Zimske gume

prethodna tema - sledeća tema

Munze

#15

Svaka prepiska sa moderatorima se obavlja preko pm-ova!

Citat: samsung poslato 22.11.2009. - 15:53
Zato i vozim letnje gume sve dok ne padne sneg!!
Za nase uslove najbolje je imati dobre letnje gume preko cele godine a kad padne sneg i bude poledica tih dana nabaciti zimske!!

Ovo neće da može pošto ćeš po novom zakonu o bezbednosti u saobraćaju biti dužan da nosiš zimske ili univerzalne pneumatike u periodu od 15.11 - 31.03.

samsung

To ili nove letnje gume sa bar 4mm dubine sare!! :to:
pozdrav iz St.Pazove

Munze

+ lanci kao obaveza ukoliko se koriste letnji pneumatici, a samo nova letnja guma ima dubinu šare 4mm.

samsung

15.11 - 31.03.   ...ovi datumi se u zakonu nigde ne pominju!!!
pozdrav iz St.Pazove

mladen895

Sve nove gume imaju saru oko 10 mm,a valjda je minimum 4 mm u zimskim uslovima uz lance. :conf:
Kad se mora,sve  je tesko.

Munze

Citat: samsung poslato 22.11.2009. - 22:24
15.11 - 31.03.   ...ovi datumi se u zakonu nigde ne pominju!!!
Citat: mladen895 poslato 23.11.2009. - 04:48
Sve nove gume imaju saru oko 10 mm,a valjda je minimum 4 mm u zimskim uslovima uz lance. :conf:

Ovi podaci se nalaze u poslednjem broju revije SAT plus :ne:

hobbista

Po AMSS-u "ukazujemo da nije propisan vremenski period u kojem ziimska oprema mora biti deo opreme vozila".
Tumačenje novog Zakona i Pravilnika će najverovatnije doneti obavezu da od prvog do zadnjeg kalendarskog datuma zimskog godišnjeg doba ova oprema bude obavezna.
Postao sam Kalif umesto Kalifa  :D

ppejic

Citat: hobbista poslato 28.11.2009. - 11:41
Zato što se vozi po pesku/blatu. Na Dakar reliju se voze isti ovakvi (uzani, ružni) pneumatici. A takvi su i za sneg.
To je ona matematika pritisak po mm2.

Ovo pronalazim kao odlican argument da zimski pnumatici trebaju biti uzeg profila. Jedino pitanje je sta je ispod snega kroz koji ce probiti, da li asfalt da li led?

Peja

hobbista

Opet ja  :D
Generalno da. Široki pneumatik je dobar za suvo/mokro vreme (za asfalt). Veća je površina naleganja pa bolje "drži" u krivinama i pri kočenju.
Na snegu širi pneumatici se ponašaju kao sanke (hint: uzmi deci one plastičnu dasku -sanke i probaj da se spustiš niz brdo, pa probaj isto sa običnim sankama). Uži pneumatici (pri istoj težini vozila) imaju veći pritisak po mm2 pa dublje zahvataju sneg.
Ukoliko je led ispod neće te spasiti ni jedne ni druge. Iz ličnog iskustva, ukoliko je podloga led, pa preko njega sneg, prilikom kočenja sneg ostaje u kontaktu sa gumon, ali kliza na "spoju" led/sneg.
Postao sam Kalif umesto Kalifa  :D

Deki

Dosta informacija o gumama tj. pneumaticima se može pronaći na: http://www.4gume.com/

Cene koje su manje-više slične kod svih prodavaca se mogu videti na: http://www.adam.co.rs/index.php?show_price=yes

Relevantni testovi su na: http://www1.adac.de/Tests/Reifentests/default.asp
Svi smo mi deca. Jedina razlika je u našim igračkama.....

hobbista

Danas je ABS imao pune ruke posla. Debica je grozna po kiši, ali je doživljaj po snegu neopisiv. Mislio sam da se provučem sa njima ovu zimu (pošto su skoro nove, 7mm dubina šare) ali će to ići teško. Uporedio bi ih sa nekadašnjim Trayal (plastičnim) gumama. Vidim da će sutra biti stavljene Tigar ili Sava...
Postao sam Kalif umesto Kalifa  :D

sandero1.4mpi

@hobbista
Prijatelju samo Winteru imam iskustva od prosle godine veruj mi ne mrdaju na snegu ni na poledici(naravno uz normalnu voznju prilagodjenu terenu)
Za Savu sam cuo malo reci hvale.
Ja imam dupli komplet guma i sada su mi na Sanderu Wintera.
Danas je pravi trenutak da ih "zagrejem" za zimu.
:dobro:
Dobar put svima

DarioGTI

nijedna, pa ni najbolja ljetna guma nemoze da drzi po snijegu i ledu kao dobra zimska guma!  :-)1

ove debice passio su ok za suho i kisu, ali snijeg - a-a.....

a sto se sava guma tice--> samo naprijed! (ESKIMO S3 rulezz  :to: )

Nekada:
'03 SupeRNova E7J LPG Europa - 219.200km (prodan)
'07 MCV K4M LPG Laureate A/C- 55 000km (prodan)
'02 SupeRNova E7J LPG Europa - 114.150km (prodan)
A tu je još:
'05 Logan K7M Laureate A/C - 200.000km and counting (HR)
'21 Sandero 1.0 ECO-G H4Dt LPG Comfort - 10.000km (HR)

Keka

Za 1000 din skuplje od wintere imas fulda montero 3 koja je osvojila sve preporuke na adac testu.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


Daniel

Cisto da se zna..u BG je jagma za zimskim gumama. Da li to podize svest prosecnog homobalkanikusa delom zbog novog zakona, ili je ovaj kijamet naterao ljude na to. Pred vulkanizerima su redovi :aplause:
The good thing about being a pessimist is that you are always either proven right or pleasantly surprised.