Pranje automobila

prethodna tema - sledeća tema

MajorSoul

Zanima me da li praktikujete pranje automobila u zimskom periodu.. Ukoliko perete sami da li koristite nesto dodatno od hemije, a ako perete u autoperionice sta vam je bitno da te perionice imaju?

:wind:
..need more buttons..

DrJekyll

#1
Ja perem iskljucivo u autoperionici, a bitno mi je da imaju malu cenu :jea: . Za 470 din operu mi i usisaju ceo auto, a na Eko pumpi dok uzmem ono najjeftinije masinsko pranje i dva zetona za usisavanje ispadne me 300+80+80=460 din i jos se cimam po ladnom da perem, a masinsko pranje nije isto kao kada ti operu auto sa WAP-om na pritisak toplom vodom. Ne znam sta koriste od hemije ali auto definitivno sija i bolje je od bilo kojeg "manuelnog"pranja.
Ja glasam za perionicu, ali treba i sa njima paziti tako da samo preko necije preporuke ici negde.
Ja sam u 64.om bloku i perem auto u Immo centru, pa ko zeli moze tamo da ode i nece se pokajati.
Horse Power is how fast you will hit the wall but TORQUE is how far will wall move after you hit it...

MajorSoul

Hvala za preporuku. I ja uglavnom perem u autoperionici, mada zimi nekako uvek izbegavam pogotovo kad je napolju minus.
Mada gde god sam pogledao kao preporucuju da se auto pere cesce i zimi.
:wind:
..need more buttons..

brave

U garazi Delta sitija na Novom Beogradu peru za 250 din. sa voskiranjem.

DrJekyll

Samo da napomenem da je ovo pranje sa usisavanjem.

@MajorSoul
Treba prati auto cesce zimi...pogotovo kada je sneg. Razlog je so i ostaci snega na kolima koji se gomila u nekim rupama pa dolazi do korozije posle.
U perionici obavezno i zatrazite da vam operu i patos i rubove pa ako treba i doplatite nesto. Znaci mnogo
Horse Power is how fast you will hit the wall but TORQUE is how far will wall move after you hit it...

sphex

E da, u Delti je ok skroz, s obzirom na cenu i da je to ipak pranje na parking mestu. Preporuke....Zadnji put je toliko bio prljav da me je bilo sramota, a posle sam ga jedva prepoznao ;)

Nego, jel ima neko savet šta da radim sa nekom flekom na haubi, bele boje je, onako suvo pod prstima. Kreč/kamenac, nešto nalik tome, pošto mi je sa plafona garažnog mesta izgleda kapalo. Možda limunska kiselina?
we brake for nobody!

Daniel

#6
To napola suvo pranje u garazi Delta City-ja ne mogu nazvati pranjem, narocito ne zimi.  :c0:
Posto je pitao covek za zimsko pranje, pod zimskim pranjem smatram da se auto posteno "ispuskira" po mogucstvu toplom vodom, a narocito na mestima koja nisu vidna.
To pranje od 250RSD dolazi u obzir kao letnja shminkerica.
Posmatrao sam ih, znam da covek moze i da se okupa, opere zube i svasta ponesto sa 2 litra vode, ALI zimi da mi neko tako skida dole debelu stroku sa auta, ne dolazi u obzir.
Sve u svemu, ima raznih perionica, cena, od kuhinjskog Fairy-a do ozbiljne kozmetike.   :palica:
Ali treba debelo obratiti paznju na to.

Ja inace sada kad su bili ovakvi putevi od soli, blata, snega i svacega jos, praktikujem da stanem u perionicu, da kola samo fino isprskaju i prebrisu stakla.
NIsta vise, jer nije imalo svrhe.
The good thing about being a pessimist is that you are always either proven right or pleasantly surprised.

mladja73

Moj logisa nikad nije bio u perionici. Ja ga perem sam , zimi imam varijantu da ga operem toplom vodom i to koristim obilato jednom u dve nedelje.
Trčeći il' polako, svi na kraju stižemo na isto mesto.

saša61beograd

Auto perem isključivo sam.Uvek sa crevom i mnogo,mnogo vode.3-4 puta godišnje,od toga jednom sa šamponom i stavljanjem voska(Sonax šampon i Sonax tvrdi vosak za nove lakove).Ako na putu "pokupim" neku veću prljavštinu(ulje i sl)onda naravno ide vanredno pranje.
Zimi kad je auto slan a temperatura je iznad nule crevom i jakim mlazom perem(polivam)auto bez trljanja, samo zbog soli a ne zbog estetike.Tada obilato "tuširam" i donji postroj,koliko je moguće.
Posle normalnog pranja (ne mislim na ovo zimsko) obrišem auto zbog kamenca i obavezno ga provozam,zbog sušenja.
Suviše često pranje sa malo vode matira lak.Mislim da u auto-perionicama koriste suviše agresivne metode i sredstva.Voskiranje kod njih samo liči na pravo voskiranje;kad ja to radim za sebe to traje(sa pranjem) 3-4 sata!
Yuga koga sam vozio 1989-2003g.sam prodao sa prvom bojom koja je  imala  sjaj i izgled novog automobila,a sve postupajući ovako kako sad tretiram i Logana(samo sam onda koristio vosak koji je pravio HINS Novi Sad)
Treba praviti razliku izmađu VOSKARENJA i POLIRANJA inače veća štete od koristi!
-

boban66

Imam garažu u dvorištu, veliku, 5,5-4m, pod pod nagibom 3%, s otvovom za dreniranje vode. Rekli bi idealno za pranje u zimskim uslovima.
Ali ima jedna kvaka, to mi je rekao jedan kolega,, koliko god da ti je garaža velika, pustiš li ženu da makar iglu ostavi, bićeš srećan ako budeš mogao auto da uteraš,, . E , bio je u pravu! Jedva mogu da izađem iz auta od silnih stvari, koje nemaju gde pa ajd u garažu. Sve ću to da poizbacam!  :ranting:.Jedino se plašim da me žena ne  :palica:
Da se vratim na temu. Koristim priliku ,čim je temperatura u +  ja ga operem, zbog soli najviše. Imam perilicu visokog pritiska ali bolje da je nisam upotrebljavo. Posle svakog pranja primetim novu sitnu ogrebotinu na laku :badmood:. Majstor kaže da će sve to poliranjem nestati ali sve jedno sam  :(
Da li je još kome tako osetljiv lak?
Ko sebe osudi, služi doživotnu robiju.

Deda

Retko perem auto i uglavnom je prljav iznutra i spolja...
Danas sam morao da odem u perionicu na pranje jer je Logisa toliko bio prljav da nijednom nisam prisao a da se nisam izmazao..
U unutra ludilo. IMao sam do skora velikog psa, ceo auto mi je pun dlaka. Smrdi.
Sada je malo bolje ali nisam bas zadovoljan.
300 dinara usisavanje, paranje patosnica i pranje auta spolja sa deterdjentom.

Ima nekoliko perionaca u Boru koje koriste neku tecnost. Naprskaju lagano tecnost na auto, sacekaju i posle samo ispiraju...
Tecnost je jaka, Nemci proizvode a skida sve fleke. Auto koji ima losu farbu, ili ako majstori stave jaci rastvor, moze se ostetiti auto, pa ne peru sve automobile tim sredstvom.
Mene to nervira, pa radije idem tamo gde rucno peru sundjerima...

Verujem da ce mi auto biti cist do sledece nedelje...

kiconix

U zadnje vreme, na Eko pumpi na Vidikovcu, samo puskiranje 100 din.
Od kad je so na ulici samo to praktikujem, puska im je bas dobra.

Zoran

Rijetko perem auto kao i Deda. Najpreče mi je da je uvijek ispravan i spreman za start.Skrenuo bi pažnju da kedere poslije zimskog pranja treba premazati nečim protiv smrzavanja. Ja to radim sa sprejem kojim se skida led mada kažu da može i tečnost za brisače da se stavi na spužvu pa se kederi prebrišu i svakako nešto ubrizgati u brave protiv smrzavanja - WD 40 i sl.
Sam svoj gazda - vazda.

saša61beograd

Prognoza za vikend preko 8 stepeni! Ala će biti pranja!!!

MajorSoul

Da mene zanima najvise to pranje zimi i to po minusu.
Nasao sam ovaj tekst pa moze da pomogne:

http://www.autoportal.rs/auto-vesti/saveti/zimski-saveti---pranje-automobila-tokom-zime/

:wind:
..need more buttons..