Zamena antifriza

prethodna tema - sledeća tema

kiconix

E jbg.
Pa nije moskvic i renault ili vw isto. I ja sam Lajku terao svako leto na vodu.
Probao sam i Audija na vodu ali je stalno falila u posudi dok nisam sipao g12. Za 100kkm nisam dolio nista.
A sad ako hoces da teras inat teraj, ja tu ne mogu nista.   :ne:

saša61beograd

Citat: hibernacija poslato 24.01.2015. - 19:57
I ja smatram da je bolje sipati kvalitetnije pogotovo sto se menja na 4/5 god
Upravo tako.A najkvalitetnije je ono što sipaju u fabrici,a to je Glaceol rx.A na njemu nema oznake G12!Koliko se sećam,nema je ni na pakovanju Totalovog antifriza koji se često sipa (Profaco).
Problem je što antifrizi nemaju jasno označenu klasifikaciju kao što imaju motorna ulja.I nije uvek ono najskuplje i najnovije istovremeno najbolje - znam da su ljudi u Zastave sipali skupa,sintetička ulja,pa posle morali da menjaju semringe i gumice.
Od kako vozim Logana koristim samo Glaceol i ne zanima me koji mu je G i da li antifrizi smeju da se mešaju.


zac

 "Sadrži 100% organske aditive."   :wink:

Loganovac

Šta je tu problem?
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

zac

Citat: žac poslato 24.01.2015. - 17:04
Svi do sada antifrizi su slicnih karakteristika, sem mozda ekoloski,  bili su nerazgadiviji i mozda otrovniji..

:wink:

Loganovac

Sličnih karakteristika jesu, utoliko što se smrzavaju do određenog minusa. Ono što ih bitno razlikuje su antikorozivna svojstva prema različitim materijalima (to navode svi proizvođači, najčešće se radi o aluminijumskoj vodenoj pumpi) kao i osobina da manje ili više ostavljaju depozite u rashladnom sistemu. U izvesnoj meri postoji i pitanje efikasnosti odvođenja toplote.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

saša61beograd

Antifriz je vrlo otrovan,a inače ima slatkast ukus.Da bi sprečili da ga neko (ili nešto) greškom popije od skoro se antifrizu dodaje sredstvo koje mu daje gorak ukus.Možda je ovo korisno,ali me pomalo podseća na one tupave EU norme i upozorenja namenjena idiotima (kao kad na plastičnoj kesi stoji upozorenje Do not eat!).
Možda je off ili neozbiljno,ali još jedan komentar:u moje vreme antifrizi su bili u elegantnim i ozbiljnim bojama,plavi i zeleni.Onda sam otkrio Renoov Glaceol u fluo-zeleno-žutoj boji.Pondnošljivo.Ali ona ludačka pink-roze boja u kojoj FAM-kruševac pravi svoj G12 je po meni nedopustiva sramota za jedan ozbiljan porodični auto kao što je Logan!Kao da im je Barbika glavni tehnolog tamo u Kruševcu.

zac


Andrix

eeee, nekad je i benz bio zelen i mnogo ukusniji, a kako znas da je bio slatkast ??
Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari

Rimad

Citat: saša61beograd poslato 25.01.2015. - 10:46
Upravo tako.A najkvalitetnije je ono što sipaju u fabrici,a to je Glaceol rx.A na njemu nema oznake G12!Koliko se sećam,nema je ni na pakovanju Totalovog antifriza koji se često sipa (Profaco).

Totalov antifriz je G12+ - piše na pakovanju. http://s61.radikal.ru/i174/1107/dd/bac452155351.jpg

Što se tiče kvalitete - različiti brandovi sipaju različite antifrize. Ista stvar sa kao i sa uljima i ostalim dijelovima u automobilu.


U nedoumici sam - da li da uzmem Total Glacelf Auto Supra (7€/l) ili Glaceol RX Type D(7.5€/l). Oba su koncetrati. Nekako više naginjem na G12(+), pošto ga je lakše naći u prodaji, nego Type D, a vjerujem da je i kvalitetniji.


speedo

Rimad, za te pare sam viđao i Ravenolov antifriz, samo 1,5 l dođe, a također ispunjava tip-D specifikaciju.

saša61beograd

Kad sam ja bio u ovoj dilemi,odlučio sam se za Glaceol.Prilikom zamene antifriza u sistemu uvek ostane neka količina starog (po mom iskustvu skoro 1 l,odnosno skoro 20%).Da bih izbegao mešanje,kupio sam Glaceol.Verovatno antifrizi mogu da se mešaju,ja to nisam hteo.Sada u sistemu imam čist Renoov Glaceol,odnosno mešavinu svežeg i starog u odnosu 4 preme 1.
Kupio sam i litar koncentrata za dolivanje;ako je sve ispravno i ništa ne curi,ovaj litar je dovoljan za dolivanje sledećih 35 godina!Šalim se,utrošiću ga na leto kad budem radio veliki servis.
Total je kvalitetniji od Glaceola onoliko koliko je Pežo kvalitetniji od Renoa,a to je već filozofsko pitanje.

Rimad

@speedo
Hvala na informaciji.

@saša
Ma upravu si ti, što se tiče kvalitete. Ako se ne varam Arteco proizvodi Glaceol RX Type D - da li je bolji ili gori ne znam, ali mi se ne sviđa tajnovitost oko Glaceola. Jutros sam gledao pakovanje - nema ni datum proizvodnje, ni kako se miješa, ni na koliko se mijenja - ništa, sastav vrlo slabo. Samo piše da maksimalno u omjeru 2.5:1 se miješa sa vodom.

A imao sam i saobraćajnu nekada ranije, pa mi je majstor sipao novi antifriz - mislim da ni sam ne zna šta je nasuo.


Loganovac

#239
Dolio sam malo, u razmeri 1:1, pa reko' ajd' da slikam Totalov Glacelf:



Dakle, zadovoljava standard G12+
Međutim, u tabeli nije dato kolika je temperatura smrzavanja za minimalnu koncentraciju od 28,5% koja bi odgovarala odnosu 2,5:1 koji je definisan kao limit.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.