Zimske gume

prethodna tema - sledeća tema

mladen895

Kad je prednja vuca u pitanju napred treba imati sto bolje gume a one se vise trose zbog naglog kretanja,jace sile kocenja nego na zadnjim,motanja u mestu,vece tezine napred itd.Kad je zadnja vuca u pitanju leti bi opet stavio bolje gume napred,a zimi nazad zbog kretanja po snegu i ledu.A i bolje gume napred cuvaju trap koji je osetljiviji i skuplji od zadnjeg.
Citat: sandero1.4mpi poslato 23.12.2009. - 00:28
Da bi se ravnomerno trosile ,ako imas komplet onda se ukrstaju pri sezonskoj zameni ili ako nemas onda povremeno ih prebacij.
Ovo ukrstanje se nekad radilo a sad gume imaju smer rotacije koji mora da se ispostuje inace imas dosta losije vozne karakteristike npr slabije izbacivanje vode iz sara itd.Daklem prednja desna guma ide na mesto zadnje desne,osim ako neces da skidas gume sa felni.
Kad se mora,sve  je tesko.

krdzan

Montirane prednje Winter1 185/70-14,zadovoljan. Fabricke Barum 165/80-14 nit smrde nit mirisu...malo vise smrde, na 30000 otisle na deponiju sekundarnog otpada. hm

Urosh85

Neki pricaju o letnjim gumama u zimskim uslovima ili pola-pola ... nemojte se igrati glavom
zimske napred ... letnje pozadi

ni jedna letnja guma, pa i sa sarom od pola metra ne moze da zameni zimsku gumu, sto zbog smese od koje je napravljena sto zbog sare koja je urezana ...
letnja guma ima saru koja je znatno drugacija od zimske iako mi to ne vidimo bas golim okom uvek, vise je okrenuta i napravljena da izbacuje vodu a ne sneg ... zatvaranjem sare, dobijamo "sportsku" gumu bez sara koja se vozi u Formuli 1.
a svi znamo kako klizaju skije na snegu :)

Dacia Logan, a i ostali Dacia modeli su pozadi uzasno lagani, stavljanjem letnjih guma pravimo najvecu gresku koju mozemo uraditi sto se tice pneumatika.

Veliki deo nas nema finansija za sve cetiri zimske gume, ali kad se pogleda onih 15 000 dinara koje cemo dati za sve cetiri ne moze da zameni nase zivote a i zivote drugih ucesnika saobracaja ...



mladen895

Urosh85,apsolutno si u pravu za sve 4 zimske gume, ali mi se i amortizeri cine premekani i pogorsavaju vozne karakteristike.Dosta automobila sam vozio ali ovaj mi se dosta lose pokazao po snegu i poledici.Umesto da predje po zaledjenoj neravnini ili da sklizne lagano,on odskoci pa onda sklizne i promeni pravac.Moguce da bi se boljim zadnjim amortizerima popravila situacija.Dotle lupamo kontru po volanu.
Kad se mora,sve  je tesko.

Urosh85

Citat: mladen895 poslato 04.02.2010. - 06:01
Urosh85,apsolutno si u pravu za sve 4 zimske gume, ali mi se i amortizeri cine premekani i pogorsavaju vozne karakteristike.Dosta automobila sam vozio ali ovaj mi se dosta lose pokazao po snegu i poledici.Umesto da predje po zaledjenoj neravnini ili da sklizne lagano,on odskoci pa onda sklizne i promeni pravac.Moguce da bi se boljim zadnjim amortizerima popravila situacija.Dotle lupamo kontru po volanu.

moguce, mada je to vec mehanicka stvar ...
ali i sa tom mehanickom zackoljicom i dalje mislim da su sve cetiri zimske najbolja varijanta ...


:offtopic:
spusti auto sa fabrickim amortizerima ;)
ono, odvezes kod majstora, on ih "secne" malo, auto ti se spusti 2-3 cm i sve milina :P
tvrdji, spusteniji, pa bolje lezi u krivinama :)
za bubrege preko rupa ti niko ne garantuje posle  :Smiley:

Loganovac

Potpuno nije mesto da o tome ovde pričamo, ali molim da pravite razliku između opruga i amortizera - amortizerima ne može da spusti auto!
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

hobbista

...niti će postati tvrđi od skraćenih fabričkih opruga [/offtopic]
Postao sam Kalif umesto Kalifa  :D

Deda

..odem malopre kod vulkanizera da zamenim winteru zimsku s prednje osovine kad uporedim gume koje korisitm napred i one od pozadi i vulkanizer mi pokaze da su sr*nje i da ce me milicija kazniti ako ih budem vozio...
Tako ja ostavim winteru napred a one gume promenim i stavim pozadi, zbgog mnogo bolje sare.
Da izvinete svi , ali serem se u plastikanere koje sam dobio na Loganu, nisu Kontinental nego isto na K... al za kriv k nisu...Cudim se da su izdrzale 35 hiljadarke...
Odem posle u prodavnicu sa gumama i pitam lika da mi da ugovor da skolpim sa mojoj firmom i uzmem gume na administrativnu zabranu, on kaze da nece i da je prestao da sklapa ugovre za sada...
I sad moram da vidim sa Vihorom, da uzmem preko njega i njegove firme, aresio sam da uzmem novu Savu za leto i stavim napred umesto wintere, koju zelim da sacuvam ponovo za zimu...
A pre zime cu bogami da uzmem jos dve wintere i da ove sadasnje montiram pozadi a nove napred...
A posle, nek je zdravlja da kupim jos 4 felge i imam stalno u garazi i sam menjam a ne da me dere vulkanizer kad god me vidi...
Moram jos da kazem da mi je izuzetno mala gramaza na tockovima kod balansiranja sto me posebno raduje... 5 i 10 grama... ekstra...

Keka

Umesto Save za slicne novce moze da se nadje Fulda EcoControl koja se po testovima bolje pokazala.

Plasticni Kormoran (ranije Montana) je poznat po velikoj kilometrazi, ali ocajnim svojstvima narocito na mokrom.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


dlukic3

  Vidim da se ovom temom odavno niko nije bavio ali se nadam da ce mi neko pomoci. Kao sto neki vec znaju zbog kupovine felni prelazim sa 15 na 16 i u dilemi sam koje gume da kupim u velicini 205/55 R16. U pitanju su zimske gume i ja imam za sada neke svoje favorite ali jos nista nisam definitivno odlucio. Evo ih




NOKIAN WR G2_________________8.150,00 din, one su mi i najzanimljivije pa bih molio nekog ko ima iskustva sa Nokian gumama da napise kakve su,



Michelin Alpin3______________9.607,00 din



   

Continental TS 830___________10.000,00 din




BF Goodrich G Force Winter____________8.303,00 din

   To su cene koje sam ja nasao, ako neko zna gde ima jeftinijih neka napise. Pomozite mi da izaberem jednu od ovih ili mozda vi znate za nesto bolje u ovom cenovnom rangu :ces:






DarioGTI

ovdje na EX-YU regiji, definitivno su najjeftinije gume u Sloveniji!  :dance:

jesi razmisljao mozda o Eskimo S3 ?
Nekada:
'03 SupeRNova E7J LPG Europa - 219.200km (prodan)
'07 MCV K4M LPG Laureate A/C- 55 000km (prodan)
'02 SupeRNova E7J LPG Europa - 114.150km (prodan)
A tu je još:
'05 Logan K7M Laureate A/C - 200.000km and counting (HR)
'21 Sandero 1.0 ECO-G H4Dt LPG Comfort - 10.000km (HR)

dlukic3

   Pa i one su oko 7000,00 din tako da sam mislio da njih i winteru zaobidjem. Sto se Slovenije tice sve i da idem i po felne i po gume, ne isplati mi se. A cene su stvarno extra :banghead:

Keka

Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


zlaja.zr

Da li su po novom ZOBS-u obavezne sve četiri zimske gume ili samo na pogonskim točkovima? Bio danas kod vulkanizera na balansiranju, reče mi da više ne važi ona kombinacija za zimu: letnje gume + lanci

Keka

Nije preporucljivo, cak iako bude dozvoljeno, voziti letnje gume pozadi a zimske napred, zacas mozes da zavrsis u pirueti pa u jendeku pored puta.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!