dnevna svetla - LED DRL

prethodna tema - sledeća tema

maestral5747


zac

Kolika je ta temperatura koja skracuje zivotni vek LED diodi?

nik

Loganovac je sve leoo objasnio na
http://www.daciaforum.in.rs/index.php?topic=3835.msg86471#msg86471

Problem nastaje ako nije dobro rešeno odvodjenje toplote I pri regularnim radnim uslovima (I ako je nom. struja u dozvoljenim granicama). Obzirom na snagu I veličinu krajnje sam skeptičan po pitanju dobrog odvodjenja toplote, da je na metalnoj podlozi, pa i da prodje, ali na plastičnom braniku. :ne:

@maestral5747
Proveri kada stojiš u mestu posle par minuta tako što ćeš proveriti temp.  šrafa iza branika, ali pazi da se ne opečeš.
Jeste da nije neka cena, ali zašto da ti kratko traju kada ne mora. Disipaciju možeš da poboljšaš sa par alu limčića I još jednim šrafom.

maestral5747

Hvala na savjetu, probat ću vidjeti otpozadi dali je vruće. Inače sve je plastično osim matice koja je metalna.

nik

Citat: maestral5747 poslato 16.11.2014. - 19:29
Inače sve je plastično osim matice koja je metalna.

E, jbg. Pravi PRC, mada, možda unutra ima metalno jezgro, ali opet  :banghead: .

Loganovac

Kažem ja da je za ovakvu konstrukciju 9W previše.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

lovac

Sve što je na ovom topicu do sada napisano - lepo i interesantno, ali kako sa svim tim dodatnim budževinama obaviti tehnički pregled?

Osim toga, kod nas u CG policija isključivo lovi na neupaljena svetla i radar!
Sve ostalo kod naše saobraćajne policije je nevažno za bezbednost saobraćaja.

maestral5747

#67
ova moja budževin http://www.ebay.co.uk/itm/331226650700?_trksid=p2060778.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT se i ne vidi ako nije upaljena, tako da za tehnički nema frke ;)

Ako pri 14V imam 1A jakost struje, onda to baš i nije 9W po jednom svjetlu od ovih mojih 8, zar ne?

Loganovac

 :doh:

Sad je malo jasnije - ceo set ima 9W!  :Smiley:
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

lovac

Citat: acalisse poslato 05.11.2014. - 09:35

A ako bi ostale upaljene samo pozicije, one ne mogu da zaslepe pošto je intenzitet svetla samo 150lm, za razliku od glavnog svetla koje ima između 1500 - 1800lm zavisno od sijalica.

Da li je tih 150 lm dovoljno da te LED sijalice ''izigravaju''dnevno svetlo?
Ako je dobro vidljivo danju - to bi bila dobra zamena za konstantno upaljena kratka svetla ili za dodatno ugrađivanje dnevnih svetla.

Keka

ZOBS:

CitatClan 55.
Dnevno svetlo na motornim vozilima, kad je ugradjeno, mora imati svetlecu povrsinu od najmanje 40cm2 i emitovati najmanje 400cd svetlosti za nova vozila, odnosno 200cd za vozila u upotrebi, u pravcu referentne ose. Svetlost dnevnog svetla mora biti bele boje. Dnevno svetlo moze biti ugradjeno u druge farove. Dnevno svetlo na vozilu ugradjuje se prema pravilima koja vaze za glavne farove vozila.

Wikipedia:

CitatA common candle emits light with roughly 1 cd luminous intensity. A 25 W compact fluorescent light bulb puts out around 1700 lumens; if that light is radiated equally in all directions, it will have an intensity of around 135 cd. Focused into a 20° beam, it will have an intensity of around 18 000 cd.

The luminous intensity of light-emitting diodes is measured in millicandelas (mcd), or thousandths of a candela. Indicator LEDs are typically in the 50 mcd range; "ultra-bright" LEDs can reach 15 000 mcd (15 cd), or higher.

Jasno je da ovakvi prirucni sistemi ne zadovoljavaju osnovne odredbe iz ZOBS.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


maestral5747

Citat: lovac poslato 18.11.2014. - 13:36
Da li je tih 150 lm dovoljno da te LED sijalice ''izigravaju''dnevno svetlo?
Ako je dobro vidljivo danju - to bi bila dobra zamena za konstantno upaljena kratka svetla ili za dodatno ugrađivanje dnevnih svetla.

Pozicije to nikako ne mogu. baš bi htio izmjeriti ovo svoje jer mislim da sam tu negdje, a vidi se i sa slike po danu da dosta jako svjetle. Noćne slike ne daju pravo stanje stvari

nik

Suština je u širini snopa.

Ono što je Keka postovao
Citat: Keka poslato 18.11.2014. - 14:55
A 25 W compact fluorescent light bulb puts out around 1700 lumens; if that light is radiated equally in all directions, it will have an intensity of around 135 cd. Focused into a 20° beam, it will have an intensity of around 18 000 cd.

je ustvari ovo


Jedna Power-LED tipa, recimo, Seoul semiconductors P4 hladno bela


"poterana" sa 350 mA (1W) daje 105 lumena uz ugao snopa od 120o što je

tako da za dostizanje traženih 400 cd treba 12 komada, što uz dimenzije prelazi taženih 40 cm2.

Uz adekvatna sočiva i sužavanje snopa na 60 o se dobija

i više nego dovoljnih 4 LED, ali je problem onda površina.

Malo je i zakon nedorečen, odnosno, ne kaže decidno na šta se odnose vrednosti intenziteta i površine, na pojedinačno ili zbir oba dnevna svetla.

Ono što mi nije jasno
Citat: maestral5747 poslato 17.11.2014. - 17:52
Ako pri 14V imam 1A jakost struje, onda to baš i nije 9W po jednom svjetlu od ovih mojih 8, zar ne?

Gde je struja 1 A? Kako su povezane pojedinačne LED? Redno ili paralelno? U podacima na sajtu govori o 9W pojedinačne LED (u šta iskreno sumnjam, ali ako je i 1/3, i previše je).

Što se tiče problema dimovanja, nisam nigde na internetu našao maksimalnu snagu koju može da tera automat po grani. Ima li nešto medju papirima koje si dobio uz uredjaj?

maestral5747

ma nikakve papire nisam dobio, sve što se vidi na internetu to je to. Spojio sam 4 plusa od lampica na 1 žicu i 4 minusa na drugu žicu na jednoj strani i isto tako na drugoj strani. To onda ide na relej prema shemi na releju, tj. onoj maloj naljepnici što se vidi na kućištu

nik

Najbolje bi bilo da izmeris struju pojedinacne LED. Onu jednu spoj na aku I serijski unimer. Tako ćemo rešiti enigmu ima li ili nema 9W.
Takodje, možeš da probaš I uredjaj sa samo jednom LED, pa da vidiš kako se ponaša. Postoji mogućnost (doduše mala, jer bi pre crkao) da je preopterećen pa da zato baguje.