TNG i prosečna potrošnja

prethodna tema - sledeća tema

Ivan91

#660
Ne prosek prosek brzine, nego sam prosecno na auto-putu ganjao 120 km/h. Na bc mogu da vidim kolko benzina imam i vreme :D Putni racunar nemam.

Inace, nisam znao da tako malo trosi u leru, mislio sam da potrosi barem 1.5 - 2l/h.

Eto, ako je litar otisao u mestu, dodje oko 7.2/100.

Ono sto je bitno je da su fabricke dizne za plin zamenjene nekim novijim modelom posto su stare pandrkunle, a potrosnja se nije promenila.

dekiv68

Juče i danas nije hteo da prebaci na plin samo pri prvim jutarnjim vožnjama, oko 10-tak km. Posle prebacuje bez problema. Zbog toga raste udeo benzina u prosečnoj potrošnji i sada iznosi 6,21l TNG + (7,07 - 6,21)l BMB na 100km

Loganovac

@dekiv68: sigurno si nešto fulao, nema šanse da potroši toliko benzina i gasa na 100km, verujem da je ili-ili.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Veterinar

Nije fulao, 6.21l TNG-a + (7.07 (koliko je pre trošio plina) - 6.21 (koliko troši sada)), uvećano za uobičajenu potrošnju benzina. Pretpostavljam da troši 6.21 l TNG-a + oko 1.5l BMB-a na 100 km.
Kod mene je stanje sada - oko 7.4 l plina + oko 0.5 l BMB / 100km.

Grubom računicom, troši oko 2l plina na 100 km manje od Stepwaya 1.6.

dekiv68

Da Vet. troši 6,21 litara plina i 0,86 l BMB na 100km (ukupan prosek). Ne znam da li je ispravna računica ali excell kaže da je za 7423 km potrošeno 460,74l plina i 63,94l BMB. Ukupna prosečna potrošnja (TNG+BMB) se, u glavnom, nije menjala, možda je malo opala kako se motor razrađivao, ali neznatno. problem je što je ranije učešće TNG u ukupnoj potrošnji bio oko 7l, a sada je oko 5,3l, dakle više se vozi na benzin.

Veterinar

Od juče prešao oko 400km, nešto preko 200km na autoputu (oko 135km/h) pola te kilometraže sa uključenom klimom, oko 150km žustre vožnje selo/ regionalni putevi među selima (klima uključena), nešto preko 50 km po gradu (oni koji su juče i danas bili u beogradskom špicu znaju kakva je situacija, od aerodroma do Ade Ciganlije sat i po vremena  :doh: )). Potrošnja plina 7,1 l/ 100km, benzin ništa (pri svakom kretanju je prebacivao na plin već na parkingu, nakon 30-ak sekundi do minut (igrom slučaja sam pri oba kretanja ostao na parking mestu minut-dva), očito je prebacivanje podešeno na 30°c ili sl., samo što zimi motoru treba dva dana da postigne (čak i) tu temperaturu.  :ne:
  Po trenutnim cenama plina, prosek je 550 din/ 100 km.  :driver:

Loganovac

#666
Juče sam imao priliku da se malo poigram sa boardom na ravnom putu. Pre nego napišem rezultate da konstatujem da mi prilično tačno pokazuje potrošen gas, za vreme letnjih meseci kada je potrošnja benzina relativno mala u odnosu na TNG sipam otprilike koliko board kaže, punim 32-36L sa odstupanjem od litar-dva. Zanimala me je razlika u potrošnji pri 60 km/h u četvrtoj i petoj brzini. Nemam trenutnu potrošnju na BC, ali sam održavao konstantnu brzinu pa posle pređenih 400m on pokaže potrošnju L/100km i otprilike je i održava na tom nivou sve dok ne promenim režim vožnje. Više puta sam probao i otprilike sam dobio četvrtom brzinom 5.5 a petom 5.0 L/100km. Gasa. =2.5L EU goriva/100km. Ja prezadovoljan.  :kava:
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Zoran

Sam svoj gazda - vazda.

dekiv68

Da updejtujem podatke: nakon pređenih 15.576 km (69,35% u Bgd) ukupna prosečna potrošnja (TNG+BMB) goriva je 6,97l na 100km, od toga je 6,24l Tng na 100km. Trenutni kurizoitet je da od 23. juna 2017. nisam sipao BMB. Od tada sam preršao oko 4.700km i za to vreme 16 puta sipao TNG bez dolivanja BMB (trenutno je 1 ciglica iznad polovine rezervoara na pokazivaču BMB) u ukupnoj količini od 304l.
Nakon sipanja plina u Makedoniji (Lukoil Kumanovo, Okta Tabanovce, Lukoil Tabanovce i Makpetrol Kumanovo) po ceni od 31MKD ili 1/2eura čini mi se da sam prelazio od 10 do 30% više km nego na našem plinu.

slavko_bgd

Logan 0.9tCe LPG, nov, prešao 9700km.
Evidencija potrošnje: nakon pređenih 5007km i potrošenih 400.83L tnga + 40L benzina, potrošnja je 8,005L/100km plina i 0.799L/100km benzina.
Tri decimale =  :fiju:  :Smiley:

Voženo u svim mogućim i nemogućim uslovima. Ne koristim ECO mod i po pravilu isključujem S&S jer klimu ne gasim.
Vidim po ovoj svojoj evidenciji da potrošnja benzina progresivno raste sa padom jutarnjih temperatura. Kad se jednom zagreje - motor praktično ne troši benzin.

Pozdrav  :ziveli:

Raja

Citat: szs poslato 17.10.2017. - 22:42
Koliko to dodje po sadašnjim cenama plina i benzina na 100km?
Po slavko_bgd prikazu 100km košta cca 6eura. Po Veterinarovom prikazu 100km košta cca 4,5eura. Po mojim merenjima, 8,5l TNG i nemam pojma koliko beMzina za potpalu, sto kilometara vožnje me izađe cca 5,5 max 6 evritja. (Nekada je to bilo i niže npr 7,8 TNG na auto putu pri brzinama 115-120km/h al' nekad je i baba bila đevojka.)

slavko_bgd

Citat: dekiv68 poslato 03.10.2017. - 16:23
....Trenutni kurizoitet je da od 23. juna 2017. nisam sipao BMB. Od tada sam preršao oko 4.700km i za to vreme 16 puta sipao TNG bez dolivanja BMB (trenutno je 1 ciglica iznad polovine rezervoara na pokazivaču BMB) u ukupnoj količini od 304l.

Da se nadovežem na kolegu: ja praktikujem da dosipam benzin u manjim količinama, između 10-15L po sipanju. Nivo benzina održavam 1/2 do 1/4 . Trošim ga za zagrevanje motora i do prve gasne pumpe kad mi nestane gasa. Razlog: da benzin, pogotovo leti, ne stoji predugo u rezervoaru. I ne dozvoljavam da padne na rezervu, zbog pumpe u rezervoaru. To mi se, za još malo pa 15 godina vožnje na gas i ne znam koliko automobila na gas koje sam promenio, pokazalo kao dobra praksa.  Tako da...to je neko moje iskustvo.

Citat: Veterinar poslato 13.04.2017. - 17:23
Od juče prešao oko 400km, nešto preko 200km na autoputu (oko 135km/h) pola te kilometraže sa uključenom klimom, oko 150km žustre vožnje selo/ regionalni putevi među selima (klima uključena), nešto preko 50 km po gradu (oni koji su juče i danas bili u beogradskom špicu znaju kakva je situacija, od aerodroma do Ade Ciganlije sat i po vremena  :doh: )). Potrošnja plina 7,1 l/ 100km...

Častim pivo da mi pokažeš kako ti voziš pa tvoj auto troši litar manje nego ovaj moj. Ili je uzrok to što mene trese klimaks pa ne gasim klimu ?  :hihi: :ziveli:

Veterinar

#672
 :friends:

Klima, i pored toga što se ne oseti mnogo njen rad prilikom vožnje 0.9 motora, jako utiče na potrošnju. Pisao sam letos i o zabelezenoj potrošnji od oko 10l/100 km. Nisam upisivao ukupnu količinu plina, ali izracunam prosečnu potrošnju prilikom svakog sipanja. Prosek je iznad sedam, a ispod osam litara, a u poslednje vreme prosek je oko 7l, ali vozim u eco modu i tako sam prešao par hiljada kilometara u kontinuitetu. Pre toga sam u eco modu vozio samo u velikim guzvama i kada je klizavo, međutim sada je uključen kako bih ublažio svoj stil vožnje. Pisao sam kako sada beležim za litar manju potrošnju, ali nisam siguran da li je u pitanju to što se auto ponaša kao baba ili se i ja u takvom autu ponašam kao deda.

slavko_bgd

Uključivanje/isključivanje kompresora klime na Loganu 0.9 LPG se oseti, u ECO modu čak mislim da je izraženije. Nije strašno ali se oseti.  Probao sam novi Sandero sa istim motorom, bez plina, u identičnim uslovima i isto se dešava. Tako da sam zaključio da je ta pojava normalna, sigurno je da kompresor klime stvara otpor motoru i da to diže potrošnju. Kad pišemo o klimi: testirao sam prošle godine ClioIV sa istim motorom(benzinac) i automatskom klimom - raste potrošnja goriva ali se uključ/isključ kompresora ne oseti, osim kada su baš baš velike vrućine i kad "nabrijamo" klimu u kabini. Isto mi je sada na Alfi, isto je bilo i na C3 (autom.klima + varijabilni kompresor) Znači, razlika je i u kompresoru (sa regulacijom) i u upravljanju (automatika). Stvar cenovnog ranga i primenjene tehnologije.

ECO mod: u uslovima u kojima najčešće vozim, hajde da kažem da sam prinuđen da vozim u "normal" modu jer su takvi uslovi saobraćaja.Pad snage i momenta u ECO modu je definitivno prisutan. Zato mi ne odgovara da ga koristim. Ako se ovaj auto zadrži posle 1.11. kod mene, očekujem hladnije vreme(vožnja bez klime) i malo umerenije uslove saobraćaja, pa ću baš probati šta se dešava sa potrošnjom u ECO modu i sa S&S-om.
Znači, kad uporedimo tvoje i moje uslove vožnje, moja potrošnja je sasvim OK.  :ziveli:

Veterinar

 :to:

Citat: Veterinar poslato 19.10.2017. - 21:23
Klima, i pored toga što se ne oseti mnogo njen rad prilikom vožnje 0.9 motora, jako utiče na potrošnju.

Oseti se rad klime, odnosno, oseti se "sec" kada se uključi kompresor, ali prilikom ubrzanja u odnosu na 1.6 motor (recimo) ne oseti se značajno pad snage. Drugim rečima, iako je ista snaga automobila u pitanju, sa 0.9 TCE se usuđujem da pretičem tamo gde bih jaako oklevao sa 1.6 motorom.