Problemi sa akumulatorom

prethodna tema - sledeća tema

plavusica

moj rombat je preko ušao u 7 godinu , nisam ni pipnuo i radi

Veterinar

5,5 godina, 145.000 km. Posto sam to davno uradio iz neznanja, danas sam svesno odvrnuo cepove celija, dosuo destilovanu vodu (oko 2 cm visine u proseku, neki vertikalni stubici unutra su mi sluzili za odredjivanje pribliznog nivoa), zavrnuo cepove i preko njih zalepio samolepljivu traku. Auto je bio u garazi samo na servisima. Videcemo koliko ce da gura Rombi. Vec dve godine ga otpisujem svakog jutra u toku zime, ali na kraju pokrene auto. Kad dam kontakt zimi se jedva i slova na displeju pojave (rad brisaca, ako je poluga slucajno povucena, ne smem ni opisati).

Boka

Logan decembar 2004, rombat jos radi , pu pu da ga ne ureknem. Nisam ga dirao nista , nikakvo dolivanje i otvaranje celija.

Raja

Logan, juli 2005. samo naranim prasići i ništa ne diram. Neka traje dok traje. A i ako bih hteo da ga otvorim i dolijem vodu, ne bih znao kako, nigde nema čepove.

mladja73

Bilo je o ovome govora na starom forumu:

Citat
Ralet wrote:
Otvarao komore na rombat kalciu-u, dodao po 10 ml destilovane vode, vrhovi ploča su bili iznad nivoa punjenja.

Prijatelju kako si to uradio?
Da li se otvori za sipanje destilovane nalaze ispod nalepnice?

Koan : Uzmes dva malo veca srafcigera pa podignes bele plasticne cepove ispod poklopca, jedan po jedan.
Ako ti je problem imam elektricara u Brace Jerkovic kod pijace, ja obicno njega malo castim da mi uradi te sitnice, provera akumulatora punjenja i slicno.

Ralet: Kakve bele čepove ispod poklopca, rombat je crni, bez poklopaca. Uzmeš kljunasta klešta, malo raširiš, staviš u dve suprotne rupe na čepu i zapneš...tj. pritisneš i guraš ulevo, odvćeš. Zatim dodaš destilovane ako treba i vratiš čep. Ima dva-tri čepa i ispod nalepnice, ali lako se vraća na svoje mesto

Koan : E sad mi je mnogo lakse kad znam da tvoj rombat nema bele cepove.

krle : Kod nekoga su crni, a kod nekoga beli. U proseku su crno-beli. 
 
Trčeći il' polako, svi na kraju stižemo na isto mesto.

Andrix

kod mene gura 7 godinu, prosle zime je poceo malo da teze da vrti ali pali iz prve.Danas otvorio i dolio malo vode, mada su celije bile potopljene.
Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari

petar313

Iznenada, i bez najave, crče Romabat. Garancija mi je istekla pre skoro 2 meseca.

Izmerio sma mu napon
bez opterećenja pokazuje 14v,
kad uključim poziciju, 10.8V
Kad uključim kratka svetla, 2,3V i tad se sve pogasi.

Moja dijagnoza, je da je gotov.

Proverio sam kleme, čini mi se da je ispod + kleme dosta skrame, ali ne vidim najbolje po ovom (noćnom) svetlu. Nisam imao alata da skinem kleme.
Za sad sam ga ostavio tamo. Sutra, pod danu ću da vidim šta mi je činiti.
Jutro je pametnije od večeri.

zac


Loganovac

Ako si pri merenju napona pipalice "zabio" u stubiće akumulatora a ne na kleme, onda  :pop:
U suprotnom moguć je pad napona između kleme i stubića.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

petar313

Akumulator je definitivno  :pop:
Ujutro sam ga skinuo, otvorio čepove, dolio destilovane vode i priključio na punjač.
U početku je pokazao znake života, tj bilo je struje punjenja, ali već posle pola sata punjenje je naglo stalo. Čuo sam iglu od ampermetra kad je udarila u graničnik.  Nije se mogla izmeriti struja punjenja.
Ostavio sam da se puni ceo dan i ništa. U ćelijama nije bilo ni malo "vrenja".
Kupio sam, upravo, novi Varta Black Dynamic 70Ah 640A, proizveden 2.8.2011.
To su iste karakteristika kao na ovom što je fabrički stavljen: Rombat Calciu 70Ah 640A.
Sada sve radi savršeno.

Nisam ranije otvarao čepove na ovom akumulatoru (piše: Do not open), ali mislim da mu je ipak trebalo održavnje. Elektrolitaje bilo, u svim ćelijama jednako, taman toliko da prekriva sve ćelije, ali samo dok je na ravnom, pri malom nagibu bi jedan deo olova virio iznad nivoa alektrolita. A ja parkiram auto obično na žešćoj nizbrdici.
Ono prozorče na akumulatoru je i sada zeleno.

Daniel

Mislim da je 6 godina za fabricki akmulator prava premija.
Ja sam moj zimus skinuo, silom prilika ali tek tada sam se uverio koliko je vec bio slab.
Skinuo sam ga i kupio novi kako bi imao kaka-takav akmulator za pretvarac kod peci za centralno, jadnicak ne moze 40min da izvuce.
Odradio je svoje za sve ove godine.
The good thing about being a pessimist is that you are always either proven right or pleasantly surprised.

mladja73

Koleginici sa posla Rombat na Loganu bez najave crkao na parkingu firme. (4.5 godine). Zamenio ga (jer sam dobar kolega) i danas prodao njen strari akumulator i zaradio 750 din. Eto malo za ruke...  :zloca:
Trčeći il' polako, svi na kraju stižemo na isto mesto.

zac

Pobogu, kome si ga prodao?  :zloca:

Aleks

Verovatno na nekom otpadu.

mladja73

Isao sam u Indjiju kod svojih i ima prodavnica delova koja otkupljuje stare akumulatore. 50 din/kg.
Trčeći il' polako, svi na kraju stižemo na isto mesto.