenova pod uglo (6, 10 i 13 stepeni), a u setu ne postoji prsten koji je ravan (nije pod uglom) :banghead: :banghead: :banghead:
Sve bi bilo super kada bih mogao da ih namontiram na donjem (ofarbanom) delu branika koji sa tlom zaklapa ugao manji od 90 stepeni - taman bi zavrsio posao prsten od 6 stepeni.
Na Valeovom sajtu stoji da ovo "ulegnuce" na donjem delu prstena sluzi da se ne senzoru ne bi zadrzavale kapi vode.
Takodje, ovo su tri bitne stavke koje malo 'ebavaju situaciju:

SLIKA 1: Razdaljina izmedju susednih senzora ne sme da predje 45cm
SLIKA 2: Ugao instalacije senzora ne sme da predje +/-5 stepeni od vertikale
SLIKA 3: Preporucena visina ugradnje senzora je od 45cm do 60cm od tla
'Bem li ga sta da radim.... :ces:

Loganovac

Ne bih ovo shvatio kao "ne sme", pre kao "ne preporučuje se".
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

drzarkod

Koliko si platio senzore...